Jedynie prawda jest ciekawa


Chodakiewicz: "Pilecki odzwierciedla to, co najlepsze w polskości"

09.08.2016

„Pilecki to symbol narodowy. Identyfikujemy się z nim tak łatwo, bowiem jest on kwintesencją chrześcijanina, gentlemana, szlachcica, inteligenta, patrioty, rycerza i artysty. Odzwierciedla więc to, co jest najlepsze w polskości. W tym sensie Pilecki należy do nas, do Polaków. Ale też do ludzkości, bo Pilecki jest uniwersalny, szczególnie patrząc na niego przez pryzmat chrześcijański” - pisze w „Tygodniku Solidarność” Marek Jan Chodakiewicz, opisując historię popularyzacji postaci rtm. Pileckiego w Stanach Zjednoczonych.

Chodakiewicz w swoim tekście „Dlaczego Pilecki?” podkreśla, że Polacy w „PRL i w post-PRL, po 1989” inaczej niż Amerykanie, musieli Pileckiego odkrywać na nowo.

„Na Zachodzie, w USA było inaczej. Oprócz emigracyjnych historyków rtm. Pilecki istniał głównie w gronie jego przyjaciół, kolegów, znajomych, współwięźniów” - podkreśla. 

Nie oznaczało to jednak, że rotmistrz był postacią popularną w Stanach Zjednoczonych. 

„Problem leżał w tym, że emigracja polska nie potrafiła rtm. Pileckiego wprowadzić do amerykańskiego obiegu naukowego ani naturalnie do popularnego. Po pierwsze nie było środków, po drugie nie było historycznych kadr, po trzecie nie było pomocy ze strony dzieci i wnuków, k†óre nie tylko się amerykanizowały, ale również raczej nie charakteryzowały się (z wyjątkami) oddaniem i pasją swoich starszych krewnych. Po czwarte nawet gdy nieliczni próbowali, napotykali ścianę niechęci i uprzedzeń etniczno-religijnych” - tłumaczy.

Chodakiewicz w swoim artykule opisuje ponadto trudności jakie miał z wydostaniem z zapomnienia postaci polskiego bohatera.

„Służyłem pro bono w US Holocaust Memorial Council (Amerykańska Rada Upamiętniania Zagłady) przez ponad cztery lata. (…) Kilkakrotnie usiłowałem zainteresować kieronicwo muzeum sprawą rtm. Pileckiego. (…) Za każdym razem uprzejmie dziękowano mi za moją inicjatywę. I nic” - czytamy. O dziwo postacią Pileckiego zainteresowała się Amerykanka… z „obsesją na punkcie Polski”.

„Kilka lat potem zgłosiła się do mnie Terry Tegnazian, właścicielka wydawnictwa Aquila Polonica z Los Angeles, prawniczka z wykształcenia, tk®óa dostała obsesji na temat Polski. I polskich bohaterów. M.in. wpadła na Pileckiego i natychmiast się nim zafascynowała, wyrażała zdziwienie, że Ameryka nic o nim nie wie. Postanowiła wydać jego raport z Auschwitz” - pisze Chodakiewicz.

kk/Tygodnik Solidarność

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook