Jedynie prawda jest ciekawa


Chmal: Przede wszystkim nasze interesy

08.04.2013

Rozmowa z Tomaszem Chmalem, ekspertem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia sprawę gazociągu Jamał II? Czy jego budowa jest poważną ofertą?

Tomasz Chmal: Takie pytanie należy zadać tym, którzy podejmują decyzje w tej sprawie. Mam wrażenie, że doszło w debacie na ten temat do pewnego zapętlenia. W mojej ocenie ten pomysł, ten projekt jest realny i prawdopodobny. My możemy z niego chcieć skorzystać, albo nie chcieć skorzystać. To, czy on może się skończyć, budową gazociągu zależy od wielu czynników. W tym od warunków tej budowy. Rosjanom zależy na tym, by jak najwięcej eksportować i to różnymi kanałami. Moskwa chce mieć możliwość wyboru trasy przesyłu, chce płacić jak najmniej za przesył. To jest ich polityka dywersyfikacji kierunków tranzytu. My powinniśmy przede wszystkim realizować swoją politykę dywersyfikacji zakupów energetycznych, powinniśmy zwiększać wydobycie krajowe. Obecnie, jeśli ktoś proponuje budowę gazociągu, to ja pytam: na jakich warunkach? Jaki będzie tranzyt? Czy partnerzy na południu - Słowacy, Czesi - są zainteresowani tą inicjatywą? Co myśli o tym Ukraina? To jest realna dyskusja, a nie szukanie tego, czy innego zapisu w notatce, czy mówienie o statusie memorandum. Ta debata jest wtórna i mało mnie interesuje.

Jednak proces decyzyjny w tej sprawie zaskoczył.

Oczywiście, że procedury i sposób podejmowania decyzji w tej sprawie były złe. Jednak nie chcę dolewać oliwy do ognia. W mojej ocenie należy mówić o meritum sprawy i kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, a nie skupiać się na tym, by tego czy innego polityka krytykować. To, że rząd źle zadziałał w tej sprawie, nie ulega wątpliwości. Ja wciąż liczę, że usłyszymy jakiś jasny przekaz rządu, jasne stanowisko. Jeśli ktoś w tej sprawie zawinił, powinien ponieść konsekwencje. Jednak mówmy o tym, co najbardziej powinno nas interesować.

Polska strategia bezpieczeństwa energetycznego powinna zakładać wzmocnienie współpracy z Rosją?

Przede wszystkim powinniśmy taką strategię w ogóle mieć. Polsce potrzebna jest strategia energetyczna, obliczana na 10,20 lat. Jednak mam wrażenie, że zbyt dużo miejsca w Polsce zajmują dokumenty, różne strategie, z których nic nie wynika. A na co dzień decyzje energetyczne są podejmowane w oparciu o nie wiadomo jakie przesłanki. Decyzje o znaczeniu istotnym dla bezpieczeństwa państwa są podejmowane w sposób zaskakujący. W związku z tym strategia energetyczna jest potrzebna. Taka strategia powinna być krótka i jasna, powinna obowiązywać każdego, kto podejmuje decyzje w tej sprawie. Co do relacji z Rosją nie należy się deklarować zbyt wcześnie. Myśmy powinni przede wszystkim realizować nasze interesy. W pierwszej kolejności powinniśmy dbać o pracę, o miejsca pracy. Przez ten pryzmat powinniśmy analizować decyzje, również takie jak współpraca energetyczna z kimkolwiek. Musimy budować strategię w oparciu o nasze priorytety. I w oparciu o nasze priorytety musimy również podejmować decyzję o współpracy z tym czy innym krajem.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook