Jedynie prawda jest ciekawa


Chrześcijanin - człowiekiem dużego formatu

29.06.2013

Być wierzącym, należeć do Chrystusa to zaszczyt. Ten zaszczytny tytuł stawia nam wymagania. Mamy być ludźmi dużego formatu, ludźmi otwartymi, pomocnymi, braterskimi na wzór Chrystusa powiedział bp Andrzej Suski.

Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu – Podgórzu. Odpust parafialny zakończył 8-dniowe obchody jubileuszu 200-lecia istnienia parafii.

W homilii bp Suski podkreślił, że dzisiejsza jubileuszowa uroczystość ukazuje współczesnemu człowiekowi dwie ważne prawdy. Ewangelia o wyznaniu Piotra pod Cezareą Filipową mówi nam Kim jest Jezus, że jest Mesjaszem – Synem Bożym oraz objawia nam tajemnice pochodzenia Kościoła.

Pan Jezus w rozmowie z Piotrem pod Cezareą Filipową nie pozostawia żadnej wątpliwości, co do pochodzenia Kościoła i do tego, do kogo Kościół należy. Kościół jest wyłącznie Chrystusowy. Jezus mówi: to jest Mój Kościół. A więc Kościół nie należy ani do świata mediów, ani do świata polityki, ani do świata biznesu, czy innych struktur zewnętrznych. Kościół należy tylko do Jezusa Chrystusa – mówił bp Suski.

Biskup toruński zaznaczył, że nie da się oddzielić Chrystusa od Jego Kościoła. – Jezus i Kościół to jedno. Nie da się oddzielić Jezusa od Kościoła, tak jak dzisiaj niektórzy próbują to czynić mówiąc: Jezus tak, Kościół nie. Ale tego nie da się oddzielić. Jezus żyje w swoim Kościele – mówił hierarcha. Kościół wtedy gdy nie szuka ludzkich zabezpieczeń i podpórek, ale gdy zdaje się na Chrystusa jest wielki i wypełnia powierzoną mu misje zbawienia świata. Aby to było możliwe potrzebna jest pokora.

Pycha to wmawianie sobie, że to my jesteśmy ważni, a przecież naprawdę ważny i jedynie konieczny jest Jezus Chrystus, a my wszyscy jesteśmy sługami nieużytecznymi. O tym musi pamiętać każdy: hierarchia i zwykli szeregowcy. Wszyscy mamy starać się, by nie przesłaniać sobą Chrystusa, ale Go objawiać – zaznaczył biskup.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii o. Robert Nikiel OFM odczytał tekst papieskiego błogosławieństwa oraz odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem i modlitwy za wstawiennictwem Apostołów Piotra i Pawła. Po Mszy św. na Placu św. Franciszka przy kościele parafialnym odbyły się koncert Orkiestry Dętej OSP Raciążek oraz agapa przy pączkach, kawie i herbacie.

W ramach obchodów 200-lecia istnienia parafii w Toruniu zorganizowano m.in. prelekcje na temat historii parafii i jej zabytków, wykład w ramach społecznej akcji „Stop dla raka i G.M.O.”, katechezy na temat przekazywania wiary we wspólnocie, XVI Festyn Charytatywny.

Punktem centralnym każdego dnia była modlitwa i Msza św. W środę modlono się przez wstawiennictwo Matki Bożej Podgórskiej w intencji rodzin. W czwartek o godz. 19.30 odprawiono Msze św. z modlitwą o uzdrowienie. Piątkowe południe zgromadziło w kościele braci franciszkanów z Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, którzy uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych o. Michaela Perry’ego. Mszę św. odpustową 29 czerwca o godz. 12. odprawił biskup toruński Andrzej Suski.

Patronat nad uroczystymi obchodami jubileuszowymi przyjęli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Toruniu, Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu, Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Prowincja pw. św. Franciszka Asyżu w Poznaniu.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook