Jedynie prawda jest ciekawa


Co rozumie Chorwat...

15.07.2013

W każdym razie, tak długo jak Ukraina nie uzna jednoznacznie faktu ludobójstwa na Wołyniu nie będzie możliwości pojednania, którego wobec rosyjskiego imperializmu jestem zwolennikiem.

1 lipca Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej. Chorwaci przeszli trudny i bolesny proces rozrachunku i wzięcia odpowiedzialności za zbrodnie dokonane przez Chorwacki Ruch Rewolucyjny (ustasze). Organizacja została założona w 1930 roku, początkowo była to nacjonalistyczna organizacja, która miała na celu stworzenie niezależnego państwa chorwackiego. Przed wojną był to ruch terrorystyczny, w kwietniu 1941 roku zostali powołani do rządzenia częścią Chorwacji okupowanej przez państwa Osi jako Niezależne Państwo Chorwackie (NDH). Działalność nacjonalistów chorwackich kosztowała blisko 300 000 istnień. Skrzydłem militarnym ustaszy stały się Milicja Ustaszy (Ustaška vojnica) i Armia Niezależnego Państwa Chorwackiego. NDH współpracowało z siłami okupacyjnymi Niemców i Włochów.

Symetria zbrodni Chorwackiego Ruchu Rewolucyjnego i OUN/ UPA

Podobne nastawienie było udziałem OUN Stepana Bandery. Organizacja ukraińskich nacjonalistów i jej zbrojne skrzydło UPA również współpracowało z nazistami w celu eksterminacji ludności polskiej oraz mniej licznych Czechów i Ormian we wschodnich województwach II RP. Trzeba podkreślić, że działalność nacjonalistów ukraińskich również w latach 30-tych XX wieku miała podtekst jawnie terrorystyczny – zamordowano, np. ministra spraw zagranicznych II RP Bronisława Pierackiego (1934 r.).

Mimo wszystko skala barbarzyńska ludobójstwa dokonanego przez OUN/UPA na Wołyniu na polskich współmieszkańcach poraziła nawet niektórych dowódców Wehrmachtu, którzy - jak w przypadku zbrodni w Pendykach dokonanej jeszcze w marcu 1943 r. - dozbrajali polską samoobronę.

Chorwaci przeszli długą drogę i byli w stanie uznać swoją odpowiedzialność za ludobójstwo. Tymczasem na Ukrainie trwa kampania wypierania zbrodni dokonanej 70 lat temu ze świadomości lub nawet jej negacji. Słaba uchwała polskiego parlamentu, która spłyca ludobójstwo i ofiarę 100 000 Polaków wydała pierwszy plon w postaci ataku na polskiego prezydenta w Łucku. W dalszym ciągu Ukraińcy próbują zrzucić jakąś odpowiedzialność za Akcję Wisła na Polskę, mimo że wszyscy doskonale mają świadomość, że było to pokłosie decyzji Kremla podyktowanej śmiercią gen. Armii Czerwonej Karola Świerczewskiego. Brakuje już tylko poprawnego politycznie - acz skandalicznego w wymowie - zbicia wysiedlenia Ukraińców z wysiedleniem Niemców !

Eneida czy Enej?

W tym kontekście jest zasadne, aby zadawać pytanie o motywacje. Po moim publicznym wezwaniu z czerwca zespołu Enej do deklaracji w sprawie konotacji nazwy grupy ze zbrodniarzem z OUN/UPA Petro Olijnykiem, ps. Enej kolejne wątpliwości w tej sprawie wyraził wczoraj eurodeputowany Janusz Wojciechowski z PiS. Nie odbierając zespołowi Enej prawa do wolnego określenia swojej nazwy. Muszę jednak przyznać, że dziwi mnie nieco fakt nawiązania w oświadczeniu młodych muzyków w sprawie własnej nazwy do Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ważnego dzieła dla ukraińskiej literatury. Bowiem bohaterem utworu jest Eneasz, a nie Enej. Zakładam jednak, że młodzi muzycy swoją postawą będą w stanie odżegnać się od nieprzyjemnych konotacji. Jako muzycy znają zapewne granice prowokacji i artystycznego performance, których przekraczać nie powinni. Jednak pewna wrażliwość rodzin ofiar ukraińskiego ludobójstwa nie powinna ich dziwić. Zresztą doceniam, że w czerwcu po moim apelu muzycy przedstawili swoje motywy w obraniu nazwy zespołu.

Nie było ludobójstwa na Wołyniu i w Katyniu? Ściąga dla Rosjan!

W każdym razie, tak długo jak Ukraina nie uzna jednoznacznie faktu ludobójstwa na Wołyniu nie będzie możliwości pojednania, którego wobec rosyjskiego imperializmu jestem zwolennikiem. Ukłon polityków Platformy Obywatelskiej w niedawnej uchwale o „znamionach ludobójstwa” przeforsowanej przez Sejm RP będzie miał wpływ na stanowisko Federacji Rosyjskiej w sprawie ludobójstwa katyńskiego. Drogą do pojednania nie są też „rewelacje” historyka ukraińskiego Jaroslava Daskevyca, który obarcza Polaków współodpowiedzialnością za masakrę czeskiej wsi Malin (k. Łucka). Założona przez czeskich osadników jeszcze w XIX wieku w historiografii czeskiej jest symbolem jednej z największych masakr na ludności cywilnej. 13 lipca 1943 r. oddział w niemieckich mundurach wymordował 161 kobiet i 105 dzieci. Ukraiński historyk wpisuje się doskonale w lżenie ofiar przez katów. Tymczasem wystarczy brać przykład z Chorwatów i powiedzieć jasno – to nasza odpowiedzialność i hańba. My ... Ukraińcy jesteśmy winni...

P.S. Nie zapominam również o ofiarach ludobójstwa w Ponarach, gdzie nazistów wspomagali Litwini z oddziałów szaulisów. Ale to już inna historia

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook