Jedynie prawda jest ciekawa


Co ważniejsze, gospodarka czy Smoleńsk?

28.09.2011

Najpierw spekulacje na temat rzekomych planów skompromitowania Jarosława Kaczyńskiego sfałszowanym nagraniem jego ostatniej rozmowy z bratem, którą w trakcie ciszy wyborczej mają opublikować zagraniczne media. Potem szokująca wiadomość o wynikach ekshumacji i sekcji zwłok Zbigniewa Wassermana.

Czy w związku z tymi medialnymi doniesieniami z ostatnich dni Smoleńsk stanie się głównym tematem kampanii? Mimo że politycy wszystkich partii, wydawałoby się, tego nie chcą?

- Ktoś przygotowuje prowokację. Rozmawialiśmy wyłącznie o zdrowiu mamy, jak codziennie od rana. Jeśli się ktoś odważy zrobić coś takiego, jak sfałszowanie tej rozmowy, to będzie to nowa jakość - bardzo zła w polskim życiu publicznym – powiedział "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej podobnie wypowiadał się w wywiadzie dla tygodnika „Uważam Rze”. 
W poniedziałek, podczas rozmowy z Moniką Olejnik w Radiu Zet marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zareagował śmiechem na pytanie o tę sprawę - Zawsze było tak, że coś się działo w końcówce kampanii, zawsze pojawiały się jakieś służby, jakieś przecieki, coś się działo

Wtedy nie rządziła Platforma, tylko inne partie. Mam nadzieję że Polska jest normalnym krajem i nikt nie dopuści do tego, żeby była jakaś rozgrywka i wyciąganie haków - powiedział polityk PO.
Z kolei radio RMF FM, poinformowało, że tylko od 7 do 10 procent rosyjskiego protokołu z sekcji zwłok Zbigniewa Wassermanna, który zginął w Smoleńsku zgadza się z wstępnymi wynikami po ekshumacji i sekcji zrobionej przez polskich ekspertów. Ta informacja zbiegła się z wynikami sondażu CBOS, z którego wynika, że Polacy mają małe zaufanie co do sposobu wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Aż 41 proc. Polaków uważa raport komisji ministra Jerzego Millera w sprawie Smoleńska za nierzetelny, a za rzetelny tylko 30 proc.  

- Mimo wszystko, sądzę że Smoleńsk nie zdominuje kampanii wyborczej. Dalej głównym tematem pozostaną kwestie gospodarcze i socjalne, bo to najbardziej interesuje Polaków  – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info publicysta Wiktor Świetlik – Co do domniemanej prowokacji, nawet jeśli były takie plany w PO, by zagrać tą sprawą, to jej ujawnienie teraz jest uderzeniem wyprzedzającym, które skutecznie je neutralizuje i uniemożliwia zagranie kartą smoleńską.

Zdaniem Świetlika, Smoleńsk i tak wciąż jest obecny w kampanii PiS, ale w tle. Tak jak u innych partii, PiS eksponuje sprawy bytowe, bo to dziś najbardziej interesuje Polaków. Poza tym PiS nie chce być też kojarzony jako partia jednego tematu. – Jak widać po sondażach, ta taktyka opłaca się PiS – stwierdził Świetlik.

Marcin Herman
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook