Jedynie prawda jest ciekawa


Chmielowska: Nie da się zaoszczędzić na misji TVP

23.05.2013

Tym środowiskom tak naprawdę chodzi o prywatyzację TVP. Już w latach 90. jacyś – jak ja to nazywam – krasnale, czyli nie wiadomo jakiego pochodzenia elita postanowiła, że telewizję należy prywatyzować i idzie to w tym kierunku od długiego czasu.

Stefczyk.info: Rozmawiamy w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, gdzie odbywa się dyskusja na temat decyzji władz Telewizji Polskiej, które podjęły decyzję o wyprowadzeniu na zewnątrz wielu pracowników firmy. Jakie to może mieć skutki?

Jadwiga Chmielowska, SDP: Polityka i gospodarka są jak naczynia połączone. Gdziekolwiek uszczknie się bądź dołoży, to we wszystkich pozostałych naczyniach zostanie to zauważone. Jeśli ograniczamy zatrudnienie etatowe, tnie się koszty pracy, mniej się płaci na składki ZUS, ubezpieczeń, to równolegle nie możemy płakać, że w tym samym ZUS-ie nie ma pieniędzy. Mało tego, już w latach 90. mówiono nam, że ZUS padnie i nie będzie nam płacił emerytur, że szkoda pieniędzy. Dziennikarzy, operatorów, montażystów tłoczono na zewnątrz jako osobne firmy.

Nie da się zaoszczędzić na misji. Chałtura zamiast misji, wmawianie, że widz woli głupawe programy, a nie sensownych dokumentów, dobrej rozrywki, wiarygodnych informacji i ciekawej publicystyki, jest zwyczajnym kreowaniem rzeczywistości i bzdurą. Ludzie, co widać, coraz częściej sięgają po programy, a dzisiejsza ramówka jest po prostu tragiczna.

Tym środowiskom tak naprawdę chodzi o prywatyzację telewizji. Już w latach 90. jacyś – jak ja to nazywam – krasnale, czyli nie wiadomo jakiego pochodzenia elita postanowiła, że telewizję należy prywatyzować i idzie to w tym kierunku od długiego czasu.


W jaki sposób sposób zatrudnienia pracowników może odbić się na realizacji misji mediów publicznych?

Tego dobrego programu nie będzie, bo będzie on zamawiany przez administrację, jakichś redaktorów koordynujących. Zewnętrzna firma będzie to w ten sposób produkować, by spełniało zachcianki i gusty zamawiającego. Programy powstaną wtedy nie zgodnie z wiedzą, umiejętnościami i rzetelnością dziennikarską, ale „pod zamówienie”. To w pewnym momencie może zacząć przypominać egzamin maturalny, gdzie uczeń nie musi posługiwać się wiedzą, a trafić w klucz. On się będzie musiał dokładnie dopasować i odpowiedzieć, jak sobie tego życzy egzaminator, czyli ten redaktor koordynujący. To bardzo duże pole do manipulacji. A to przecież telewizja publiczna jest podstawowym medium, z którego korzystają Polacy.

not. svit

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook