Jedynie prawda jest ciekawa

Chwedoruk: „Andrzej Duda będzie ludowym prezydentem”

05.08.2015

Andrzej Duda musi pokazać, że chce służyć społeczeństwu, a nie być udzielnym władcą - wyjaśnia dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Według niego nowy prezydent będzie szukał wydarzenia międzynarodowego, które pokaże, że on sam, ale i partia, z której się wywodzi, są zdolni do ponoszenia odpowiedzialności za sprawowanie władzy.

„Polacy bardzo sobie cenią wszelkie pochlebne głosy wynikające ze spotkań naszych polityków z politykami zachodnimi. I myślę, że Andrzej Duda będzie chciał pokazać, że ma takie atuty. Z kolei kampania wyborcza do parlamentu będzie go dopingowała, by szybko wrócić do kluczowych obietnic z wyborów prezydenckich. Po pierwsze, by potwierdzić legitymację i pokazać, że nie zapomina o obietnicach. Po drugie, że kwestia obniżenia wieku emerytalnego, także w kampanii parlamentarnej, jest projektem nośnym” - twierdzi politolog.

Jego zdaniem Duda będzie musiał kontynuować wypracowany w kampanii styl, który kontrastował z doświadczeniem prezydentury Bronisława Komorowskiego. „Na pewno celebra polityczna będzie musiała być skromniejsze. […] Czyli pokazywanie w większym stopniu chęci służenia niż majestatycznego panowania. Myślę też, że będzie chciał podkreślić swoje kompetencje. W tym znajomość języków obcych, by pokazać odmienność od czasów poprzednika” – uważa Chwedoruk.

Jak podkreśla, oprócz obietnic wyborczych, pozytywnym przesłaniem będzie chęć odbudowania wspólnoty. „Komorowski bardziej dążył do odbudowy tej wspólnoty z góry, a Andrzej Duda od dołu. To znaczy, że obecny prezydent chciał ją budować siłą instytucji, a nowy będzie chciał ja konstruować głębią własnego zaangażowania” – zaznacza politolog. Oraz dodaje, że „antyelitaryzm, który pobrzmiewał w PiS, został przejęty przez Dudę i ma być głównym kontrastem miedzy nowym a dotychczasowym prezydentem”.

„Gdyby PO wygrała wybory i tworzyła rząd, będzie to prezydentura aktywniejsza. […] Natomiast jeśli będziemy mieli do czynienia z rządem zdominowanym przez PiS, to prezydent będzie mniej aktywny, lub aktywny w inny sposób. Wówczas może nawet tonować zapędy rządzących” – przekonuje Chwedoruk.

Według niego jeśli PiS zdobędzie samodzielne rządy, Andrzej Duda będzie szukał „jakiegoś symbolicznego tematu, który pokaże, że choć zasadniczo zgadza się ideowo z PiS, to ma swoje zdanie i jest kimś więcej niż elementem projektu politycznego Jarosława Kaczyńskiego”.

„W tej wiecznej w polskiej polityce dychotomii lud-władza Duda, nawet gdyby nie chciał, będzie skazany na to, by w większym stopniu postrzegać siebie jako wyraziciela woli ludu. On będzie musiał pokazać, że chce służyć społeczeństwu, a nie być udzielnym władcą” – tłumaczy politolog.

Ryb, Dziennik Gazeta Prawna

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook