Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: Protesty ZNP nie zaszkodzą PiS

21.11.2016

"Wielu dzisiejszych krytyków reformy proponowanej PiS, czyli likwidacji gimnazjów, pod koniec lat 90. przeciwko owym gimnazjom protestowało" - podkreślił prof. Rafał Chwedoruk w rozmowie z "Super Expressem".

Profesor wskazał na trzy powody, dla których protesty ZNP nie przyniosą efektów.

"Po pierwsze, dla elektoratu 40 plus, a w dużej mierze właśnie taki głosuje na Prawo i Sprawiedliwość, zmiany w szkołach polegające na likwidacji gimnazjów i powrocie do ośmioklasowej szkoły podstawowej są powrotem do normalności. Po drugie, aby protest społeczny związkowców odniósł sukces, musiałby nastąpić konsensus między centralami związków zawodowych, jak i między poszczególnymi branżami. Tu tego nie widać. Jeżeli w ostatnich latach związki zawodowe osiągały jakieś sukcesy, a osiągały np. przy proteście górników, to zawsze występowały razem. Po trzecie, problem z wiarygodnością protestu może wynikać też z tego, że obok prosocjalnych związkowców występują politycy liberalni, z PO i Nowoczesnej, którzy sporej części społeczeństwa kojarzyć się mogą z dotychczasowym systemem edukacji, który wcale pozytywnie odbierany nie był. Jest też jeszcze jeden paradoks" - tłumaczył Chwedoruk.

Przypomniał, że część osób protestujących dzisiaj przeciwko likwidacji gimnazjów, kiedy protestowała przeciwko ich utworzeniu.

"Spora grupa autorów obecnej zmiany, przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, kilkanaście lat temu popierała reformę edukacji za rządu Jerzego Buzka. Czyli właśnie wprowadzenie gimnazjów i rezygnację z ośmioklasowej szkoły podstawowej. I odwrotnie - wielu dzisiejszych krytyków reformy proponowanej przez minister Annę Zalewską i Prawo i Sprawiedliwość, czyli likwidacji gimnazjów, pod koniec lat 90. przeciwko owym gimnazjom protestowało. Dziś wychodzą na ulicę w proteście przeciw gimnazjów tych likwidacji. Mam tu na myśli przede wszystkim Związek Nauczycielstwa Polskiego" - mówił.

kk/Super Express.

[fot. YouTube/FAKT24.PL]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook