Jedynie prawda jest ciekawa


Córka matki pijaczki, to z automatu pijaczka

22.06.2012

Inwestycje kapitału zagranicznego w sektorze bankowym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w Polsce osiągnęły skalę niespotykaną w historii świata. Jeszcze nigdy, nigdzie, kapitał zagraniczny nie uzyskał pozwolenia aby przejąć od 75 do prawie 100% sektora bankowego w danym kraju, a tak stało się w krajach naszego regionu.

Nasze banki, surowo nadzorowane, nie robiły głupstw, prowadziły stabilny biznes, osiągały wysokie dochody, mają i miały wysokie kapitały. Jednak nawet wyjątkowo grzeczne i zdolne dziecko, jeżeli ma matkę pijaczkę to w końcu oberwie, na przykład matka-pijaczka  zabierze mu tornister z książkami, sprzeda na bazarze, a pieniądze przepije. I jak potem to dziecko ma się uczyć bez książek. Tak jest w przypadku naszych banków, ich banki-matki w krajach strefy euro zachowywały się skandalicznie. Inwestowano oszczędności w wątpliwej jakości kredyty finansujące bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości, stosowano zabiegi z obszaru kreatywnego budżetowania, żeby jeszcze bardziej obniżyć wartość kapitału banku potrzebnego do prowadzenia biznesu. Potem wystarczył niewielki szok, i całe sektory bankowe w wielu krajach upadły.

 

Niestety, pomimo tego, że nasze banki są samodzielnymi podmiotami funkcjonującymi na podstawie polskiego prawa, nadzorowanymi przez polską Komisję Nadzoru Finansowego, to ich rating jest zależny od ratingu spółek matek. Innymi słowy, agencje ratingowe przyjęły metodę, według której córka matki-pijaczki jest z automatu pijaczką, bez względu na to, czy faktycznie tak jest czy nie.

 

Takie podejście agencji ratingowych powinno nas ostrzec przez dalszą integracją sektora bankowego w ramach Unii Europejskiej. Polska powinna z całych sił protestować przeciwko utworzeniu unii bankowej, bo wtedy euromatoły, które dopuściły do kryzysu bankowego w Europie zachodniej, będą nadzorowały też polskie banki, a matki-pijaczki będą mogły bezkarnie sprzedać na wódkę nie tylko tornister, ale też ubranie swoich córek.

 

Najwyższy czas, aby polski rząd zaczął planować działania, które pozwolą uwolnić córki od wpływu matek pijaczek, a euromatoły zamiast biadolić o unii bankowej, niech wyślą pijaczki na skuteczną kurację odwykową.

Prof. Krzysztof Rybiński
Rektor Uczelni Vistula

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook