Jedynie prawda jest ciekawa


Chiny zdominują świat? Kryzys im sprzyja

26.10.2011

Kiedy w Europie i USA pojawił się kryzys, polityczna rola Chin zwiększyła się. Na niedawnym spotkaniu G-20 szefowie resortów finansów Chin, Brazylii i Indii zapowiedzieli, że za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego chcą pomóc zadłużonym państwom euro strefy. Wcześniej Pekin pożyczył m.in. pieniądze Stanom Zjednoczonym.

Financial Times informuje, że, pomimo iż Europa się na razie zastanawia nad taką możliwością, Chiny, Brazylia i Indie pracują nad programem ratunkowym dla państw, które są zagrożone bankructwem. Taka opcja byłaby dla Chin bardzo atrakcyjna.

Chińczycy zainwestowali zaledwie 300 mln euro w fundusz ratunkowy EFSF. Mimo zapewnień gotowości pomocy, Pekin wstrzymuje się z zakupem obligacji krajów dotkniętych kryzysem. Dla Chin sprawą priorytetową jest bezpieczeństwo, a nie zyski. Co prawda wyniki gospodarcze Chin są gigantyczne, jednak, jeśli przeliczy się je na jednego mieszkańca, wychodzi, że jest to jeszcze kraj biedny. Roczny dochód na jednego mieszkańca Chin wynosi poniżej 5000 dolarów, podczas gdy w Europie jest on dziesięciokrotnie wyższy.

Chiny w oczach Zachodu uchodzą za źródło pomocy ze względu na nieprawdopodobną ilość rezerw dewizowych. Unia Europejska jest dla Chin najważniejszym partnerem handlowym od dawna. 27 państw Unii importowało w 2010 roku z Chin towary wysokości 280 mld euro. Gdyby w Europie doszło do zapaści, zagrożony byłby eksport z Chin. Sprawa kryzysu w strefie euro jest Chińczykom szczególnie bliska, ponieważ dotyczy także ich kraju. Dlatego zainwestowali już, co najmniej 30 proc. rezerw dewizowych na zakup euro.

Chiny chcą pomóc, jednak oczekują czegoś w zamian. Unia Europejska musiałaby uznać Chiny za gospodarkę rynkową. Ma to świadczyć o uznaniu przez państwa europejskie dotychczasowych dokonań Chin. Status gospodarki rynkowej chroniłby Chiny przed skargami w sprawie dumpingu.

- Raczej żadnej interwencji nie będzie – komentuje dla Stefczyk.info Radosław Pyffel, specjalista z Instytutu Sobieskiego. – Chiny mają bardzo dużo problemów wewnętrznych, a sami przywódcy chińscy mówią, że to Zachód do tego kryzysu doprowadził i Chiny nie mają obowiązku wsparcia UE. Problemy w Chinach narastają do takiego stopnia, że ludzie oczekują, że ten zapas finansowy Chin pójdzie w opiekę medyczną, która jest na bardzo słabym poziomie. Myślę, że presja społeczna na przywódców będzie na tyle duża, że będą mniej skorzy do finansowania Europy – tłumaczy specjalista. Zaznacza, że za dotychczasową pomocą zadłużonemu światu mogą stać kwestie wizerunkowe. – To było widać w pierwszej fali kryzysu, kiedy Chiny kupowały obligacje. Jednak teraz przywódcy mówią jasno, że najpierw chcą zająć się własnymi problemami – kwituje Pyffel.

MK

(fot. Sxc.hu/ garytamin)

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook