Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: EURO 2012 symbolem klęski

21.06.2012

EURO 2012 umiejętnie przedstawione przez jego krytyków może stać się w przyszłości jednym z symboli politycznej klęski - twierdzi dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego

Czy porażka polskich piłkarzy na EURO wpłynie na nastroje polityczne i odbije się negatywnie na notowaniach Platformy? - pyta "Super Express".
- Nie ulega wątpliwości, że  ten wynik nie przyczyni się do wzrostu poparcia dla Platformy. Przede wszystkim dlatego, że PO sama bardzo podgrzała atmosferę, a jej politycy wpisywali się wręcz w histerię wokół naszej kadry. A jak wszyscy wiemy, upadek z wysokiego konia jest zawsze bardzo bolesny - odpowiada Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdaniem Chwedoruka oponentom politycznym PO łatwo będzie wykorzystać wiele epizodów związanych z EURO. Choćby fakt występu Franciszka Smudy w spotach wyborczych PO i jego dobrej znajomości z Donaldem Tuskiem. EURO umiejętnie przedstawione przez jego krytyków może stać się w przyszłości jednym z symboli politycznej klęski.
Politolog zwraca uwagę, że podczas EURO 2012 zmuszono do zainteresowania piłką nożną miliony Polaków, którzy na co dzień się nią nie interesują. Ci ludzie nie są w stanie analizować pogłębionych wypowiedzi na temat tego, jak zagrała nasza kadra. Do nich przemawiać będzie sam wynik.
W opinii Chwedoruka najbardziej rozczarowani będą właśnie ci, którzy uczestniczyli w EURO nie w jako w imprezie sportowej, ale ogólnonarodowej, kulturalnej i politycznej.
Zdaniem politologa po EURO naiwny amerykański optymizm, który towarzyszył całej imprezie może spaść i nasz sukces gospodarczy obróci się w klęskę.
 - Zauważmy, że wykreowano obraz turnieju jako imprezy, którą nigdy nie miała szansy być - skoku cywilizacyjnego  - podkreśla Chwedoruk.
Rozmówca SE zwraca też uwagę na fakt, że rządzący od razu po porażce Polaków zaczęli szukać winnych. W roli kozła ofiarnego obsadzili Grzegorza Latę. - Mając ambiwalentny stosunek do PZPN i samego prezesa, zastanawiam się, na czym miałaby polegać jego wina. Przecież to nie on kopał piłkę i ustawiał drużynę taktycznie - mówi. Według niego rządzący próbują przekuć porażkę w sukces i z zaprzyjaźnionymi działaczami PZPN, takimi jak pan Kazimierz Greń, obalić Latę po to, by wstawić na stanowisko szefa federacji kogoś, kto będzie mniej niezależny od władzy niż obecny prezes PZPN.

ansa/Super Express

 

[fot.PAP/Adrian Crawley]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook