Jedynie prawda jest ciekawa


Co pani ambasador wiedziała o Bengazi?

28.11.2012

Sprawa wyjaśnienia co tak naprawdę stało się w Bengazi 11 września br., co wiedziała o zdarzeniu administracja Obamy i jak zareagowała, nigdy nie była priorytetm dla mediów. Poza Fox News Channel, który wałkuje sprawę od początku i nie odpuszcza, reszta przed wyborami prezydenckimi nie specjalnie eksponowała sprawy (żeby nie stawiać w trudnej sytuacji prezydenta Obamy). Po wyborze Obamy, media też nie specjalnie dociekają istoty rzeczy (reakcja rządu amerykańskiego i brak szybkiej pomocy dla walczących w konsulacie w Bengazi)... no bo, nie dociekają.

W zeszłym tygodniu przed komisjami Kongresu, były już szef CIA zeznał, że agencja niemal od samego początku wiedziała, że za zamachem na konsulat stoją terroryści powiązani z al-Kaidą. Ale odpowiednie notatki zostały przeredagowane przez urzędników w Białym Domu tak, że w pierwszych dniach po zamachu wszelkie referencje do siatki terrorystycznej zniknęły. Wyeksponowano zaś wersję, że za atak odpowiedzialny jest antyislamski film (a właściwie jego zwiastun na portalu youtube.com), który doprowadził do demonstracji przed ambasadą w Kairze i konsulatem w Bengazi.

We wtorek z trzema senatorami spotkała się obecna ambasador przy ONZ Susan Rice. To ona, kilka dni po ataku w Bengazi aż w pięciu programach telewizyjnych w imieniu administracji przekonywała, że nie było zamachu terrorystycznego. Po co było spotkanie pani Rice za zamkniętymi drzwiami z dwoma głównymi krytykami reakcji administracji Obamy na zamach w Bengazi – republikaninami sen. Johnem McCainem i sen. Lindsayem Grahamem? Otóż pani ambasador jest przymierzana na stanowisko sekretarz stanu po Hillary Clinton. Jeśli Obama zgłosi jej kandydaturę, Senat USA będzie musiał ją zatwierdzić. A nie zatwierdzi, jeśli McCain i Graham będą się twardo sprzeciwiać.

Po rozmowie z Rice, dwóch republikańskich senatorów (i ich koleżanka sen. Kelly Ayotte) nie byli zadowoleni. – Jesteśmy naprawdę bardzo zaniepokojeni odpowiedziami na wiele pytań i brakiem odpowiedzi na inne. Jest jasne, że pani ambasador podała Amerykanom niewłaściwe informacje o tym, że (w Bengazi – przyp. PB) doszło do spontanicznych demonstracji w związku z propagującym nienawiść nagraniem wideo – powiedział sen. McCain. Jego kolega sen. Graham powiedział, że „zablokuje każdego“ kto chce promocji (jak Rice, do stanowiska sekretarz stanu) a miał związek z zaciemnianiem sprawy zamachu w Bengazi.

Sama pani Rice wydała oświadczenie, że „ani ona, ani nikt w administracji nie próbował wprowadzić w błąd Amerykanów“ w całej sprawie. Senatorom powiedziała, że w wywiadach telewizyjnych mówiła rzeczy, które znalazły się w tzw. talking points z Białego Domu. Przyznała, że ówczesny przekaz „był błędny w głównym punkcie: w Bengazi nie było żadnych protestów i demonstracji“, ale to wszystko wina niezbyt dokładnych danych wywiadowczych. Tłumaczenia nie przekonały republikańskich senatorów, co niemal gwarantuje ciąg dalszy przesłuchań i dociekań: co tak naprawdę stało się w Bengazi, kto i kiedy wydawał polecenia w tej sprawie i co wiedział prezydent Obama.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook