Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Polska - chłopcem na posyłki Niemiec

19.05.2014

"Za rządów Donalda Tuska Polska przyjęła rolę chłopca na posyłki Niemiec i oddała się pod opiekę Berlina, co ma już fatalne skutki za wschodnią granicą" – pisze w najnowszym „wSieci” komentator polityczny, Stanisław Janecki.

„Po roku 2007 Polska sprowadziła się do roli pomocnika Niemiec w prowadzeniu polityki europejskiej i generalnie polityki zagranicznej” ocenia publicysta. 
Przypomina, że 28 listopada 2011 r. szef MSZ Radosław Sikorski w Berlinie mówił: „Ponosicie specjalną odpowiedzialność, aby chronić pokój i demokrację na naszym kontynencie. […] Niemcy stały się niezbędnym narodem Europy.  […] Jeżeli włączycie nas w proces podejmowania decyzji, możecie liczyć na wsparcie ze strony Polski” – prośba ta, nazwana przez Janeckiego „dyplomatycznym i politycznym kuriozum”, była „aktem uznania hegemonii silniejszego sąsiada i wskazaniem dla Polski roli chłopca na posyłki”, co w perspektywie czasu przyniosło wiele konsekwencji.
Jak twierdzi Janecki ani Tusk, ani Sikorski nie uwzględnili  długofalowych planów Niemiec jako przyszłego globalnego mocarstwa (współpracującego z rosyjskim neoimperium), które wcale nie są tożsame z interesami Unii Europejskiej. 

Rosja Putina od wielu lat dogadywała się z Niemcami w sprawie przywrócenia jej statusu globalnego mocarstwa, co miało sprzyjać niemieckiej ekspansji gospodarczej na terenach kontrolowanych przez Moskwę i wzmacniać Niemcy na Zachodzie. A to długofalowo oznaczało ponowne podporządkowanie  Rosji państw, które „uciekły” z politycznego gułagu ZSRS - przypomina Janecki.

"Dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rządu PiS było to absolutnie nie do zaakceptowania. Dlatego parli do stworzenia takim krajom jak Ukraina realnej i szybkiej perspektywy członkostwa w UE i NATO. Berlin się temu sprzeciwiał. Schłodzenie polsko-niemieckich relacji w latach 2005–2007 było przemyślaną strategią i miało zmusić Niemcy do większego liczenia się z Polską - czytamy w artykule.

Tymczasem zdaniem Janeckiego „oddanie się pod opiekę Niemiec miało oczywisty wpływ na politykę Polski w kwestiach energetycznych. Rząd Tuska praktycznie poddał się w sprawach Gazociągu Północnego, choć przy pomocy Szwecji, Finlandii, Litwy i Ukrainy mógł wymusić korzystne dla nas decyzje. Nie wymusił, a Niemcy pomogły Rosji zbudować kolejne narzędzie energetycznego szantażu wobec Zachodu i Europy Środkowej”. 

Zwraca uwagę również, iż  „wskutek fatalnej polityki wobec Niemiec przegrywamy też w sferze symbolicznej i w kwestiach polityki historycznej. Może to zresztą mieć bardzo wymierne skutki polityczne i gospodarcze. Rząd Tuska pozwolił Niemcom narzucić własną narrację historyczną dotyczącą winy za II wojnę światową i jej skutki” pisze publicysta i przypomina, że „zaczęło się od tego, że podczas wizyty Donalda Tuska 11 grudnia 2007 r. w Niemczech premier zaproponował powstanie w Gdańsku muzeum uwzględniającego także kwestie tzw. wypędzeń. Tym samym otworzył puszkę Pandory, dając Berlinowi zielone światło dla projektu „widocznego znaku”, czyli centrum upamiętniającego los tzw. wypędzonych” - przypomina Janecki.

Donald Tusk jako usłużny pomocnik Niemiec – w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 19 maja br., także w formie  e-wydania. 

Tygodnik jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. 

Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook