Jedynie prawda jest ciekawa


Chodakiewicz: "Pilecki odzwierciedla to, co najlepsze w polskości"

09.08.2016

„Pilecki to symbol narodowy. Identyfikujemy się z nim tak łatwo, bowiem jest on kwintesencją chrześcijanina, gentlemana, szlachcica, inteligenta, patrioty, rycerza i artysty. Odzwierciedla więc to, co jest najlepsze w polskości. W tym sensie Pilecki należy do nas, do Polaków. Ale też do ludzkości, bo Pilecki jest uniwersalny, szczególnie patrząc na niego przez pryzmat chrześcijański” - pisze w „Tygodniku Solidarność” Marek Jan Chodakiewicz, opisując historię popularyzacji postaci rtm. Pileckiego w Stanach Zjednoczonych.

Chodakiewicz w swoim tekście „Dlaczego Pilecki?” podkreśla, że Polacy w „PRL i w post-PRL, po 1989” inaczej niż Amerykanie, musieli Pileckiego odkrywać na nowo.

„Na Zachodzie, w USA było inaczej. Oprócz emigracyjnych historyków rtm. Pilecki istniał głównie w gronie jego przyjaciół, kolegów, znajomych, współwięźniów” - podkreśla. 

Nie oznaczało to jednak, że rotmistrz był postacią popularną w Stanach Zjednoczonych. 

„Problem leżał w tym, że emigracja polska nie potrafiła rtm. Pileckiego wprowadzić do amerykańskiego obiegu naukowego ani naturalnie do popularnego. Po pierwsze nie było środków, po drugie nie było historycznych kadr, po trzecie nie było pomocy ze strony dzieci i wnuków, k†óre nie tylko się amerykanizowały, ale również raczej nie charakteryzowały się (z wyjątkami) oddaniem i pasją swoich starszych krewnych. Po czwarte nawet gdy nieliczni próbowali, napotykali ścianę niechęci i uprzedzeń etniczno-religijnych” - tłumaczy.

Chodakiewicz w swoim artykule opisuje ponadto trudności jakie miał z wydostaniem z zapomnienia postaci polskiego bohatera.

„Służyłem pro bono w US Holocaust Memorial Council (Amerykańska Rada Upamiętniania Zagłady) przez ponad cztery lata. (…) Kilkakrotnie usiłowałem zainteresować kieronicwo muzeum sprawą rtm. Pileckiego. (…) Za każdym razem uprzejmie dziękowano mi za moją inicjatywę. I nic” - czytamy. O dziwo postacią Pileckiego zainteresowała się Amerykanka… z „obsesją na punkcie Polski”.

„Kilka lat potem zgłosiła się do mnie Terry Tegnazian, właścicielka wydawnictwa Aquila Polonica z Los Angeles, prawniczka z wykształcenia, tk®óa dostała obsesji na temat Polski. I polskich bohaterów. M.in. wpadła na Pileckiego i natychmiast się nim zafascynowała, wyrażała zdziwienie, że Ameryka nic o nim nie wie. Postanowiła wydać jego raport z Auschwitz” - pisze Chodakiewicz.

kk/Tygodnik Solidarność

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook