Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Co nie gra w „kaście sędziowskiej”?

06.10.2016

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Krzysztof Feusette komentuje wywiad „Gazety Wyborczej” z Andrzejem Rzeplińskim, a Wojciech Biedroń wyjaśnia chorobę jaka trawi polską judykaturę.

Po lekturze wywiadu z prezesem TK, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej” nie sposób się nie uśmiechnąć... choć prawdę mówiąc będzie to raczej śmiech przez łzy zważywszy na to, że Andrzej Rzepliński nie jest z zawodu komikiem, a sędzią. I to nie byle jakim. W swoim artykule Krzysztof Feusette przytacza najlepsze wypowiedzi i wydarzenia, którymi z „GW” dzieli się Rzepliński.

„Już sama sesja fotograficzna — z marynarką niedbale rzuconą na ramię, na środku plaży z opalającymi się ludźmi — dowodzi, że całość ma po prostu ocieplić wizerunek prezesa. Uczynić go bardziej ludzkim. Stąd jego słowa tak przystające do powagi Trybunału, jak »gówno«, »Rusek« czy »te łebki tutaj« (o obecnej władzy w Polsce) ” – zauważa dziennikarz „wSieci”.

Sędzia wspomina też swoje studenckie czasy, kiedy studiował prawo bo „tam najtrudniej się dostać”. Najbardziej w pamięć zapadł mu oczywiście rok 1968.

„W 1968 r. panicznie bał się iść na protesty studenckie, ale poszedł. Kiedy wspólnie z kolegą nagle dostrzegli dwóch mężczyzn biegnących w ich stronę, »poczuł naprawdę ogromny strach. Taki wręcz biologiczny«. Że go »stłuką«” – cytuje publicysta tygodnika.

Poza przygodami sędziego z czasów studenckich z artykułu dowiemy się także co przytrafiło mu się na Hawajach, a także nieco o jego fascynacji kulturą Indian. Feusette nie mógł oczywiście pominąć bardziej poważnych i aktualnych tematów poruszonych przez „GW”: „Obecna awantura o TK, rozpętana oczywiście przez PiS, bardzo mu ciąży, gdyż przychodząc tam, »się samoograniczył«. Oczywiście sądownictwo należy reformować. Ale wspólnie z sędziami. »No i ten proces zmiany w naturalny sposób cały czas się dzieje«”.

Jak to tak naprawdę jest z procesem zmian w sądownictwie dowiadujemy się z tekstu Wojciecha Bieronia. Dziennikarz przypomina „dokonania” wymiaru sprawiedliwości z okresu PRL i to jak przebiegało rozliczanie jego funkcjonariuszy w wolnej Polsce.

 „Tylko jeden sędzia został więc wydalony ze służby sędziowskiej! Za co? Za to, że w 1985 r. wymierzył karę trzech lat więzienia m.in. dla Adama Michnika w słynnym procesie gdańskim” – ujawnia publicysta.

W artykule znajdziemy również informacje o standardach jakie panowały wśród sędziów minionej epoki oraz o tym dlaczego w dalszym ciągu mamy z nimi do czynienia po tylu latach. Biedroń wyjaśnia również jak działa mechanizm wzajemnej ochrony w środowisku sędziowskim oraz tłumaczy dlaczego pomimo upływu lat tak niewiele się zmienia

„Ostateczny cios koncepcji lustracji i rozliczenia środowiska sędziowskiego w Polsce zadał prof. Andrzej Rzepliński oraz kierowany przez niego Trybunał Konstytucyjny. Wyrokiem TK z marca ub.r. właściwie zablokował proces lustracyjny” – kwituje dziennikarz tygodnika „wSieci”.
kk

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook