Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z małżeństwami jednopłciowymi w USA?

08.12.2012

Być już w połowie przyszłego roku Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie czy związki małżeńskie osób tej samej płci będą legalne w Ameryce. W piątek najważniejsi sędziowie kraju zdecydowali się zająć sprawą.

Sędziowie SN zajęli się sprawą po dwóch orzeczeniach sądów niższej instancji. W Kalifornii w lutym federalny sąd apelacyjny uznał za niegodne z Konstytucją USA stanowe prawo zakazujące udzielania małżeństw homoseksualistom. Zapis został przegłosowany w referendum powszechnym w 2008 r. stosunkiem 52 – 48 proc. głosów.

Druga sprawa dotyczy… podatków od nieruchomości. Chodzi o mieszkankę Nowego Jorku, która zaskarżyła konieczność płacenia należności po śmierci jej partnerki, którą poślubiła w Kanadzie. W październiku nowojorski federalny sąd apelacyjny przyznał jej rację uznając, że nie państwo nie może pobierać podatku od spadkobiercy w związku homoseksualnym, skoro nie robi tego w małżeństwie. W ten sposób sędziowie podważyli zgodność z Konstytucją ustawy Defense of Marriage Act (DOMA). Przyjęta w 1996 r. ustawa jasno definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Administracja Baracka Obamy jeszcze w 2011 r. jasno dała do zrozumienia, że nie zamierza bronić ustawy w przypadkach pozwów. Dodatkowo w maju br. w trakcie kampanii wyborczej Obama opowiedział się za legalizacją małżeństw jednopłciowych. Także platforma wyborcza Partii Demokratycznej wzywała do zniesienia ustawy DOMA i pełnej legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Decyzja oznacza, że pierwsze przesłuchania przed Sądem Najwyższym odbędą się w marcu przyszłego roku. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w okolicach czerwca. Do tego czasu wzmagać się będzie zapewne presja na prezydenta Obamę ze strony środowisk homoseksualnych, aby poprzez departament sprawiedliwości włączył się do sprawy i doprowadził obietnice prezydenta do rzeczywistości.

Paweł Burdzy z Nowego Jorku
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook