Jedynie prawda jest ciekawa


Cherezińska: Polska historia jest fantastyczna

23.06.2012

O książce „Korona Śniegu i Krwi”, motywacjach zajmowania się polską historią oraz o polskiej historii portal Stefczyk.info rozmawia z autorką powieści Elżbietą Cherezińską.

Stefczyk.info: Współczesna rzeczywistość w Polsce zdaje się zniechęcać do interesowania się historią. Pani idzie wbrew tej sugestii. Najnowsza Pani książka, „Korona Śniegu i Krwi”, opowiada o czasach panowania Piastów. Dlaczego zdecydowała się Pani na pisanie o polskiej historii?

Elżbieta Cherezińska: Historia nieustannie się powtarza. Od czasu prądu człowiek nic nowego nie wymyślił, powtarza te same schematy, używa tylko innych narzędzi. Książki, które piszę, starają się zburzyć koturnowy obraz książek historycznych. Piszę książki współczesne, o ludziach, o dzisiejszym świecie. Opowieść ubieram jedynie w dawny kostium, okoliczności, które kiedyś miały miejsce. Nie traktuję tego, jako sztuki zapomnianej. Jest wręcz przeciwnie. Uważam, że taką książką można przyciągnąć czytelnika, zwłaszcza młodego, który być może historią się nie bardzo interesuje, ale lubi sensacyjne akcje, ciekawych bohaterów i fabułę. Ta książka taka jest, a przy okazji pokazuje prawdziwą historię Polski.

Czy pisanie takich książek może być sposobem na propagowanie historii?

Jak najbardziej. Zauważmy, że na Zachodzie Anglicy, Niemcy, Francuzi mają bogatą tradycję powieści historycznej i filmu historycznego. My mieliśmy tradycję powieści historycznej, ale one zaczęły umierać. Sienkiewicz się nie zestarzał, ale pozostałe dzieła zaczęły się starzeć. Szukamy więc nowego sposobu pisania o historii. Polaków nie stać na kino historyczne na takim poziomie, na jakim robią je Anglicy. Swoją książkę piszę w sposób filmowy. Ona jest dynamiczna, sensacyjna, barwna. Ma elementy, których poszukujemy w filmie. Mam nadzieję, że w ten sposób wypełniam pewną lukę.

Czy tą książką starała się Pani zabrać głos w debacie o polskiej współczesności? Porusza Pani wątek odbudowy królestwa, nadziei na powrót wielkości państwa. To wpisuje się we współczesne głosy części społeczeństwa, które również liczy na wzmocnienie Polski

Kreślę wielowymiarowy obraz społeczeństwa. W nim odnajdą się wszyscy. W książce jest piękna historia tych, którzy całą dusza marzą o odrodzeniu królestwa. Jest tam również piękne miejsce dla tych, którzy zawsze będą w opozycji do każdej władzy. W powieści rozpisana jest bardzo ważna rola dla ludzi, których współcześnie nazwać można anterglobalistami czy anrachistami. Dla tych, którzy zawsze są po stronie wykluczonych. W tej opowieści jest miejsce dla każdego ze światów, które my współcześnie znamy.

Jakie są pierwsze komentarze i oceny Pani książki?

Premiera książki odbędzie się 26 czerwca. Na razie można więc mówić jedynie o opiniach recenzentów. Ich przyjęcie jest bardzo pozytywne. Większość czytających wychwyciło wielopoziomowość świata i potrafi się dać ponieść opowieści. Liczę, że za miesiąc czy dwa będziemy mogli coś powiedzieć o przyjęciu przez czytelników.

Czy wiele książek historyczno-fantasy powstaje w Polsce?

Ich powstaje niewiele. One rzadko dotyczą historii Polski. Nawet nasi autorzy sięgają po gatunek stricte fantasy, żeby się oderwać od historyczności.

Często mówi się, że polska historia jest kopalnią pomysłów na fabuły i scenariusze

Oczywiście. Polska historia jest fantastyczna. Trzeba czytać źródła, wynajdywać te historie i pisać. Ja sięgam chętnie po historię Polski.

Rozmawiał TK

[Fot. Youtube.pl]

Czytaj więcej o książce: korona-sniegu-i-krwi">Korona śniegu i krwi


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook