Jedynie prawda jest ciekawa


Ciężko uwierzyć, że to decyzje urzędników

22.08.2013

Niestety za niefrasobliwość i beztroskę ludzi Platformy, przyjdzie nam podatnikom słono zapłacić - pisze Zbigniew Kuźmiuk, komentując wyrok sądu w sprawie premii dla byłego prezesa NCS.

Wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził na rzecz byłego prezesa Narodowego Centrum Sportu (NCS) Rafała Kaplera kwotę podstawową 571 tys. zł, a także ustawowe odsetki za blisko 1,5 roku, wynikającej z kontraktu, a niewypłaconej mu premii przez minister Joannę Muchę.

To finał głośnej sprawy odwołania prezesa NCS przez minister sportu (a w rzeczywistości złożenia przez niego rezygnacji) w lutym 2012 roku w związku z licznymi problemami związanymi z budową Stadionu Narodowego.

Poprzednicy minister Muchy i jej koledzy partyjni (Mirosław Drzewiecki i Adam Giersz), byli na tyle hojni dla kierownictwa NCS, że kilkakrotnie zmieniali ich kontrakty i to zawsze zdecydowanie w górę.

W październiku 2008 roku Rafał Kapler miał w kontrakcie wynagrodzenie miesięczne w wysokości 10 tys. zł i tzw. premię za sukces (czyli oddanie do użytku Stadionu Narodowego w przewidzianym terminie) w wysokości 12-krotnego wynagrodzenia miesięcznego, a więc premia miała wynieść 120 tys. zł.

Ale w kolejnych aneksach do kontraktu podpisywanych ochoczo przez ministrów wynagrodzenie rosło, a w związku z tym rosła także premia za sukces. W tym ostatnim podpisanym w czerwcu 2010 roku wynagrodzenie miesięczne wyniosło już 39 tys. zł, a wspominana premia została ustalona w wysokości 19-krotności miesięcznego wynagrodzenia.

Gdyby Kapler wytrwał do końca kontraktu, premia za sukces wyniosłaby 700 tys. zł. Ponieważ odszedł przed oddaniem stadionu do użytku, jej wysokość okazała się trochę mniejsza i wyniosła 570 tys. zł.

Ale to nie koniec wydatków z budżetu na płatności na rzecz kolegów Platformy. W sądzie czekają na rozpatrzenie dwa kolejne wnioski zastępców prezesa Kaplera, którzy odeszli niedługo po nim i ich premie sumarycznie wynoszą 825 tys. zł.

Im też pewnie sąd przyzna premie w żądanej wysokości, bo kontrakty zostały tak skonstruowane, że chronią interesy prezesów, a nie spółki Skarbu Państwa, którą reprezentowali kolejni ministrowie z Platformy.

Sumarycznie więc razem z odsetkami cała ta operacja z prezesami NCS-u, będzie kosztowała podatników przynajmniej 1,7 mln zł ale kto by się w resorcie sportu tym martwił skoro pieniądze pójdą „do swoich”.

Poza tym skoro można było wydać ponad 5,8 mln zł na wsparcie komercyjnego koncertu Madonny czy też nabyć aż 4 tysiące biletów na ten koncert za kwotę 1,5 mld zł z budżetu resortu, to wydatki na premie dla prezesów nie są niczym nadzwyczajnym.

Wydatki resortu sportu na koncert i bilety (które zostały rozdysponowane wśród bliskich i znajomych królika) zakwestionowała podczas badania wykonania budżetu za 2012 rok Najwyższa Izba Kontroli ale stanowiskiem NIK-u nikt się w resorcie sportu nie przejął.

Dopiero wniosek do prokuratury złożony pod koniec maja tego roku przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Mastalerka o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu sportu poprzez dofinansowanie z pieniędzy publicznych komercyjnego przedsięwzięcia, spowodował panikę w resorcie.

Zwłaszcza, że po blisko 30-dniowym zastanawianiu się Prokuratura Okręgowa w Warszawie jednak wszczęła śledztwo w sprawie, a miejmy nadzieję, że niedługo będzie to już postępowanie przeciwko konkretnym urzędnikom resortu sportu (byłym i obecnym).

Wszystkie te sprawy związane z premiami dla prezesów NCS-u czy też wydatkami na koncert Madonny są tak nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że urzędnicy państwowi (w tym ministrowie) podejmowali takie decyzje.

Ta niefrasobliwość, beztroska, a być może i coś więcej, są dosłownie obezwładniające. Jak sądzę wynika to także z tego, że większości tych urzędników wydawało się, że te sprawy nigdy nie wyjdą na jaw, że nikt tego nie będzie sprawdzał, a nawet jak się ktoś dowie to ci wyżej postawieni, nie pozwolą zrobić krzywdy.

A ile w poszczególnych resortach jest spraw podobnych, o których nie wiemy, a do niedawna rządzący sądzili, że się nigdy nie dowiemy, bo oni będą rządzić zawsze.

Dowiemy się o tym wszystkim na pewno, ale niestety za niefrasobliwość i beztroskę ludzi Platformy, przyjdzie nam podatnikom słono zapłacić.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. NCS]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook