Jedynie prawda jest ciekawa


Chrześcijanin - człowiekiem dużego formatu

29.06.2013

Być wierzącym, należeć do Chrystusa to zaszczyt. Ten zaszczytny tytuł stawia nam wymagania. Mamy być ludźmi dużego formatu, ludźmi otwartymi, pomocnymi, braterskimi na wzór Chrystusa powiedział bp Andrzej Suski.

Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu – Podgórzu. Odpust parafialny zakończył 8-dniowe obchody jubileuszu 200-lecia istnienia parafii.

W homilii bp Suski podkreślił, że dzisiejsza jubileuszowa uroczystość ukazuje współczesnemu człowiekowi dwie ważne prawdy. Ewangelia o wyznaniu Piotra pod Cezareą Filipową mówi nam Kim jest Jezus, że jest Mesjaszem – Synem Bożym oraz objawia nam tajemnice pochodzenia Kościoła.

Pan Jezus w rozmowie z Piotrem pod Cezareą Filipową nie pozostawia żadnej wątpliwości, co do pochodzenia Kościoła i do tego, do kogo Kościół należy. Kościół jest wyłącznie Chrystusowy. Jezus mówi: to jest Mój Kościół. A więc Kościół nie należy ani do świata mediów, ani do świata polityki, ani do świata biznesu, czy innych struktur zewnętrznych. Kościół należy tylko do Jezusa Chrystusa – mówił bp Suski.

Biskup toruński zaznaczył, że nie da się oddzielić Chrystusa od Jego Kościoła. – Jezus i Kościół to jedno. Nie da się oddzielić Jezusa od Kościoła, tak jak dzisiaj niektórzy próbują to czynić mówiąc: Jezus tak, Kościół nie. Ale tego nie da się oddzielić. Jezus żyje w swoim Kościele – mówił hierarcha. Kościół wtedy gdy nie szuka ludzkich zabezpieczeń i podpórek, ale gdy zdaje się na Chrystusa jest wielki i wypełnia powierzoną mu misje zbawienia świata. Aby to było możliwe potrzebna jest pokora.

Pycha to wmawianie sobie, że to my jesteśmy ważni, a przecież naprawdę ważny i jedynie konieczny jest Jezus Chrystus, a my wszyscy jesteśmy sługami nieużytecznymi. O tym musi pamiętać każdy: hierarchia i zwykli szeregowcy. Wszyscy mamy starać się, by nie przesłaniać sobą Chrystusa, ale Go objawiać – zaznaczył biskup.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii o. Robert Nikiel OFM odczytał tekst papieskiego błogosławieństwa oraz odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem i modlitwy za wstawiennictwem Apostołów Piotra i Pawła. Po Mszy św. na Placu św. Franciszka przy kościele parafialnym odbyły się koncert Orkiestry Dętej OSP Raciążek oraz agapa przy pączkach, kawie i herbacie.

W ramach obchodów 200-lecia istnienia parafii w Toruniu zorganizowano m.in. prelekcje na temat historii parafii i jej zabytków, wykład w ramach społecznej akcji „Stop dla raka i G.M.O.”, katechezy na temat przekazywania wiary we wspólnocie, XVI Festyn Charytatywny.

Punktem centralnym każdego dnia była modlitwa i Msza św. W środę modlono się przez wstawiennictwo Matki Bożej Podgórskiej w intencji rodzin. W czwartek o godz. 19.30 odprawiono Msze św. z modlitwą o uzdrowienie. Piątkowe południe zgromadziło w kościele braci franciszkanów z Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, którzy uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych o. Michaela Perry’ego. Mszę św. odpustową 29 czerwca o godz. 12. odprawił biskup toruński Andrzej Suski.

Patronat nad uroczystymi obchodami jubileuszowymi przyjęli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Toruniu, Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu, Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Prowincja pw. św. Franciszka Asyżu w Poznaniu.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook