Jedynie prawda jest ciekawa


Chrześcijaństwo zbudowało Europę

24.12.2011

W ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz ostrzejszymi atakami na Kościół oraz chrześcijaństwo. Podobne trendy widać m.in. w Europie. Jednym z elementów tej walki jest umniejszanie znaczenia i dokonań chrześcijaństwa. Podobne metody walki z religią widać ostatnio i w Polsce. Jednak co ciekawe, Święta Bożego Narodzenia pokazują dobitnie, że europejska kultura, tradycja i tożsamość są podstawą europejskiej cywilizacji.

W wigilię Bożego Narodzenia do wieczornej wieczerzy siadają jak co roku miliony europejczyków. W Polsce tradycja ta jest szczególnie silnie zakorzeniona w społeczeństwie. Polacy 24 grudnia dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy, spotykają się i dzielą radością. Co ważne, wigilię Bożego Narodzenia obchodzą w Polsce zarówno osoby wierzące, jak i ateiści. Dla tych pierwszych wigilia i święta są przeżyciem duchowym, religijnym. Dla niewierzących ma wymiar symboliczny, towarzyski lub jest po prostu zwykłym hołdowaniem tradycjom. Niewielu jest jednak niewierzących, którzy uznają, że wigilia chrześcijańskich świąt jest dla nich zwykłym dniem.

Bez względu na motywacje, bez względu na to, co pcha Polaków do wigilijnego stołu, frekwencja i hołdowanie zwyczajom wigilijnym w Polsce pokazuje ogromne dokonania chrześcijaństwa w kształtowaniu tradycji i polskości. To Kościół oraz ludzie wierzący doprowadzili do budowy tradycji świąt Bożego Narodzenia, to oni wtłoczyli całemu niemal polskiemu społeczeństwu, że 24, 25 i 26 grudnia świętujemy. Choć dziś następuje gigantyczna w skali sekularyzacja świąt Bożego Narodzenia, choć próbuje się wszelkimi siłami pokazać, że nie mają one żadnego związku z religią, to nie ma wątpliwości, że na wigilię oraz tradycje z nią związane bez religii nie da się patrzeć. Bez religii, bez Kościoła nie byłoby tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Tradycji, której hołduje cała Europa.

Bez względu na to, co mówią dziś lewaccy aktywiści, co próbują nam wmówić, widać dziś wyraźnie, że chrześcijaństwo oraz Kościół zbudowały podstawy europejskiej cywilizacji. Święta Bożego Narodzenia są tylko jednym ze świadczących o tym elementów. O tym trzeba pamiętać, gdy nihiliści wmawiają nam, że Bóg, wiara i Kościół to jedno wielkie oszustwo, a księża są tylko zwykłymi pasożytami na zdrowym społeczeństwie. Ci nihiliści, często sami hołdujący tradycjom wywodzącym się z chrześcijaństwa, zapominają, że to dzięki Kościołowi, Bogu i wierze współczesne społeczeństwa Europy w ogóle istnieją.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook