Jedynie prawda jest ciekawa


"Chcą zdjąć z siebie odium odpowiedzialności"

25.09.2013

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, bratem śp. Aleksandra Federowicza, tłumacza śp. Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo dot. organizacji lotu do Smoleńska. Jak pan ocenia taką decyzję? Śledczy zaskoczyli pana?

Dariusz Fedorowicz: Ta decyzja mnie nie zaskoczyła. Spodziewałem się jej, ponieważ po dotychczasowych doświadczeniach innego rozstrzygnięcia spodziewać się nie było można. Dla normalnie rozumującego człowieka jest zadziwiające, że pomimo poważnych zaniedbań i nieprawidłowości nie ma winnych. Sądzę, że każdy Polak, który sprawą smoleńską interesuje się choć odrobinkę, ma prawo mieć żal do organów polskiego państwa, w tym do prokuratury w związku z tym, jak sprawa smoleńska jest traktowana, jak jest załatwiana. Widzimy, że tragedia smoleńska - według ustaleń prokuratury - nie wyrządziła żadnej szkody państwu polskiemu. Teraz mamy decyzję, która ma nas utwierdzić w przekonaniu, że żadnej szkody nie odniosły również osoby prywatne, które straciły najbliższych w tym dramacie. To jest objaw tego, jak polskie państwo sobie radzi w najważniejszych sprawach. Ono sobie zwyczajnie nie radzi.

Z czego wynika takie działanie prokuratury?

Mamy dyspozycyjną prokuraturę, która wykonuje zadania stawiane przez rząd Donalda Tuska. Tego nie można inaczej odbierać. "Winnych nie szukajcie, bo nie daj Boże coś możecie znaleźć". To samo widzimy w sprawie wyjaśniania tragedii smoleńskiej. Widzieliśmy paniczne działania, szkalowanie naukowców, którzy mają niekwestionowany międzynarodowy dorobek. Ich się próbuje ośmieszyć w oczach polskiej opinii publicznej, żeby zdeprecjonować to, co oni robią. A ich ustalenia są druzgocące dla organów państwa, powołanych do wyjaśniania tej tragedii. To się układa w całość: zacierania śladów, mataczenia, ratowania własnej skóry, mając świadomość, że się w tej sprawie zawiniło. Zawiniło bardzo ciężko.

Wspomniał pan o nagonce na ekspertów. Co może stać za atakiem, zapoczątkowanym tekstem "Gazety Wyborczej"?

To jest przygotowanie do zaplanowanej w październiku konferencji smoleńskiej. Ona będzie obejmowała jeszcze szerszy krąg wiedzy i zagadnień niż pierwsza konferencja. Widzimy, jak funkcjonariusze tego państwa, jak główne osoby w tym państwie, boją się tego autorytetu naukowego ludzi, którzy zaangażowali się w wyjaśnianie przyczyn tej tragedii. Nie tylko polska opinia publiczna nie jest przekonana do ustaleń, jakie serwują nam Anodina z Laskiem i Millerem. To jest przecież całkowicie niewiarygodne. Laik nawet widzi, że te ustalenia nie mogą polegać na prawdzie. A naukowcy, którzy się tą sprawą zajęli dysponują materiałem okrojonym, ale mimo tego bardzo bogatym. A warto pamiętać, że zespół pana Laska nie wykonywał żadnych ustaleń czy poważnych badań na miejscu katastrofy. Strona rządowa nie wykonała żadnych czynności, które powinny zabezpieczyć potrzeby procesowe i dowodowe w tej sprawie. Zdaliśmy się w tej kwestii w zupełności na stronę rosyjską, nie zabezpieczając się nawet przez ew. manipulacjami. To niekwestionowana wina tych, którzy po tragedii powinni działać w sposób profesjonalny. Nie dziwi mnie, że ci, którzy zawinili, chcą zdjąć z siebie odium odpowiedzialności.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook