Jedynie prawda jest ciekawa


Chmielowska: Nie da się zaoszczędzić na misji TVP

23.05.2013

Tym środowiskom tak naprawdę chodzi o prywatyzację TVP. Już w latach 90. jacyś – jak ja to nazywam – krasnale, czyli nie wiadomo jakiego pochodzenia elita postanowiła, że telewizję należy prywatyzować i idzie to w tym kierunku od długiego czasu.

Stefczyk.info: Rozmawiamy w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, gdzie odbywa się dyskusja na temat decyzji władz Telewizji Polskiej, które podjęły decyzję o wyprowadzeniu na zewnątrz wielu pracowników firmy. Jakie to może mieć skutki?

Jadwiga Chmielowska, SDP: Polityka i gospodarka są jak naczynia połączone. Gdziekolwiek uszczknie się bądź dołoży, to we wszystkich pozostałych naczyniach zostanie to zauważone. Jeśli ograniczamy zatrudnienie etatowe, tnie się koszty pracy, mniej się płaci na składki ZUS, ubezpieczeń, to równolegle nie możemy płakać, że w tym samym ZUS-ie nie ma pieniędzy. Mało tego, już w latach 90. mówiono nam, że ZUS padnie i nie będzie nam płacił emerytur, że szkoda pieniędzy. Dziennikarzy, operatorów, montażystów tłoczono na zewnątrz jako osobne firmy.

Nie da się zaoszczędzić na misji. Chałtura zamiast misji, wmawianie, że widz woli głupawe programy, a nie sensownych dokumentów, dobrej rozrywki, wiarygodnych informacji i ciekawej publicystyki, jest zwyczajnym kreowaniem rzeczywistości i bzdurą. Ludzie, co widać, coraz częściej sięgają po programy, a dzisiejsza ramówka jest po prostu tragiczna.

Tym środowiskom tak naprawdę chodzi o prywatyzację telewizji. Już w latach 90. jacyś – jak ja to nazywam – krasnale, czyli nie wiadomo jakiego pochodzenia elita postanowiła, że telewizję należy prywatyzować i idzie to w tym kierunku od długiego czasu.


W jaki sposób sposób zatrudnienia pracowników może odbić się na realizacji misji mediów publicznych?

Tego dobrego programu nie będzie, bo będzie on zamawiany przez administrację, jakichś redaktorów koordynujących. Zewnętrzna firma będzie to w ten sposób produkować, by spełniało zachcianki i gusty zamawiającego. Programy powstaną wtedy nie zgodnie z wiedzą, umiejętnościami i rzetelnością dziennikarską, ale „pod zamówienie”. To w pewnym momencie może zacząć przypominać egzamin maturalny, gdzie uczeń nie musi posługiwać się wiedzą, a trafić w klucz. On się będzie musiał dokładnie dopasować i odpowiedzieć, jak sobie tego życzy egzaminator, czyli ten redaktor koordynujący. To bardzo duże pole do manipulacji. A to przecież telewizja publiczna jest podstawowym medium, z którego korzystają Polacy.

not. svit

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook