Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: premier gotów na wcześniejsze wybory

29.04.2013

O powodach dymisji Jarosława Gowina rozmawiamy z politologiem dr. hab. Rafałem Chwedorukiem z UW.

Stefczyk.info: O tej dymisji mówiło się już od dawna – w końcu doczekaliśmy się ostatniego odcinka serialu „minister Gowin odchodzi z rządu” – czy finał tej telenoweli był dla pana zaskoczeniem?

Rafał Chwedoruk: Nie, było oczywiste, że Jarosław Gowin nie dotrwa do końca kadencji. Tym co może zaskakiwać jest moment tej dymisji. W sytuacji, gdy premier zapowiadał głęboką restrukturyzację rządu latem, a chwilę wcześniej odwołał ministra Budzanowskiego, to wydawało się że lepiej poczekać tych kilka czy kilkanaście tygodni. Więc jest to zaskoczenie i nie jest. Wyjaśnieniem tego jest dramatyzm walki o władzę w Platformie i to bynajmniej nie między Tuskiem a Gowinem a między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną i Bronisławem Komorowskim. Donald Tusk musiał w zdeterminowany sposób zademonstrować swoje przywództwo w partii i chyba po raz pierwszy  zrobił to w tak dramatycznej formie.


Stefczyk.info: PiS mówi, że Jarosław Gowin stracił stołek przez swoje poglądy i że w Platformie nie ma miejsca dla konserwatystów...

Absolutnie tłem tego wszystkiego nie są poglądy, bo następcą Gowina został ktoś, kto ma takie same, a może nawet jeszcze bardziej prawicowe poglądy niż Jarosław Gowin.


Stefczyk.info: To w takim razie dlaczego premier powiedział, że odwołuje Gowina by umożliwić mu start w wyborach na szefa Platformy?

To tylko zdaje się potwierdzać, że nie o poglądy tutaj chodzi. W ten sposób Donald Tusk oszczędza Gowina, bo gdyby to „grillowanie” się przedłużało, mogłoby uczynić z niego wroga Donalda Tuska.

Jest jeszcze jeden istotny sygnał. Premier manifestuje, że jest gotów w imię ratowania swego przywództwa w partii na rozwiązanie parlamentu i wcześniejsze wybory. A wewnątrz Platformy taki komunikat musi brzmieć bardzo mocno.

Stefczyk.info: Jarosław Gowin zostanie w Platformie? Czy może założy własną partię? Sporo też mówi się o ewentualnym transferze do PiS.

Teraz w polityce jest trochę jak w piłce nożnej – transfery w dobie kryzysu są rzadkie. Nie sądzę by Jarosław Gowin chciał powtórzyć błędy tych, którzy naiwnie uwierzyli w możliwość stworzenia w polskiego odpowiednika Torysów takie próby w latach 90 zakończyły się fiaskiem. Transfer do PiS w ogóle by się Gowinowi nie opłacał i dla PiS byłby obojętny wyborczo, ponieważ jednak na Gowinie jest stygmat Platformy, a to może odstraszać wiernych wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Zostaje więc trzecia możliwość – pozostać w PO.


not. Mariusz Krzemiński

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook