Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: „Andrzej Duda będzie ludowym prezydentem”

05.08.2015

Andrzej Duda musi pokazać, że chce służyć społeczeństwu, a nie być udzielnym władcą - wyjaśnia dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog UW w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Według niego nowy prezydent będzie szukał wydarzenia międzynarodowego, które pokaże, że on sam, ale i partia, z której się wywodzi, są zdolni do ponoszenia odpowiedzialności za sprawowanie władzy.

„Polacy bardzo sobie cenią wszelkie pochlebne głosy wynikające ze spotkań naszych polityków z politykami zachodnimi. I myślę, że Andrzej Duda będzie chciał pokazać, że ma takie atuty. Z kolei kampania wyborcza do parlamentu będzie go dopingowała, by szybko wrócić do kluczowych obietnic z wyborów prezydenckich. Po pierwsze, by potwierdzić legitymację i pokazać, że nie zapomina o obietnicach. Po drugie, że kwestia obniżenia wieku emerytalnego, także w kampanii parlamentarnej, jest projektem nośnym” - twierdzi politolog.

Jego zdaniem Duda będzie musiał kontynuować wypracowany w kampanii styl, który kontrastował z doświadczeniem prezydentury Bronisława Komorowskiego. „Na pewno celebra polityczna będzie musiała być skromniejsze. […] Czyli pokazywanie w większym stopniu chęci służenia niż majestatycznego panowania. Myślę też, że będzie chciał podkreślić swoje kompetencje. W tym znajomość języków obcych, by pokazać odmienność od czasów poprzednika” – uważa Chwedoruk.

Jak podkreśla, oprócz obietnic wyborczych, pozytywnym przesłaniem będzie chęć odbudowania wspólnoty. „Komorowski bardziej dążył do odbudowy tej wspólnoty z góry, a Andrzej Duda od dołu. To znaczy, że obecny prezydent chciał ją budować siłą instytucji, a nowy będzie chciał ja konstruować głębią własnego zaangażowania” – zaznacza politolog. Oraz dodaje, że „antyelitaryzm, który pobrzmiewał w PiS, został przejęty przez Dudę i ma być głównym kontrastem miedzy nowym a dotychczasowym prezydentem”.

„Gdyby PO wygrała wybory i tworzyła rząd, będzie to prezydentura aktywniejsza. […] Natomiast jeśli będziemy mieli do czynienia z rządem zdominowanym przez PiS, to prezydent będzie mniej aktywny, lub aktywny w inny sposób. Wówczas może nawet tonować zapędy rządzących” – przekonuje Chwedoruk.

Według niego jeśli PiS zdobędzie samodzielne rządy, Andrzej Duda będzie szukał „jakiegoś symbolicznego tematu, który pokaże, że choć zasadniczo zgadza się ideowo z PiS, to ma swoje zdanie i jest kimś więcej niż elementem projektu politycznego Jarosława Kaczyńskiego”.

„W tej wiecznej w polskiej polityce dychotomii lud-władza Duda, nawet gdyby nie chciał, będzie skazany na to, by w większym stopniu postrzegać siebie jako wyraziciela woli ludu. On będzie musiał pokazać, że chce służyć społeczeństwu, a nie być udzielnym władcą” – tłumaczy politolog.

Ryb, Dziennik Gazeta Prawna

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook