Jedynie prawda jest ciekawa


Co 3 minuty na świecie ginie chrześcijanin

03.05.2012

- Rocznie około 170 tysięcy chrześcijan ginie za wiarę. Inaczej mówiąc, co 3 minuty gdzieś ginie jeden wyznawca Chrystusa – przypomina w rozmowie ze Stefczyk.info ks. Dr Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Media donoszą o raporcie Amnesty, który stwierdza, że „dyskryminacja chrześcijan w świecie stale narasta”. Niestety, to nic nowego, wystarczy poczytać raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie...

Raport Amnesty International odczytuje się niby jako bardziej obiektywny. Ale przecież on podkreśla te same fakty, które my publikujemy w raportach od 2006 roku. Polska jest na razie jedynym krajem, który na taką skalę obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przypada on w drugą niedzielę listopada. W Polsce to dzień modlitwy i pomocy materialnej dla Kościoła prześladowanego.

W raporcie pisaliśmy m.in. o Orisie w Indiach. Naszym pierwszym gościem był abp Cheenath z Orisy. W 2007 i 2008 roku były tam pogromy chrześcijan. Później pokazywaliśmy sytuację wyznawców Chrystusa w Iraku po interwencji wojsko koalicyjnych. Uległa ona wówczas dramatycznemu pogorszeniu. Teraz jak bumerang wraca niestety problem w Sudanie. Słyszymy o niepokojach na pograniczu z najmłodszym państwem świata – Sudanem Południowym, gdzie zaczyna się wojna.

Dobrze, że również tego typu organizacje jak Amnesty International pokazują tę smutną prawdę, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią. Jan Paweł II o tym wyraźnie mówił, również Ojciec Święty Benedykt XVI bardzo często to przypomina.

Jaka jest skala tych prześladowań?

Według ostrożnych statystyk, rocznie około 170 tysięcy chrześcijan ginie za wiarę. Inaczej mówiąc, co 3 minuty gdzieś ginie jeden wyznawca Chrystusa. Wczoraj słyszeliśmy o kolejnym ataku na chrześcijańską wioskę w środkowej Nigerii, gdzie zginęło sześć osób. W niedzielę w tym kraju doszło do masakry na jednym z uniwersytetów, w tym tygodniu zabito też cztery osoby w jednym z kościołów w północno-wschodniej części Nigerii.

O Nigerii, Sudanie słyszymy dość regularnie. O jakich innych regionach, w których chrześcijanie są prześladowani zapominamy? Gdzie jeszcze są te punkty, na które świat nie patrzy, a spojrzeć powinien?

Mamy bardzo niezręczną sytuację chociażby w Chinach, gdzie prawa człowieka są deptane, ze względu m.in. na potężne interesy ekonomiczne są spychane przez największe mocarstwa na plan drugi. Żeby uspokoić swoje sumienie silne kraje, jak Niemcy czy USA pozostawiają ten temat praw człowieka i wolności religijnej w Chinach organizacjom pozarządowym czy kościelnym, a politycy te niewygodne tematy omijają. Wielki problem jest też w Korei Północnej czy wszystkich krajach objętych tzw. Wiosną Ludów. Nie wiemy, w jakim kierunku potoczą się sprawy w Egipcie, Syrii. Za mało mówimy o chrześcijanach w tych regionach. A także Ziemia święta, gdzie przez ostatnie 40 lat liczba chrześcijan spadła od 20 do 1,2 proc.

W doniesieniach o raporcie AI mówi się, że nie wspomina on o przejawach chrystianofobii w świecie zachodnim. Czy rzeczywiście nie ma tego problemu?

Wystarczy zapytać, przez kogo jest finansowane Amnesty International. Jeśli dobrze pamiętam, to głównie przez Unię Europejską. A przecież w Wielkiej Brytanii czy Francji chrześcijanie nie zawsze mogą żyć spokojnie. Przypomnijmy głośną sprawę wyroku Europejskiego trybunału Praw Człowieka przeciw Włochom, który w pierwszym wyroku nakazał usunięcie krzyży z przestrzeni publicznej. Zatem przejawy prześladowań są. Także w Polsce mieliśmy „małe zgrzyty” czy przy okazji Euro – rzekomo źle zinterpretowany zakaz noszenia symboli religijnych na stadionach – czy w PLL LOT. Takie sytuacje powtarzają się coraz częściej, a nie powinno być na nie przyzwolenia. Tyczy się to również pana Nergala czy pani Dody – gwiazdeczek, które szukają rozgłosu profanując Biblii czy innych świętości chrześcijańskich.

not. ruk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook