Jedynie prawda jest ciekawa


Chmal: Mniej gadać i więcej robić

13.09.2013

Rozmowa z Tomaszem Chmalem, ekspertem Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk mówił w Katowicach, że Polska będzie opierać swą politykę energetyczną na węglu. Mówił, że będziemy redukować emisję CO2 i inwestować w odnawialne źródła energii, ale tylko na minimalnym poziomie. Czy ta wypowiedź szefa rządu pana zaskoczyła?

Tomasz Chmal: Ja tą deklaracją nie byłem zaskoczony. Co więcej, jestem z niej zadowolony. Premier potwierdził bowiem to, co jest faktem - mamy największy udział energii konwencjonalnej w energetycznym miksie. Premier mówił, że Polska chce utrzymać ten stan rzeczy. Szef rządu zapowiedział, że będziemy rozwijać energetykę odnawialną, ale priorytetem ma być węgiel. Z kolei oszczędności w emisji CO2 mają być skutkiem prostej operacji zastąpienia starych jednostek nowymi. Jeśli mamy stare, kilkudziesięcioletnie elektrownie, które mają skuteczność przemiany na poziomie ok. 30-33 procent, a nowa elektrownia będzie miała skuteczność ok. 45-46 proc. to oznacza kilkunastoprocentową poprawę skuteczności. To oznacza, że z jednej tony węgla uzyskamy więcej energii, czyli zredukujemy również emisję CO2.

Unia może nam pokrzyżować szyki?

Sytuacja zmieniłaby się diametralnie, gdyby Unia chciała realizować mapę drogową "2050". To będzie niebezpieczna sytuacja. Politykę 3x20 zaakceptowaliśmy i jesteśmy z trudne w stanie wypełnić jej założenia. Jednak najpierw Europa powinna przekonać do podobnej polityki Indie, Chiny i inne kraje, które emitują bardzo dużo CO2. Niech najpierw Unia przekona te kraje do redukcji, a potem przyjmuje nowe zobowiązania.

Wypowiedź Tuska to element większej konstrukcji politycznej?

Słowa premiera korespondują z asertywnym podejściem do Odnawialnych Źródeł Energii, które zmierza do ograniczenia systemu wsparcia. To są bowiem nasze pieniądze. Nie widzę racjonalnego sensu, by dopłacać do OZE tylko dlatego, że Komisja Europejska wymyśliła sobie nowy system. Oczywiście zapisy dotychczasowe trzeba wypełnić. Natomiast szukanie obecnie rynku zbytu dla tych, którzy już nie mają własnych możliwości emisji, to nieodpowiedzialność. Szczególnie, jeśli my mamy za to zapłacić. Premier wypowiedział się w sposób spójny i ja te słowa popieram. Mam nadzieję, że premier będzie zdeterminowany. Wróg jest bowiem wielki i będzie mocno protestował przeciwko temu, co zapowiedział Donald Tusk. Zobaczymy, czy on nie zmięknie.

Jak w świetle tych wypowiedzi wygląda przyszłość polskiej elektrowni jądrowej i łupków?

Budowa elektrowni została zawieszona, łupki są niepewne, ponieważ na razie ich nie znaleziono. Projekt elektrowni atomowej jest odroczony, ponieważ nie ma na niego pieniędzy. Minister finansów powiedział dobitnie, że nie będzie państwowych gwarancji finansowania tego projektu. Państwo nie ma możliwości wydatkowania środków na ten cel. Budowa polskiego atomu jest cenna i konieczna, ale będzie realizowana w czasie późniejszym. Po drugie, budowa ostatnich elektrowni atomowych na świecie pokazuje, że te projekty nie trzymają się ani budżetu, ani terminów. Takie budowy się opóźniają i są znacznie droższe niż pierwotnie planowano. Przemysł nuklearny również ma swoją lekcję do odrobienia. On musi przekonać, że umie realizować inwestycje w sposób terminowy zgodnie z planowanym budżetem. Obecnie budowa może być pułapką. Wiadomo, że jak się już budowę rozgrzebie to trzeba już ją skończyć. Na to nas obecnie nie stać.

Co z łupkami?

Sytuacja jest trudna. Rząd nie radzi sobie z nią, w sytuacji wyjścia z kraju inwestorów zagranicznych. Na razie więc widać przeciąganie liny zarówno między władzą a inwestorami. Inwestorzy chcą racjonalnych regulacji w tym obszarze. To, co do tej pory, proponuje rząd, idzie trochę obok potrzeb sektora łupkowego. One nie będą tworzyć specjalnej zachęty do inwestowania w Polsce. Mówię to z wielkim żalem. Budowanie polskiego bezpieczeństwa narodowego na łupkach nie jest obecnie możliwe. To sprawa lat 2020-25, a nie roku 2014, o którym buńczucznie mówił rząd. W tej mierze władza wycofuje się z własnych deklaracji. Tymczasem trzeba mniej gadać i więcej robić. Władza musi też słuchać tego, co mówi branża. To może się przydać.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook