Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Cięcia w MON to wielki błąd

17.07.2013

W Europie od Polski po Finlandię były w 2009 r. przeprowadzone manewry Zapad i Ładoga i te pierwsze będą też tej jesieni. Ich założeniem operacyjnym był (będzie?) atak na Warszawę – mówi dr. Żurawski vel Grajewski.

Stefczyk.info: Rząd postanowił obciąć budżet Ministerstwa Obrony Narodowej o 3,3 mld złotych. Czy to jest dobre rozwiązanie, aby oszczędzać na wydatkach wojskowych?

dr Przemysław Żurawski vel Grajewski politolog i ekspert ds. międzynarodowych: Jest to fatalny pomysł. Wojsko Polskie i bez tych cięć jest nieliczne, jeśli chodzi o proporcję pomiędzy liczbą ludności, a wojskowymi. Nasz kraj poza Luksemburgiem i Czechami jest trzecim od końca najbardziej rozbrojonym krajem w Europie. Każdy rząd zapewnia, że polska armia będzie dobrze wyposażona, jednak zapomina, że to bardzo dużo kosztuje. To nie są jednak pierwsze tego typu cięcia, bowiem tuż po wojnie gruzińskiej, minister Rostowski obciął budżet wojskowy o 5 mld zł. Rząd stale utrzymuje, że przeznacza 1,95 proc. PKB na wydatki wojskowe, jednak w rzeczywistości widać to tylko na papierze, gdyż ten poziom wydatków nigdy nie został osiągnięty. To jest rok rocznie tylko zapis w planie budżetu, a nie raport o jego wykonaniu. Kolejne cięcia niszczą polską zdolność do obrony. To bardzo zła wiadomość.

Minister Obrony Tomasz Siemoniak, wraz z szefem BBN gen. Stanisławem Koziejem uważają, że cięcia będą optymalne, a gotowość zbrojna zostanie zachowana.

Oczywiście można głosić takie tezy, tego nikt nie może zabronić. Jednak logiczne jest, że gdy przeznaczymy mniej pieniędzy na wojsko, to zdolność bojowa wojska się zmniejszy. Przypomnę tylko, że istnieją trzy rodzaje redukcji zbrojeń: redukcja ilościowa; redukcja jakościowa; i redukcja budżetu wojskowego. Mamy do czynienia z redukcją ilościową od 1990 r., i stale obserwujemy redukcję jakościową, która postępuje w wyniku cięć. Nie można za coraz mniejsze pieniądze dobrze wyposażać wojska. Można kupić jakieś odosobnione gadżety, jednak bez stabilnego finansowania nie złożą się one na spójny system stanowiący o sile polskiej armii.

Czy w takim wypadku może niepokoić nas zachowanie Rosji, która stale uczestniczy w manewrach wojskowych, a nawet wspólnie z Białorusią zamierza trenować atak rakietowy na Warszawę? Co Rosjanie chcą osiągnąć?

Manewry rosyjskie, które obecnie trwają są największe od czasów zimnej wojny, ale mają miejsce na Dalekim Wschodzie. W Europie od Polski po Finlandię były w 2009 r. przeprowadzone manewry Zapad i Ładoga i te pierwsze będą też tej jesieni. Ich założeniem operacyjnym był (będzie?) atak na Warszawę, tłumienie polskiego powstania na Grodzieńszczyźnie i przebijanie przez Litwę korytarza do Królewca. Myślę, że tego rodzaju manewry mają cel polityczny. Rosjanie chcą pokazać opinii publicznej, że są w stanie prowadzić tego typu działania, zachowując jednocześnie poprawne stosunki z Sojuszem Północnoatlantyckim, innymi słowy jest to sygnał: "Tak bardzo nie liczycie się w ramach waszego sojuszu, że zagrożenie waszego bezpieczeństwa nie wywołuje żadnej reakcji waszych sojuszników. Pamiętajcie o tym – macie rozumieć jakie jest wasze miejsce w szeregu." To zdecydowanie przesłanie politycznie, a nie przygotowanie do agresji wojskowej, natomiast, gdyby manewry przedłużały się w czasie, tzn. w kolejnych latach nie wywoływały reakcji NATO w postaci kontrmanewrów, lub gdyby USA zaangażowały się w wielki konflikt w innym rejonie (Iran, Korea?) to pomysły Rosji mogą się zmaterializować. Manewry to rodzaj testowania rzeczywistości. Gdyby ciągle wypadały po myśli Rosjan, to władze w Moskwie mogą chcieć wykorzystać swoją siłę i wiedzę. Jednak to nie jest bezpośrednie zagrożenie na dziś, czy na jutro.

W takiej sytuacji cięcia w MON to błąd?

To wielki błąd, a kolejne cięcia w budżecie przeznaczonym na obronę narodową są rodzajem informacji dyplomatycznej, że Polska była i jest poza grą i zamierza w takiej pozycji pozostać. W czerwcu br. prezydent Naddniestrza Jewgienij Szewczuk wydał dekret o granicach, demonstrując wolę ich przesunięcia na niekorzyść reszty Mołdawii. W sytuacji, w której mamy obecnie manewry amerykańsko – ukraińskie w pobliżu Odessy, manewry ukraińsko – mołdawskie, w pobliżu Naddniestrza, które można odczytywać jako rodzaj kontr demonstracji wobec Rosji, Polska daje wyraźny sygnał – jesteśmy poza grą i tu pozostaniemy jeszcze długo.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook