Jedynie prawda jest ciekawa


Chmal: Prywatyzacja niepotrzebna

17.07.2012

To my możemy ustawiać rynek, a nie działać niczym kolonia, która poddaje się dyktatowi większych państw - mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Chmal, specjalista ds. energetyki współpracujący z Instytutem Sobieskiego.

Stefczyk.info: Rosjanie podtrzymują zainteresowanie kupnem spółki Azoty Tarnów. Pana zdaniem powinniśmy sprzedać ten zakład?

Tomasz Chmal: Nie jestem fanem przejmowania polskich firm przez kapitał rosyjski. Jestem przeciwnikiem dalszej prywatyzacji jako takiej. Obecnie, po 20 latach, mamy know how, możemy w sposób odpowiedzialny prowadzić biznes, a nawet w sposób odpowiedzialny przejmować firmy i wdrażać nowe standardy. To my możemy ustawiać rynek, a nie działać niczym kolonia, która poddaje się dyktatowi większych państw. W sektorze energetycznym nie dojdzie do powstania nowej jakość, nie będzie przełomu, jeśli dojdzie do przejęcia tej spółki. Nie ma większego znaczenia, jaki kapitał może wejść do Polski. Trzeba skupić się bardziej na wzmocnieniu się wewnętrzne, restrukturyzowaniu firm, by były one w stanie korzystać z rynku wewnętrznego oraz własnych inwestycji, a nie oddawać je zagranicznym inwestorom.

Jak Pan w takim razie ocenia pomysł połączenia Azotów Tarnów i Zakładami Azotowymi Puławy? To dobry ruch?

Nie popieram tego typu inicjatyw. W sektorze energetycznym dokonano konsolidacji i w mojej ocenie dobrze się stało. Ona nawet była potrzebna w jeszcze większym stopniu. Powinno dojść do połączenia PGE i Energi. Obecnie jednak nie ma sensu łączenie aktywów tych dwóch spółek. Konkurencja będzie globalna, ponad krajowa. Jeśli chcemy się dobrze przygotować, powinniśmy dążyć do tworzenia miejsc pracy w Polsce, tworzyć PKB polskie, aby wyjść obronną ręką z kryzysu. Sprzedawanie w czasie kryzysu aktywów to zły pomysł. Podejmując takie działanie trzeba się zastanowić, czy państwu przyniesie to jak najwięcej korzyści. To połączenie, o którym mówimy, nie wnosi korzyści. Co więcej, może się skończyć utratą 10 procent udziału w rynku, może również spowodować utratę rynków eksportowych. Korzyści są doraźne dla tych, którzy sprzedają akcje. W dłuższej perspektywie ten krok nie przyniesie pozytywów.

Czy Polska powinna opracować plan upaństwowienia spółek już sprywatyzowanych?

Nie, nie ma powodu, by iść w takim kierunku. Ja nie jestem zwolennikiem dalszej prywatyzacji. Ta prywatyzacja, która już się odbyła, w pewnym sensie była zasadna. Był potrzebny kapitał, był potrzebny know how, było zachłyśnięcie się modelem wolnorynkowym. Kryzys jednak zweryfikował sytuację. Obecnie nawet tacy zwolennicy teorii wolnorynkowych, jak Jan Krzysztof Bielecki, zweryfikowali poglądy, że nie wszystko wygląda tak, jak sądzili. Nie ma sensu mówić o nacjonalizacji, powinniśmy korzystać z okazji inwestycyjnych. Takie były ostatnio, przy okazji WBK, czy SPEC. Warto było z takich okazji korzystać. Niestety tak się nie stało, ale to ważna lekcja, pokazująca, że po ciekawe aktywa zawsze warto sięgnąć i je kupić.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Paweł Topolski]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook