Jedynie prawda jest ciekawa


Co właściwie stało się w Gdyni?

21.08.2013

Mglisty jest obraz z dalekiej Warszawy, oj mglisty. Trzeba faktycznie być rezydentem KPRM by nie wiedzieć, że w mieście takim jak Gdynia incydenty z rozmaitymi grupami kibiców zdarzają się wcale często – pisze Arkady Saulski.

Niniejsze słowa piszę w miejscu znajdującym się dosłownie kilkaset metrów od plaży na której wydarzył się incydent (tak – incydent, nazywajmy rzeczy po imieniu) z udziałem kibiców Ruchu i meksykańskich marynarzy. I zaskoczę Państwa – Gdynia wciąż stoi, miasto wcale nie jest objęte godziną policyjną, ludzie żyją normalnie a policja wciąż wykonuje swoje obowiązki sprawnie.

Mglisty jest obraz z dalekiej Warszawy, oj mglisty. Trzeba faktycznie być rezydentem KPRM by nie wiedzieć, że w mieście takim jak Gdynia incydenty z rozmaitymi grupami kibiców zdarzają się wcale często. Jednak są to incydenty właśnie – a to ktoś wypije za dużo, a to za głośno się zachowuje, czasem wda się w drobną bójkę jeden kibic z drugim. Doprawdy nic nadzwyczajnego.

I tak samo było w sobotę. Nasza drużyna – Arka Gdynia (zwycięska swoją drogą – brawo panowie!) miała spotkanie z ruchem Chorzów. No więc wiadomo – pełno kibiców na mieście, normalka. Tak się składa, że akurat byłem w tym czasie w Gdyni, tuż przed tymi „wielkimi zamieszkami”. Na gdyńskiej plaży, przy „Contraście” (czyli knajpie którą widać na nagraniach) kibiców nie było „kilkuset” (jak podały pierwsze, trójmiejskie media) tylko najwyżej kilkudziesięciu. Czy zachowywali się głośno? Tak – to kibice. Ale ludzie jakoś nie uciekali, policja była w pobliżu i wszystko było pod kontrolą. Co więcej – po tym jak meksykańscy marynarze zaczęli, powiedzmy, bardziej bezpośrednio doświadczać uroków morza policja zachowała się profesjonalnie. Nie ma i nie może tutaj być żadnego zarzutu.

Dlatego te pościnane w gdyńskiej policji głowy to zasłona dymna mająca być preludium przed wielką rozprawą z „kibolami” i „bandytami” 11 listopada w Warszawie. Nie wierzycie? Deklaracje o tym, że to państwo ma „monopol na przemoc” są składane bardzo na poważnie, choć brzmią komicznie. Ale potraktować należy je wyjątkowo poważnie.

Ten drobny incydent na gdyńskiej plaży może być początkiem wyjątkowo niebezpiecznych i desperackich ruchów rządu. Nie spodziewałem się, że znów zapowiedź tragicznych wydarzeń wypłynie z mojego miasta.

Arkady Saulski

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot:youtube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook