Jedynie prawda jest ciekawa


Chrześcijaństwo zbudowało Europę

24.12.2011

W ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz ostrzejszymi atakami na Kościół oraz chrześcijaństwo. Podobne trendy widać m.in. w Europie. Jednym z elementów tej walki jest umniejszanie znaczenia i dokonań chrześcijaństwa. Podobne metody walki z religią widać ostatnio i w Polsce. Jednak co ciekawe, Święta Bożego Narodzenia pokazują dobitnie, że europejska kultura, tradycja i tożsamość są podstawą europejskiej cywilizacji.

W wigilię Bożego Narodzenia do wieczornej wieczerzy siadają jak co roku miliony europejczyków. W Polsce tradycja ta jest szczególnie silnie zakorzeniona w społeczeństwie. Polacy 24 grudnia dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy, spotykają się i dzielą radością. Co ważne, wigilię Bożego Narodzenia obchodzą w Polsce zarówno osoby wierzące, jak i ateiści. Dla tych pierwszych wigilia i święta są przeżyciem duchowym, religijnym. Dla niewierzących ma wymiar symboliczny, towarzyski lub jest po prostu zwykłym hołdowaniem tradycjom. Niewielu jest jednak niewierzących, którzy uznają, że wigilia chrześcijańskich świąt jest dla nich zwykłym dniem.

Bez względu na motywacje, bez względu na to, co pcha Polaków do wigilijnego stołu, frekwencja i hołdowanie zwyczajom wigilijnym w Polsce pokazuje ogromne dokonania chrześcijaństwa w kształtowaniu tradycji i polskości. To Kościół oraz ludzie wierzący doprowadzili do budowy tradycji świąt Bożego Narodzenia, to oni wtłoczyli całemu niemal polskiemu społeczeństwu, że 24, 25 i 26 grudnia świętujemy. Choć dziś następuje gigantyczna w skali sekularyzacja świąt Bożego Narodzenia, choć próbuje się wszelkimi siłami pokazać, że nie mają one żadnego związku z religią, to nie ma wątpliwości, że na wigilię oraz tradycje z nią związane bez religii nie da się patrzeć. Bez religii, bez Kościoła nie byłoby tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Tradycji, której hołduje cała Europa.

Bez względu na to, co mówią dziś lewaccy aktywiści, co próbują nam wmówić, widać dziś wyraźnie, że chrześcijaństwo oraz Kościół zbudowały podstawy europejskiej cywilizacji. Święta Bożego Narodzenia są tylko jednym ze świadczących o tym elementów. O tym trzeba pamiętać, gdy nihiliści wmawiają nam, że Bóg, wiara i Kościół to jedno wielkie oszustwo, a księża są tylko zwykłymi pasożytami na zdrowym społeczeństwie. Ci nihiliści, często sami hołdujący tradycjom wywodzącym się z chrześcijaństwa, zapominają, że to dzięki Kościołowi, Bogu i wierze współczesne społeczeństwa Europy w ogóle istnieją.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook