Jedynie prawda jest ciekawa


Żurawski: Cięcia w MON to wielki błąd

17.07.2013

W Europie od Polski po Finlandię były w 2009 r. przeprowadzone manewry Zapad i Ładoga i te pierwsze będą też tej jesieni. Ich założeniem operacyjnym był (będzie?) atak na Warszawę – mówi dr. Żurawski vel Grajewski.

Stefczyk.info: Rząd postanowił obciąć budżet Ministerstwa Obrony Narodowej o 3,3 mld złotych. Czy to jest dobre rozwiązanie, aby oszczędzać na wydatkach wojskowych?

dr Przemysław Żurawski vel Grajewski politolog i ekspert ds. międzynarodowych: Jest to fatalny pomysł. Wojsko Polskie i bez tych cięć jest nieliczne, jeśli chodzi o proporcję pomiędzy liczbą ludności, a wojskowymi. Nasz kraj poza Luksemburgiem i Czechami jest trzecim od końca najbardziej rozbrojonym krajem w Europie. Każdy rząd zapewnia, że polska armia będzie dobrze wyposażona, jednak zapomina, że to bardzo dużo kosztuje. To nie są jednak pierwsze tego typu cięcia, bowiem tuż po wojnie gruzińskiej, minister Rostowski obciął budżet wojskowy o 5 mld zł. Rząd stale utrzymuje, że przeznacza 1,95 proc. PKB na wydatki wojskowe, jednak w rzeczywistości widać to tylko na papierze, gdyż ten poziom wydatków nigdy nie został osiągnięty. To jest rok rocznie tylko zapis w planie budżetu, a nie raport o jego wykonaniu. Kolejne cięcia niszczą polską zdolność do obrony. To bardzo zła wiadomość.

Minister Obrony Tomasz Siemoniak, wraz z szefem BBN gen. Stanisławem Koziejem uważają, że cięcia będą optymalne, a gotowość zbrojna zostanie zachowana.

Oczywiście można głosić takie tezy, tego nikt nie może zabronić. Jednak logiczne jest, że gdy przeznaczymy mniej pieniędzy na wojsko, to zdolność bojowa wojska się zmniejszy. Przypomnę tylko, że istnieją trzy rodzaje redukcji zbrojeń: redukcja ilościowa; redukcja jakościowa; i redukcja budżetu wojskowego. Mamy do czynienia z redukcją ilościową od 1990 r., i stale obserwujemy redukcję jakościową, która postępuje w wyniku cięć. Nie można za coraz mniejsze pieniądze dobrze wyposażać wojska. Można kupić jakieś odosobnione gadżety, jednak bez stabilnego finansowania nie złożą się one na spójny system stanowiący o sile polskiej armii.

Czy w takim wypadku może niepokoić nas zachowanie Rosji, która stale uczestniczy w manewrach wojskowych, a nawet wspólnie z Białorusią zamierza trenować atak rakietowy na Warszawę? Co Rosjanie chcą osiągnąć?

Manewry rosyjskie, które obecnie trwają są największe od czasów zimnej wojny, ale mają miejsce na Dalekim Wschodzie. W Europie od Polski po Finlandię były w 2009 r. przeprowadzone manewry Zapad i Ładoga i te pierwsze będą też tej jesieni. Ich założeniem operacyjnym był (będzie?) atak na Warszawę, tłumienie polskiego powstania na Grodzieńszczyźnie i przebijanie przez Litwę korytarza do Królewca. Myślę, że tego rodzaju manewry mają cel polityczny. Rosjanie chcą pokazać opinii publicznej, że są w stanie prowadzić tego typu działania, zachowując jednocześnie poprawne stosunki z Sojuszem Północnoatlantyckim, innymi słowy jest to sygnał: "Tak bardzo nie liczycie się w ramach waszego sojuszu, że zagrożenie waszego bezpieczeństwa nie wywołuje żadnej reakcji waszych sojuszników. Pamiętajcie o tym – macie rozumieć jakie jest wasze miejsce w szeregu." To zdecydowanie przesłanie politycznie, a nie przygotowanie do agresji wojskowej, natomiast, gdyby manewry przedłużały się w czasie, tzn. w kolejnych latach nie wywoływały reakcji NATO w postaci kontrmanewrów, lub gdyby USA zaangażowały się w wielki konflikt w innym rejonie (Iran, Korea?) to pomysły Rosji mogą się zmaterializować. Manewry to rodzaj testowania rzeczywistości. Gdyby ciągle wypadały po myśli Rosjan, to władze w Moskwie mogą chcieć wykorzystać swoją siłę i wiedzę. Jednak to nie jest bezpośrednie zagrożenie na dziś, czy na jutro.

W takiej sytuacji cięcia w MON to błąd?

To wielki błąd, a kolejne cięcia w budżecie przeznaczonym na obronę narodową są rodzajem informacji dyplomatycznej, że Polska była i jest poza grą i zamierza w takiej pozycji pozostać. W czerwcu br. prezydent Naddniestrza Jewgienij Szewczuk wydał dekret o granicach, demonstrując wolę ich przesunięcia na niekorzyść reszty Mołdawii. W sytuacji, w której mamy obecnie manewry amerykańsko – ukraińskie w pobliżu Odessy, manewry ukraińsko – mołdawskie, w pobliżu Naddniestrza, które można odczytywać jako rodzaj kontr demonstracji wobec Rosji, Polska daje wyraźny sygnał – jesteśmy poza grą i tu pozostaniemy jeszcze długo.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook