Jedynie prawda jest ciekawa


Co ważniejsze, gospodarka czy Smoleńsk?

28.09.2011

Najpierw spekulacje na temat rzekomych planów skompromitowania Jarosława Kaczyńskiego sfałszowanym nagraniem jego ostatniej rozmowy z bratem, którą w trakcie ciszy wyborczej mają opublikować zagraniczne media. Potem szokująca wiadomość o wynikach ekshumacji i sekcji zwłok Zbigniewa Wassermana.

Czy w związku z tymi medialnymi doniesieniami z ostatnich dni Smoleńsk stanie się głównym tematem kampanii? Mimo że politycy wszystkich partii, wydawałoby się, tego nie chcą?

- Ktoś przygotowuje prowokację. Rozmawialiśmy wyłącznie o zdrowiu mamy, jak codziennie od rana. Jeśli się ktoś odważy zrobić coś takiego, jak sfałszowanie tej rozmowy, to będzie to nowa jakość - bardzo zła w polskim życiu publicznym – powiedział "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej podobnie wypowiadał się w wywiadzie dla tygodnika „Uważam Rze”. 
W poniedziałek, podczas rozmowy z Moniką Olejnik w Radiu Zet marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zareagował śmiechem na pytanie o tę sprawę - Zawsze było tak, że coś się działo w końcówce kampanii, zawsze pojawiały się jakieś służby, jakieś przecieki, coś się działo

Wtedy nie rządziła Platforma, tylko inne partie. Mam nadzieję że Polska jest normalnym krajem i nikt nie dopuści do tego, żeby była jakaś rozgrywka i wyciąganie haków - powiedział polityk PO.
Z kolei radio RMF FM, poinformowało, że tylko od 7 do 10 procent rosyjskiego protokołu z sekcji zwłok Zbigniewa Wassermanna, który zginął w Smoleńsku zgadza się z wstępnymi wynikami po ekshumacji i sekcji zrobionej przez polskich ekspertów. Ta informacja zbiegła się z wynikami sondażu CBOS, z którego wynika, że Polacy mają małe zaufanie co do sposobu wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Aż 41 proc. Polaków uważa raport komisji ministra Jerzego Millera w sprawie Smoleńska za nierzetelny, a za rzetelny tylko 30 proc.  

- Mimo wszystko, sądzę że Smoleńsk nie zdominuje kampanii wyborczej. Dalej głównym tematem pozostaną kwestie gospodarcze i socjalne, bo to najbardziej interesuje Polaków  – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info publicysta Wiktor Świetlik – Co do domniemanej prowokacji, nawet jeśli były takie plany w PO, by zagrać tą sprawą, to jej ujawnienie teraz jest uderzeniem wyprzedzającym, które skutecznie je neutralizuje i uniemożliwia zagranie kartą smoleńską.

Zdaniem Świetlika, Smoleńsk i tak wciąż jest obecny w kampanii PiS, ale w tle. Tak jak u innych partii, PiS eksponuje sprawy bytowe, bo to dziś najbardziej interesuje Polaków. Poza tym PiS nie chce być też kojarzony jako partia jednego tematu. – Jak widać po sondażach, ta taktyka opłaca się PiS – stwierdził Świetlik.

Marcin Herman
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook