Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: Gowin znalazł się na linii frontu

03.03.2013

W poniedziałek okaże się czy Jarosław Gowin, przywódca konserwatywnego skrzydła Platformy Obywatelskiej, pozostanie w rządzie. Według spekulacji może mu grozić nawet wykluczenie z partii. O sytuacji w PO, wywołanej sprzeciwem części jej posłów wobec ustawy o tzw. związkach partnerskich, rozmawiamy z z Rafałem Chwedorukiem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Stefczyk.info: Dlaczego Donald Tusk przypiera do muru polityków frakcji konserwatywnej?

Rafał Chwedoruk:
Nie ma czegoś takiego jak frakcja konserwatywna w PO. Problem Gowina jest pochodną konfliktu Tuska z Grzegorzem Schetyną, w którym ludzie o konserwatywnych poglądach są po obu stronach. Co ciekawe, większa grupa wydaje się być bliższa Tuskowi.

Nie chodzi więc o spór światopoglądowy?

Pamiętajmy, że podstawowym spoiwem partii Donalda Tuska nigdy nie były kwestie światopoglądowe. Ugrupowanie w warstwie ideologicznej scalał raczej pewien mit modernizacyjny związany z integracją europejską, gospodarką rynkową i pojęciem nowoczesności. Podobnie jest w przypadku większości europejskich partii konserwatywnych.

Do tej pory w szerokim nurcie ideowym Platformy było jednak miejsce na strumień wartości prawicowych. Dziś całą PO wydaje się zalewać fala liberalno-lewicowa. Co się stało ze światopoglądową „równowagą”, o której tak chętnie mówią liderzy rządzącej partii?

Śmiem twierdzić, że w Platformie nadal trwa poszukiwanie równowagi, a obecna sytuacja jest kolejną odsłoną tej samej polityki. Do eskalacji konfliktu wokół Gowina doszło z zupełnie innego powodu. Chodzi o to, że atak Schetyny, ośrodka prezydenckiego oraz Janusza Palikota na przywództwo Tuska jest zupełnie jawny, a konserwatyści w tej wojnie znaleźli się na linii frontu.

Stali się zagrożeniem dla Tuska?

Sytuacja, w której w Platformie pojawiłaby się trzecia siła, rozgrywająca własne interesy, także w sensie ideowym, korzystając z konfliktu Tusk-Schetyna, do reszty podważyłaby przywództwo Tuska. Dla premiera problemem nie są więc konserwatyści, lecz perspektywa wykorzystania ich przeciwko niemu przez Schetynę i Bronisława Komorowskiego.

JKUB

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook