Jedynie prawda jest ciekawa


Chmal: Możejki ofiarą polityki klimatycznej?

08.07.2014

Rozmowa z Tomaszem Chmalem, ekspertem ds. energetyki Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Litewska prasa donosi, że polski Orlen chce sprzedać rafinerię w Możejkach, a coraz chętniej na ten zakład patrzą Kazachowie. Czy możliwe, że rafineria przejdzie w ich ręce?

Tomasz Chmal: Sądzę, że to jest mało możliwe. Mało kto dziś jest zainteresowany kupnem rafinerii. One przeżywają jeden ze swoich gorszych okresów w historii. Zmniejszają się stale moce przerobowe rafinerii, część z nich jest zamykana. Zakładałbym, że to może grozić i zakładowi w Możejkach.

To bardziej prawdopodobny scenariusz?

Sądzę, że tak, że bardziej prawdopodobne jest zamknięcie zakładu niż sprzedaż. Przypuszczam jednak, że Orlen byłby zainteresowany z pomysłu sprzedaży rafinerii. Spółka zapewne chciałaby tego dokonać. Jednak wydaje mi się to mało prawdopodobne.

To jest już zdeterminowane? Co musiałoby się stać, żeby rafineria zaczęła być perspektywiczna?

Jest wiele czynników, które sprawiają, że rafinerie są pogrążone w kryzysie. Rafineria w Możejkach produkowała bardzo dużo na eksport, szczególnie do USA. Ale Stany już nie potrzebują surowca. Mają bowiem swoje produkty, tańsze. Poza tym w Europie wciąż jest realizowana polityka klimatyczna, która ma także wpływ na rafinerie. Ropa jest wypierana z rynku europejskiego. Używana jest obecnie głównie do transportu, ale w coraz mniejszym zakresie.

Dlaczego?

Zauważmy, że np. w miastach mamy już autobusy na gaz. Coraz silniejsza jest tendencja, by korzystać ze źródeł odnawialnych. To wypiera ropę. Dziś jest regres tego typu projektów. Zakładałbym więc, że rafineria na Litwie może zostać zamknięta lub może zostać ograniczona jej moc przerobowa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Algirdas/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook