Jedynie prawda jest ciekawa


Co pani ambasador wiedziała o Bengazi?

28.11.2012

Sprawa wyjaśnienia co tak naprawdę stało się w Bengazi 11 września br., co wiedziała o zdarzeniu administracja Obamy i jak zareagowała, nigdy nie była priorytetm dla mediów. Poza Fox News Channel, który wałkuje sprawę od początku i nie odpuszcza, reszta przed wyborami prezydenckimi nie specjalnie eksponowała sprawy (żeby nie stawiać w trudnej sytuacji prezydenta Obamy). Po wyborze Obamy, media też nie specjalnie dociekają istoty rzeczy (reakcja rządu amerykańskiego i brak szybkiej pomocy dla walczących w konsulacie w Bengazi)... no bo, nie dociekają.

W zeszłym tygodniu przed komisjami Kongresu, były już szef CIA zeznał, że agencja niemal od samego początku wiedziała, że za zamachem na konsulat stoją terroryści powiązani z al-Kaidą. Ale odpowiednie notatki zostały przeredagowane przez urzędników w Białym Domu tak, że w pierwszych dniach po zamachu wszelkie referencje do siatki terrorystycznej zniknęły. Wyeksponowano zaś wersję, że za atak odpowiedzialny jest antyislamski film (a właściwie jego zwiastun na portalu youtube.com), który doprowadził do demonstracji przed ambasadą w Kairze i konsulatem w Bengazi.

We wtorek z trzema senatorami spotkała się obecna ambasador przy ONZ Susan Rice. To ona, kilka dni po ataku w Bengazi aż w pięciu programach telewizyjnych w imieniu administracji przekonywała, że nie było zamachu terrorystycznego. Po co było spotkanie pani Rice za zamkniętymi drzwiami z dwoma głównymi krytykami reakcji administracji Obamy na zamach w Bengazi – republikaninami sen. Johnem McCainem i sen. Lindsayem Grahamem? Otóż pani ambasador jest przymierzana na stanowisko sekretarz stanu po Hillary Clinton. Jeśli Obama zgłosi jej kandydaturę, Senat USA będzie musiał ją zatwierdzić. A nie zatwierdzi, jeśli McCain i Graham będą się twardo sprzeciwiać.

Po rozmowie z Rice, dwóch republikańskich senatorów (i ich koleżanka sen. Kelly Ayotte) nie byli zadowoleni. – Jesteśmy naprawdę bardzo zaniepokojeni odpowiedziami na wiele pytań i brakiem odpowiedzi na inne. Jest jasne, że pani ambasador podała Amerykanom niewłaściwe informacje o tym, że (w Bengazi – przyp. PB) doszło do spontanicznych demonstracji w związku z propagującym nienawiść nagraniem wideo – powiedział sen. McCain. Jego kolega sen. Graham powiedział, że „zablokuje każdego“ kto chce promocji (jak Rice, do stanowiska sekretarz stanu) a miał związek z zaciemnianiem sprawy zamachu w Bengazi.

Sama pani Rice wydała oświadczenie, że „ani ona, ani nikt w administracji nie próbował wprowadzić w błąd Amerykanów“ w całej sprawie. Senatorom powiedziała, że w wywiadach telewizyjnych mówiła rzeczy, które znalazły się w tzw. talking points z Białego Domu. Przyznała, że ówczesny przekaz „był błędny w głównym punkcie: w Bengazi nie było żadnych protestów i demonstracji“, ale to wszystko wina niezbyt dokładnych danych wywiadowczych. Tłumaczenia nie przekonały republikańskich senatorów, co niemal gwarantuje ciąg dalszy przesłuchań i dociekań: co tak naprawdę stało się w Bengazi, kto i kiedy wydawał polecenia w tej sprawie i co wiedział prezydent Obama.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook