Jedynie prawda jest ciekawa


Co mówił śp. prof. Józef Szaniawski

05.09.2012

"My nie wskrzesimy zamordowanych przez Rosję sowiecką Polaków, ale trzeba walczyć o prawdę o tych zbrodniach i ich ofiarach. Trzeba walczyć o dostęp do wszystkich materiałów, które dziś wciąż ukrywa Rosja."

Profesor Józef Szaniawski, który tragicznie zginął wczoraj w Tatrach, wielokrotnie komentował wydarzenia dla naszego portalu. Przypominamy kilka rozmów z politologiem na Stefczyk.info.

7 maja 2012 rozmawialiśmy o rozpoczynającej się trzeciej kadencji Władimira Putina na stanowisku prezydenta Rosji. Sowietolog mówił wówczas, że rosyjski przywódca przejął najgorsze cechy imperium carów i najgorsze cechy imperium sowieckiego.

Stefczyk.info: Władimir Putin wrócił na fotel prezydenta. Czy to wydarzenie, zapowiadane od dawna, coś zmienia w polityce międzynarodowej?

Prof. Józef Szaniawski: Z punktu widzenia Rosjan to jest jedynie formalność i ceremonia. Władimir Putin rządzi Rosją czternasty rok. Dwa razy był premierem rządu Rosji, dwa razy prezydentem FR, teraz znów został prezydentem Federacji. Z dzisiejszych przemówień Putina i Miedwiediewa wynika, że Putin wrócił na fotel prezydenta na dłużej. To nie będzie jedna kadencja, ale od razu dwie. Mamy więc już ćwierć wieku jego rządów nad Rosją. To porównywalne z rządami Stalina czy Breżniewa.

 

Jak Pan ocenia dzisiejsze przemówienia?

Warto zaznaczyć, że ceremonia odbyła się w sali tronowej carów rosyjskich, najgorszych wrogów Polski. Nawiązał do tego Putin w swoim przemówieniu. Co więcej, Putin w przemówieniu używał sformułowania Federacja Rosyjska na zmianę z terminem Euroazja, od Bałtyku do Oceanu Spokojnego. To jest dla Polski i Polaków bardzo niepokojący element.

 

W Polsce jednak traktujemy Rosję jak normalnego sąsiada. Tymczasem Moskwa montuje nam pod nosem rakiety, wygraża nam. Mamy się czego bać?

Rakiety w Obwodzie Kaliningradzkim są obecne od czasów ZSRS. Rosjanie o nich jedynie przypominają. Obecnie następuje prawdopodobnie wymiana starych rakiet na nowe. Ona nazywana była wielokrotnie kolosem na glinianych nogach. Chińczycy wielokrotnie mówili o niej „papierowy tygrys”. Z drugiej strony to jest „imperium zła” i „żandarm w Europie”. Pierwszego określenia używał Ronald Reagan, drugim posługiwano się po stłumieniu Powstania Listopadowego przez cara Mikołaja I. Do tego cara Putin nawiązuje w swojej polityce.

Cała rozmowa znajduje się tutaj

 

***

16 kwietnia 2012 r. analizował orzeczenie Trybunału w Strasburgu ws. Katynia.

- Ono nie wnosi nic nowego. Jest jednak ważne, że po orzeczeniu w świetle prawa międzynarodowego Federacja Rosyjska jest następcą prawnym sowieckiej Rosji, która jako państwo totalitarne nazywała się Związek Sowiecki. (…) To daje możliwość ciągnięcia tego tematu. To uznanie, że to nie Stalin, nie NKWD, ale państwo rosyjskie zamordowało kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli.

(…) My nie wskrzesimy zamordowanych przez Rosję sowiecką Polaków, ale trzeba walczyć o prawdę o tych zbrodniach i ich ofiarach. Trzeba walczyć o dostęp do wszystkich materiałów, które dziś wciąż ukrywa Rosja.

Pełny wywiad do przeczytania tutaj.

 

***

11 lutego 2012 r., w ósmą rocznicę śmierci płk. Kuklińskiego, ktoś zdewastował pomnik „Jacka Stronga”. Profesor Szaniawski komentował na Stefczyk.info:

- To na pewno nie wandale. Wandal może wybić szybę, lub pociąć siedzenie w tramwaju. Tymczasem pomnik w Krakowie zniszczyła rosyjska agentura w Polsce. Od czasów Targowicy wpływy Rosji w naszym kraju są bardzo duże. Fakt, że to wydarzenie ma miejsce w rocznicę śmierci Kuklińskiego i w Krakowie, którego honorowym obywatelem był pułkownik, świadczy o tym, że to zrobili ludzie działający na korzyść i utożsamiający się z Rosją.

Zapytany, o czym to świadczy, odpowiedział:

- Przede wszystkim o tym, że pułkownik Kukliński miał rację. Tym, co zrobił, zaszkodził bardzo Rosji sowieckiej. Przetrącił kręgosłup sowieckim marszałkom i Armii Czerwonej.

 

Zachęcamy do przeczytania całości rozmowy.


ruk

[Na zdj. Prof. Józef Szaniawski w Izbie Pamięci płk. Kuklińskiego. Fot. PAP / Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook