Jedynie prawda jest ciekawa

Co dalej z małżeństwami jednopłciowymi w USA?

08.12.2012

Być już w połowie przyszłego roku Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie czy związki małżeńskie osób tej samej płci będą legalne w Ameryce. W piątek najważniejsi sędziowie kraju zdecydowali się zająć sprawą.

Sędziowie SN zajęli się sprawą po dwóch orzeczeniach sądów niższej instancji. W Kalifornii w lutym federalny sąd apelacyjny uznał za niegodne z Konstytucją USA stanowe prawo zakazujące udzielania małżeństw homoseksualistom. Zapis został przegłosowany w referendum powszechnym w 2008 r. stosunkiem 52 – 48 proc. głosów.

Druga sprawa dotyczy… podatków od nieruchomości. Chodzi o mieszkankę Nowego Jorku, która zaskarżyła konieczność płacenia należności po śmierci jej partnerki, którą poślubiła w Kanadzie. W październiku nowojorski federalny sąd apelacyjny przyznał jej rację uznając, że nie państwo nie może pobierać podatku od spadkobiercy w związku homoseksualnym, skoro nie robi tego w małżeństwie. W ten sposób sędziowie podważyli zgodność z Konstytucją ustawy Defense of Marriage Act (DOMA). Przyjęta w 1996 r. ustawa jasno definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Administracja Baracka Obamy jeszcze w 2011 r. jasno dała do zrozumienia, że nie zamierza bronić ustawy w przypadkach pozwów. Dodatkowo w maju br. w trakcie kampanii wyborczej Obama opowiedział się za legalizacją małżeństw jednopłciowych. Także platforma wyborcza Partii Demokratycznej wzywała do zniesienia ustawy DOMA i pełnej legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Decyzja oznacza, że pierwsze przesłuchania przed Sądem Najwyższym odbędą się w marcu przyszłego roku. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w okolicach czerwca. Do tego czasu wzmagać się będzie zapewne presja na prezydenta Obamę ze strony środowisk homoseksualnych, aby poprzez departament sprawiedliwości włączył się do sprawy i doprowadził obietnice prezydenta do rzeczywistości.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku
[fot. PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook