Jedynie prawda jest ciekawa

Chrześcijaństwo zbudowało Europę

24.12.2011

W ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz ostrzejszymi atakami na Kościół oraz chrześcijaństwo. Podobne trendy widać m.in. w Europie. Jednym z elementów tej walki jest umniejszanie znaczenia i dokonań chrześcijaństwa. Podobne metody walki z religią widać ostatnio i w Polsce. Jednak co ciekawe, Święta Bożego Narodzenia pokazują dobitnie, że europejska kultura, tradycja i tożsamość są podstawą europejskiej cywilizacji.

W wigilię Bożego Narodzenia do wieczornej wieczerzy siadają jak co roku miliony europejczyków. W Polsce tradycja ta jest szczególnie silnie zakorzeniona w społeczeństwie. Polacy 24 grudnia dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy, spotykają się i dzielą radością. Co ważne, wigilię Bożego Narodzenia obchodzą w Polsce zarówno osoby wierzące, jak i ateiści. Dla tych pierwszych wigilia i święta są przeżyciem duchowym, religijnym. Dla niewierzących ma wymiar symboliczny, towarzyski lub jest po prostu zwykłym hołdowaniem tradycjom. Niewielu jest jednak niewierzących, którzy uznają, że wigilia chrześcijańskich świąt jest dla nich zwykłym dniem.

Bez względu na motywacje, bez względu na to, co pcha Polaków do wigilijnego stołu, frekwencja i hołdowanie zwyczajom wigilijnym w Polsce pokazuje ogromne dokonania chrześcijaństwa w kształtowaniu tradycji i polskości. To Kościół oraz ludzie wierzący doprowadzili do budowy tradycji świąt Bożego Narodzenia, to oni wtłoczyli całemu niemal polskiemu społeczeństwu, że 24, 25 i 26 grudnia świętujemy. Choć dziś następuje gigantyczna w skali sekularyzacja świąt Bożego Narodzenia, choć próbuje się wszelkimi siłami pokazać, że nie mają one żadnego związku z religią, to nie ma wątpliwości, że na wigilię oraz tradycje z nią związane bez religii nie da się patrzeć. Bez religii, bez Kościoła nie byłoby tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Tradycji, której hołduje cała Europa.

Bez względu na to, co mówią dziś lewaccy aktywiści, co próbują nam wmówić, widać dziś wyraźnie, że chrześcijaństwo oraz Kościół zbudowały podstawy europejskiej cywilizacji. Święta Bożego Narodzenia są tylko jednym ze świadczących o tym elementów. O tym trzeba pamiętać, gdy nihiliści wmawiają nam, że Bóg, wiara i Kościół to jedno wielkie oszustwo, a księża są tylko zwykłymi pasożytami na zdrowym społeczeństwie. Ci nihiliści, często sami hołdujący tradycjom wywodzącym się z chrześcijaństwa, zapominają, że to dzięki Kościołowi, Bogu i wierze współczesne społeczeństwa Europy w ogóle istnieją.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook