Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: premier gotów na wcześniejsze wybory

29.04.2013

O powodach dymisji Jarosława Gowina rozmawiamy z politologiem dr. hab. Rafałem Chwedorukiem z UW.

Stefczyk.info: O tej dymisji mówiło się już od dawna – w końcu doczekaliśmy się ostatniego odcinka serialu „minister Gowin odchodzi z rządu” – czy finał tej telenoweli był dla pana zaskoczeniem?

Rafał Chwedoruk: Nie, było oczywiste, że Jarosław Gowin nie dotrwa do końca kadencji. Tym co może zaskakiwać jest moment tej dymisji. W sytuacji, gdy premier zapowiadał głęboką restrukturyzację rządu latem, a chwilę wcześniej odwołał ministra Budzanowskiego, to wydawało się że lepiej poczekać tych kilka czy kilkanaście tygodni. Więc jest to zaskoczenie i nie jest. Wyjaśnieniem tego jest dramatyzm walki o władzę w Platformie i to bynajmniej nie między Tuskiem a Gowinem a między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną i Bronisławem Komorowskim. Donald Tusk musiał w zdeterminowany sposób zademonstrować swoje przywództwo w partii i chyba po raz pierwszy  zrobił to w tak dramatycznej formie.


Stefczyk.info: PiS mówi, że Jarosław Gowin stracił stołek przez swoje poglądy i że w Platformie nie ma miejsca dla konserwatystów...

Absolutnie tłem tego wszystkiego nie są poglądy, bo następcą Gowina został ktoś, kto ma takie same, a może nawet jeszcze bardziej prawicowe poglądy niż Jarosław Gowin.


Stefczyk.info: To w takim razie dlaczego premier powiedział, że odwołuje Gowina by umożliwić mu start w wyborach na szefa Platformy?

To tylko zdaje się potwierdzać, że nie o poglądy tutaj chodzi. W ten sposób Donald Tusk oszczędza Gowina, bo gdyby to „grillowanie” się przedłużało, mogłoby uczynić z niego wroga Donalda Tuska.

Jest jeszcze jeden istotny sygnał. Premier manifestuje, że jest gotów w imię ratowania swego przywództwa w partii na rozwiązanie parlamentu i wcześniejsze wybory. A wewnątrz Platformy taki komunikat musi brzmieć bardzo mocno.

Stefczyk.info: Jarosław Gowin zostanie w Platformie? Czy może założy własną partię? Sporo też mówi się o ewentualnym transferze do PiS.

Teraz w polityce jest trochę jak w piłce nożnej – transfery w dobie kryzysu są rzadkie. Nie sądzę by Jarosław Gowin chciał powtórzyć błędy tych, którzy naiwnie uwierzyli w możliwość stworzenia w polskiego odpowiednika Torysów takie próby w latach 90 zakończyły się fiaskiem. Transfer do PiS w ogóle by się Gowinowi nie opłacał i dla PiS byłby obojętny wyborczo, ponieważ jednak na Gowinie jest stygmat Platformy, a to może odstraszać wiernych wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Zostaje więc trzecia możliwość – pozostać w PO.


not. Mariusz Krzemiński

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook