Jedynie prawda jest ciekawa

Córka gen. Andersa: Ludzie pytają mnie o to jaki był ojciec

15.11.2014

Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa opowiada o dzisiejszych Amerykanach, wizytach w Polsce i swoim ojcu.

Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa, w rozmowie z Konradem Piaseckim w RMF FM mówi o jej pierwszych wrażeniach po wizycie w Polsce, polskim wychowaniu i o amerykańskiej ignorancji.

Po raz pierwszy córka generała Andersa odwiedziła Polskę na początku lat 90.

„Ja pierwszy raz byłam w Polsce chyba w 90. roku z mamą. Miałam takie dziwne wrażenie - wsiadłam do taksówki, pamiętam z mężem, mówię językiem, a nie wiem, gdzie jestem.”

--powiedziała Anders

Mimo, że Anna Maria Anders urodziła się i wychowała w Anglii, zawsze czuła się Polką i Polska ma dla niej wyjątkowe znaczenie.

„Muszę powiedzieć, że dla mnie to jest bardzo wzruszające. Wszystko tu przypomina moje dzieciństwo. Msze, spotkania, takie zwyczaje polskie. Przypomina się moje dzieciństwo. Ja sobie teraz zdaję sprawę, jakie polskie było moje dzieciństwo, moje wychowanie.”

--mówi Anna Anders.

Anna Maria Anders zajmuje się kultywowaniem pamięci o swoim wielkim ojcu. Córka Generała regularnie odwiedza Polskę i opowiada o swoim ojcu polskim dzieciom.

„Ludzie na ogół są bardzo zainteresowani, jaki ojciec był w domu. Czy to był generał. Jeżeli chodzi o  młodzież to mi zależy, żeby oni wiedzieli. Ja uważam, że moje wizyty w szkołach są dobre, dlatego że nauczyciele muszą tych uczniów przygotowywać.”

--powiedziała Anna Maria Anders.

Według niej przeciętni Amerykanie nie interesują się polityką w Europie i byli bardzo zaskoczeni gdy okazało się, że Putin nie jest takim politykiem na jakiego kreowały go zachodnie media.

„Muszę powiedzieć, że przeciętni Amerykanin w ogóle się nie orientują. To jest ta tragedia Ameryki. Większość interesuje się Ameryką i niewiele poza tym. Mnie się zdaje, że oni patrzyli na to, co się stało z Putinem z przerażeniem, nie mogli uwierzyć w to, co się stało. Ja jestem w sytuacji troszeczkę innej, dlatego że ja byłam wychowana inaczej i ojciec dużo mówił o Rosji.”

tk/Interia.pl

fot. YouTube


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook