Jedynie prawda jest ciekawa


"Chcą zdjąć z siebie odium odpowiedzialności"

25.09.2013

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, bratem śp. Aleksandra Federowicza, tłumacza śp. Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo dot. organizacji lotu do Smoleńska. Jak pan ocenia taką decyzję? Śledczy zaskoczyli pana?

Dariusz Fedorowicz: Ta decyzja mnie nie zaskoczyła. Spodziewałem się jej, ponieważ po dotychczasowych doświadczeniach innego rozstrzygnięcia spodziewać się nie było można. Dla normalnie rozumującego człowieka jest zadziwiające, że pomimo poważnych zaniedbań i nieprawidłowości nie ma winnych. Sądzę, że każdy Polak, który sprawą smoleńską interesuje się choć odrobinkę, ma prawo mieć żal do organów polskiego państwa, w tym do prokuratury w związku z tym, jak sprawa smoleńska jest traktowana, jak jest załatwiana. Widzimy, że tragedia smoleńska - według ustaleń prokuratury - nie wyrządziła żadnej szkody państwu polskiemu. Teraz mamy decyzję, która ma nas utwierdzić w przekonaniu, że żadnej szkody nie odniosły również osoby prywatne, które straciły najbliższych w tym dramacie. To jest objaw tego, jak polskie państwo sobie radzi w najważniejszych sprawach. Ono sobie zwyczajnie nie radzi.

Z czego wynika takie działanie prokuratury?

Mamy dyspozycyjną prokuraturę, która wykonuje zadania stawiane przez rząd Donalda Tuska. Tego nie można inaczej odbierać. "Winnych nie szukajcie, bo nie daj Boże coś możecie znaleźć". To samo widzimy w sprawie wyjaśniania tragedii smoleńskiej. Widzieliśmy paniczne działania, szkalowanie naukowców, którzy mają niekwestionowany międzynarodowy dorobek. Ich się próbuje ośmieszyć w oczach polskiej opinii publicznej, żeby zdeprecjonować to, co oni robią. A ich ustalenia są druzgocące dla organów państwa, powołanych do wyjaśniania tej tragedii. To się układa w całość: zacierania śladów, mataczenia, ratowania własnej skóry, mając świadomość, że się w tej sprawie zawiniło. Zawiniło bardzo ciężko.

Wspomniał pan o nagonce na ekspertów. Co może stać za atakiem, zapoczątkowanym tekstem "Gazety Wyborczej"?

To jest przygotowanie do zaplanowanej w październiku konferencji smoleńskiej. Ona będzie obejmowała jeszcze szerszy krąg wiedzy i zagadnień niż pierwsza konferencja. Widzimy, jak funkcjonariusze tego państwa, jak główne osoby w tym państwie, boją się tego autorytetu naukowego ludzi, którzy zaangażowali się w wyjaśnianie przyczyn tej tragedii. Nie tylko polska opinia publiczna nie jest przekonana do ustaleń, jakie serwują nam Anodina z Laskiem i Millerem. To jest przecież całkowicie niewiarygodne. Laik nawet widzi, że te ustalenia nie mogą polegać na prawdzie. A naukowcy, którzy się tą sprawą zajęli dysponują materiałem okrojonym, ale mimo tego bardzo bogatym. A warto pamiętać, że zespół pana Laska nie wykonywał żadnych ustaleń czy poważnych badań na miejscu katastrofy. Strona rządowa nie wykonała żadnych czynności, które powinny zabezpieczyć potrzeby procesowe i dowodowe w tej sprawie. Zdaliśmy się w tej kwestii w zupełności na stronę rosyjską, nie zabezpieczając się nawet przez ew. manipulacjami. To niekwestionowana wina tych, którzy po tragedii powinni działać w sposób profesjonalny. Nie dziwi mnie, że ci, którzy zawinili, chcą zdjąć z siebie odium odpowiedzialności.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook