Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Polska - chłopcem na posyłki Niemiec

19.05.2014

"Za rządów Donalda Tuska Polska przyjęła rolę chłopca na posyłki Niemiec i oddała się pod opiekę Berlina, co ma już fatalne skutki za wschodnią granicą" – pisze w najnowszym „wSieci” komentator polityczny, Stanisław Janecki.

„Po roku 2007 Polska sprowadziła się do roli pomocnika Niemiec w prowadzeniu polityki europejskiej i generalnie polityki zagranicznej” ocenia publicysta. 
Przypomina, że 28 listopada 2011 r. szef MSZ Radosław Sikorski w Berlinie mówił: „Ponosicie specjalną odpowiedzialność, aby chronić pokój i demokrację na naszym kontynencie. […] Niemcy stały się niezbędnym narodem Europy.  […] Jeżeli włączycie nas w proces podejmowania decyzji, możecie liczyć na wsparcie ze strony Polski” – prośba ta, nazwana przez Janeckiego „dyplomatycznym i politycznym kuriozum”, była „aktem uznania hegemonii silniejszego sąsiada i wskazaniem dla Polski roli chłopca na posyłki”, co w perspektywie czasu przyniosło wiele konsekwencji.
Jak twierdzi Janecki ani Tusk, ani Sikorski nie uwzględnili  długofalowych planów Niemiec jako przyszłego globalnego mocarstwa (współpracującego z rosyjskim neoimperium), które wcale nie są tożsame z interesami Unii Europejskiej. 

Rosja Putina od wielu lat dogadywała się z Niemcami w sprawie przywrócenia jej statusu globalnego mocarstwa, co miało sprzyjać niemieckiej ekspansji gospodarczej na terenach kontrolowanych przez Moskwę i wzmacniać Niemcy na Zachodzie. A to długofalowo oznaczało ponowne podporządkowanie  Rosji państw, które „uciekły” z politycznego gułagu ZSRS - przypomina Janecki.

"Dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rządu PiS było to absolutnie nie do zaakceptowania. Dlatego parli do stworzenia takim krajom jak Ukraina realnej i szybkiej perspektywy członkostwa w UE i NATO. Berlin się temu sprzeciwiał. Schłodzenie polsko-niemieckich relacji w latach 2005–2007 było przemyślaną strategią i miało zmusić Niemcy do większego liczenia się z Polską - czytamy w artykule.

Tymczasem zdaniem Janeckiego „oddanie się pod opiekę Niemiec miało oczywisty wpływ na politykę Polski w kwestiach energetycznych. Rząd Tuska praktycznie poddał się w sprawach Gazociągu Północnego, choć przy pomocy Szwecji, Finlandii, Litwy i Ukrainy mógł wymusić korzystne dla nas decyzje. Nie wymusił, a Niemcy pomogły Rosji zbudować kolejne narzędzie energetycznego szantażu wobec Zachodu i Europy Środkowej”. 

Zwraca uwagę również, iż  „wskutek fatalnej polityki wobec Niemiec przegrywamy też w sferze symbolicznej i w kwestiach polityki historycznej. Może to zresztą mieć bardzo wymierne skutki polityczne i gospodarcze. Rząd Tuska pozwolił Niemcom narzucić własną narrację historyczną dotyczącą winy za II wojnę światową i jej skutki” pisze publicysta i przypomina, że „zaczęło się od tego, że podczas wizyty Donalda Tuska 11 grudnia 2007 r. w Niemczech premier zaproponował powstanie w Gdańsku muzeum uwzględniającego także kwestie tzw. wypędzeń. Tym samym otworzył puszkę Pandory, dając Berlinowi zielone światło dla projektu „widocznego znaku”, czyli centrum upamiętniającego los tzw. wypędzonych” - przypomina Janecki.

Donald Tusk jako usłużny pomocnik Niemiec – w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 19 maja br., także w formie  e-wydania. 

Tygodnik jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. 

Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook