Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co nie gra w „kaście sędziowskiej”?

06.10.2016

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Krzysztof Feusette komentuje wywiad „Gazety Wyborczej” z Andrzejem Rzeplińskim, a Wojciech Biedroń wyjaśnia chorobę jaka trawi polską judykaturę.

Po lekturze wywiadu z prezesem TK, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej” nie sposób się nie uśmiechnąć... choć prawdę mówiąc będzie to raczej śmiech przez łzy zważywszy na to, że Andrzej Rzepliński nie jest z zawodu komikiem, a sędzią. I to nie byle jakim. W swoim artykule Krzysztof Feusette przytacza najlepsze wypowiedzi i wydarzenia, którymi z „GW” dzieli się Rzepliński.

„Już sama sesja fotograficzna — z marynarką niedbale rzuconą na ramię, na środku plaży z opalającymi się ludźmi — dowodzi, że całość ma po prostu ocieplić wizerunek prezesa. Uczynić go bardziej ludzkim. Stąd jego słowa tak przystające do powagi Trybunału, jak »gówno«, »Rusek« czy »te łebki tutaj« (o obecnej władzy w Polsce) ” – zauważa dziennikarz „wSieci”.

Sędzia wspomina też swoje studenckie czasy, kiedy studiował prawo bo „tam najtrudniej się dostać”. Najbardziej w pamięć zapadł mu oczywiście rok 1968.

„W 1968 r. panicznie bał się iść na protesty studenckie, ale poszedł. Kiedy wspólnie z kolegą nagle dostrzegli dwóch mężczyzn biegnących w ich stronę, »poczuł naprawdę ogromny strach. Taki wręcz biologiczny«. Że go »stłuką«” – cytuje publicysta tygodnika.

Poza przygodami sędziego z czasów studenckich z artykułu dowiemy się także co przytrafiło mu się na Hawajach, a także nieco o jego fascynacji kulturą Indian. Feusette nie mógł oczywiście pominąć bardziej poważnych i aktualnych tematów poruszonych przez „GW”: „Obecna awantura o TK, rozpętana oczywiście przez PiS, bardzo mu ciąży, gdyż przychodząc tam, »się samoograniczył«. Oczywiście sądownictwo należy reformować. Ale wspólnie z sędziami. »No i ten proces zmiany w naturalny sposób cały czas się dzieje«”.

Jak to tak naprawdę jest z procesem zmian w sądownictwie dowiadujemy się z tekstu Wojciecha Bieronia. Dziennikarz przypomina „dokonania” wymiaru sprawiedliwości z okresu PRL i to jak przebiegało rozliczanie jego funkcjonariuszy w wolnej Polsce.

 „Tylko jeden sędzia został więc wydalony ze służby sędziowskiej! Za co? Za to, że w 1985 r. wymierzył karę trzech lat więzienia m.in. dla Adama Michnika w słynnym procesie gdańskim” – ujawnia publicysta.

W artykule znajdziemy również informacje o standardach jakie panowały wśród sędziów minionej epoki oraz o tym dlaczego w dalszym ciągu mamy z nimi do czynienia po tylu latach. Biedroń wyjaśnia również jak działa mechanizm wzajemnej ochrony w środowisku sędziowskim oraz tłumaczy dlaczego pomimo upływu lat tak niewiele się zmienia

„Ostateczny cios koncepcji lustracji i rozliczenia środowiska sędziowskiego w Polsce zadał prof. Andrzej Rzepliński oraz kierowany przez niego Trybunał Konstytucyjny. Wyrokiem TK z marca ub.r. właściwie zablokował proces lustracyjny” – kwituje dziennikarz tygodnika „wSieci”.
kk

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook