Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: „Andrzej Duda będzie ludowym prezydentem”

05.08.2015

Andrzej Duda musi pokazać, że chce służyć społeczeństwu, a nie być udzielnym władcą - wyjaśnia dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Według niego nowy prezydent będzie szukał wydarzenia międzynarodowego, które pokaże, że on sam, ale i partia, z której się wywodzi, są zdolni do ponoszenia odpowiedzialności za sprawowanie władzy.

„Polacy bardzo sobie cenią wszelkie pochlebne głosy wynikające ze spotkań naszych polityków z politykami zachodnimi. I myślę, że Andrzej Duda będzie chciał pokazać, że ma takie atuty. Z kolei kampania wyborcza do parlamentu będzie go dopingowała, by szybko wrócić do kluczowych obietnic z wyborów prezydenckich. Po pierwsze, by potwierdzić legitymację i pokazać, że nie zapomina o obietnicach. Po drugie, że kwestia obniżenia wieku emerytalnego, także w kampanii parlamentarnej, jest projektem nośnym” - twierdzi politolog.

Jego zdaniem Duda będzie musiał kontynuować wypracowany w kampanii styl, który kontrastował z doświadczeniem prezydentury Bronisława Komorowskiego. „Na pewno celebra polityczna będzie musiała być skromniejsze. […] Czyli pokazywanie w większym stopniu chęci służenia niż majestatycznego panowania. Myślę też, że będzie chciał podkreślić swoje kompetencje. W tym znajomość języków obcych, by pokazać odmienność od czasów poprzednika” – uważa Chwedoruk.

Jak podkreśla, oprócz obietnic wyborczych, pozytywnym przesłaniem będzie chęć odbudowania wspólnoty. „Komorowski bardziej dążył do odbudowy tej wspólnoty z góry, a Andrzej Duda od dołu. To znaczy, że obecny prezydent chciał ją budować siłą instytucji, a nowy będzie chciał ja konstruować głębią własnego zaangażowania” – zaznacza politolog. Oraz dodaje, że „antyelitaryzm, który pobrzmiewał w PiS, został przejęty przez Dudę i ma być głównym kontrastem miedzy nowym a dotychczasowym prezydentem”.

„Gdyby PO wygrała wybory i tworzyła rząd, będzie to prezydentura aktywniejsza. […] Natomiast jeśli będziemy mieli do czynienia z rządem zdominowanym przez PiS, to prezydent będzie mniej aktywny, lub aktywny w inny sposób. Wówczas może nawet tonować zapędy rządzących” – przekonuje Chwedoruk.

Według niego jeśli PiS zdobędzie samodzielne rządy, Andrzej Duda będzie szukał „jakiegoś symbolicznego tematu, który pokaże, że choć zasadniczo zgadza się ideowo z PiS, to ma swoje zdanie i jest kimś więcej niż elementem projektu politycznego Jarosława Kaczyńskiego”.

„W tej wiecznej w polskiej polityce dychotomii lud-władza Duda, nawet gdyby nie chciał, będzie skazany na to, by w większym stopniu postrzegać siebie jako wyraziciela woli ludu. On będzie musiał pokazać, że chce służyć społeczeństwu, a nie być udzielnym władcą” – tłumaczy politolog.

Ryb, Dziennik Gazeta Prawna

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook