Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z małżeństwami jednopłciowymi w USA?

08.12.2012

Być już w połowie przyszłego roku Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie czy związki małżeńskie osób tej samej płci będą legalne w Ameryce. W piątek najważniejsi sędziowie kraju zdecydowali się zająć sprawą.

Sędziowie SN zajęli się sprawą po dwóch orzeczeniach sądów niższej instancji. W Kalifornii w lutym federalny sąd apelacyjny uznał za niegodne z Konstytucją USA stanowe prawo zakazujące udzielania małżeństw homoseksualistom. Zapis został przegłosowany w referendum powszechnym w 2008 r. stosunkiem 52 – 48 proc. głosów.

Druga sprawa dotyczy… podatków od nieruchomości. Chodzi o mieszkankę Nowego Jorku, która zaskarżyła konieczność płacenia należności po śmierci jej partnerki, którą poślubiła w Kanadzie. W październiku nowojorski federalny sąd apelacyjny przyznał jej rację uznając, że nie państwo nie może pobierać podatku od spadkobiercy w związku homoseksualnym, skoro nie robi tego w małżeństwie. W ten sposób sędziowie podważyli zgodność z Konstytucją ustawy Defense of Marriage Act (DOMA). Przyjęta w 1996 r. ustawa jasno definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Administracja Baracka Obamy jeszcze w 2011 r. jasno dała do zrozumienia, że nie zamierza bronić ustawy w przypadkach pozwów. Dodatkowo w maju br. w trakcie kampanii wyborczej Obama opowiedział się za legalizacją małżeństw jednopłciowych. Także platforma wyborcza Partii Demokratycznej wzywała do zniesienia ustawy DOMA i pełnej legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Decyzja oznacza, że pierwsze przesłuchania przed Sądem Najwyższym odbędą się w marcu przyszłego roku. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w okolicach czerwca. Do tego czasu wzmagać się będzie zapewne presja na prezydenta Obamę ze strony środowisk homoseksualnych, aby poprzez departament sprawiedliwości włączył się do sprawy i doprowadził obietnice prezydenta do rzeczywistości.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook