Jedynie prawda jest ciekawa


Chmal: Przede wszystkim nasze interesy

08.04.2013

Rozmowa z Tomaszem Chmalem, ekspertem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia sprawę gazociągu Jamał II? Czy jego budowa jest poważną ofertą?

Tomasz Chmal: Takie pytanie należy zadać tym, którzy podejmują decyzje w tej sprawie. Mam wrażenie, że doszło w debacie na ten temat do pewnego zapętlenia. W mojej ocenie ten pomysł, ten projekt jest realny i prawdopodobny. My możemy z niego chcieć skorzystać, albo nie chcieć skorzystać. To, czy on może się skończyć, budową gazociągu zależy od wielu czynników. W tym od warunków tej budowy. Rosjanom zależy na tym, by jak najwięcej eksportować i to różnymi kanałami. Moskwa chce mieć możliwość wyboru trasy przesyłu, chce płacić jak najmniej za przesył. To jest ich polityka dywersyfikacji kierunków tranzytu. My powinniśmy przede wszystkim realizować swoją politykę dywersyfikacji zakupów energetycznych, powinniśmy zwiększać wydobycie krajowe. Obecnie, jeśli ktoś proponuje budowę gazociągu, to ja pytam: na jakich warunkach? Jaki będzie tranzyt? Czy partnerzy na południu - Słowacy, Czesi - są zainteresowani tą inicjatywą? Co myśli o tym Ukraina? To jest realna dyskusja, a nie szukanie tego, czy innego zapisu w notatce, czy mówienie o statusie memorandum. Ta debata jest wtórna i mało mnie interesuje.

Jednak proces decyzyjny w tej sprawie zaskoczył.

Oczywiście, że procedury i sposób podejmowania decyzji w tej sprawie były złe. Jednak nie chcę dolewać oliwy do ognia. W mojej ocenie należy mówić o meritum sprawy i kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, a nie skupiać się na tym, by tego czy innego polityka krytykować. To, że rząd źle zadziałał w tej sprawie, nie ulega wątpliwości. Ja wciąż liczę, że usłyszymy jakiś jasny przekaz rządu, jasne stanowisko. Jeśli ktoś w tej sprawie zawinił, powinien ponieść konsekwencje. Jednak mówmy o tym, co najbardziej powinno nas interesować.

Polska strategia bezpieczeństwa energetycznego powinna zakładać wzmocnienie współpracy z Rosją?

Przede wszystkim powinniśmy taką strategię w ogóle mieć. Polsce potrzebna jest strategia energetyczna, obliczana na 10,20 lat. Jednak mam wrażenie, że zbyt dużo miejsca w Polsce zajmują dokumenty, różne strategie, z których nic nie wynika. A na co dzień decyzje energetyczne są podejmowane w oparciu o nie wiadomo jakie przesłanki. Decyzje o znaczeniu istotnym dla bezpieczeństwa państwa są podejmowane w sposób zaskakujący. W związku z tym strategia energetyczna jest potrzebna. Taka strategia powinna być krótka i jasna, powinna obowiązywać każdego, kto podejmuje decyzje w tej sprawie. Co do relacji z Rosją nie należy się deklarować zbyt wcześnie. Myśmy powinni przede wszystkim realizować nasze interesy. W pierwszej kolejności powinniśmy dbać o pracę, o miejsca pracy. Przez ten pryzmat powinniśmy analizować decyzje, również takie jak współpraca energetyczna z kimkolwiek. Musimy budować strategię w oparciu o nasze priorytety. I w oparciu o nasze priorytety musimy również podejmować decyzję o współpracy z tym czy innym krajem.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook