Jedynie prawda jest ciekawa


Kuźmiuk: Coraz większe zamieszanie z rosyjskimi kibicami

29.05.2012

Zaczęło się nawet optymistycznie, rosyjscy kibice zrezygnowali z zorganizowania swojej strefy kibica (tzw. rosyjskiego domu piłki nożnej) na warszawskim Torwarze, uzasadniając ten krok faktem, że ponad 2 lata temu obiekt ten był wykorzystywany do ceremonii pogrzebowej ofiar katastrofy smoleńskiej.

Tak przynajmniej uzasadniał tę decyzję szef organizacji rosyjskich kibiców w licznych wywiadach dla mediów elektronicznych w Polsce, co zostało dobrze przyjęte przez polską opinię publiczną.

Ale ten sam człowiek w wywiadach dla mediów rosyjskich mówił już co innego, że strona polska nie pozwoliła kibicom tego kraju zorganizować strefy kibica w miejscu, które sobie wcześniej wybrali. Później już było tylko gorzej. Parę dni temu minister sportu Joanna Mucha poinformowała opinię publiczną w Polsce, że prowadzi pertraktacje z Rosjanami (rosyjskim związkiem piłki nożnej) aby zrezygnowali z zakwaterowania w warszawskim hotelu Bristol i zaproponowała im klika innych lokalizacji.

Chodziło o to, że w dniu 10 czerwca na Krakowskim Przedmieściu jak 10 dnia każdego miesiąca odbędą się kolejne obchody miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości te zdaniem Pani minister mogłyby zakłócić spokój rosyjskich piłkarzy i stąd pomysł przeniesienia rosyjskich piłkarzy w inne miejsce.

Propozycja ta złożona została zaledwie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem rozgrywek Euro 2012 i jak łatwo się domyślać, wywołała zdecydowany sprzeciw Rosjan i komentarze, że Polacy próbują wywierać na nich psychologiczny nacisk i popsuć atmosferę zbliżającego się meczu Polska-Rosja.

Nerwowo zareagowali także rosyjscy kibice sugerując, że Polska chce im utrudnić dostęp do ich narodowej drużyny i utrudnić kibicowanie ich ulubieńcom, poza stadionami na których będą rozgrywane mecze.

Od tego momentu napięcie tylko rośnie i jest bardzo mocno podsycane przez rosyjskie media. Wczoraj okazało się, że w związku z tym iż 12 czerwca przypada tzw. dzień Rosji (rocznica podjęcia w 1990 roku przez zjazd deputowanych uchwały o suwerenności Rosji), który jest świętem narodowym w tym kraju, to rosyjscy kibice życzą sobie zorganizowania marszu w Warszawie, dla uczczenia twej rocznicy.

Ba ich wypowiedzi nadawane przez niektóre media w elektroniczne w Polsce nie zostawiają żądnych złudzeń. Oni w zasadzie nie proszą władze polskie, żeby umożliwić im zorganizowanie tego przedsięwzięcia ale informują te władze, że taki marsz się odbędzie.

Jeden z nich mówił tak „marsz tak czy inaczej będzie. Nieważne-oficjalnie czy nie. Kibice i tak pójdą. Niech lepiej władze wiedzą i na całej trasie przemarszu postawią policję. Będzie się to wtedy odbywać w sposób uzgodniony i mniej chaotyczny”.

Pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz prawie natychmiast publicznie powiedziała, że skoro Rosjanie chcą, to ona czeka na stosowny wniosek kibiców w tej sprawie.

Tyle tylko, że mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012 jak każda tego typu wielka impreza sportowa jest świętem sportu i w związku z tym ma apolityczny charakter więc żądanie rosyjskich kibiców jest co najmniej zastanawiające.

Jestem pewien, że gdyby takie rozgrywki odbywały się w Niemczech, Włoszech czy innym kraju Unii Europejskiej, takiego żądania na pewno by nie było, ponieważ nawet rosyjscy kibice wiedzą, że byłoby ono co najmniej niestosowne.

W odniesieniu do Polski, Rosjanie twierdzą, że marsz kibiców tak czy inaczej się odbędzie i  miękka reakcja polskich władz pokazuje, że ich stanowczość ma jakieś uzasadnienie.

Premier Tusk pytany na tę okoliczność, stwierdził tylko „że ma nadzieję, że rosyjscy kibice nie będą prowokowali awantur”, a więc wygląda na to, że już pogodził się z myślą, że Rosjanie będą jednak 12 czerwca maszerowali przez centrum naszej stolicy, choć tej rangi impreza sportowa, nie może być miejscem manifestacji politycznych.

Wygląda więc na to, że pozostała nam tylko modlitwa aby ten pobyt tysięcy rosyjskich kibiców w Polsce, z marszami po stolicy, nie skończył się jakimiś prowokacjami ze strony Rosjan, bo wtedy naprawdę nie starczy policjantów aby nad tym wszystkim zapanować.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook