Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan o aborcji: "Powinniśmy się jednoczyć"

19.02.2017

"Czasami lekarze mają problem, kiedy powstaje konflikt między obowiązkiem prawnym, a powinnością moralną" - zaznaczył prof. Chazan w rozmowie w Telewizji Republika.

"Czasami lekarze mają problem, kiedy powstaje konflikt między obowiązkiem prawnym, a powinnością moralną" - zaznaczył prof. Chazan.
"Wczoraj wysłałem list do sekretarza generalnego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Medycznego w Norwegii, w którym podziękowaliśmy za to, że całe Stowarzyszenie wsparło panią doktor, że starają się wspomóc finansowo i wyraziliśmy swoją solidarność z kolegami z Norwegii" - dodał.

W Norwegii prawa kobiet są jakimś dogmatem. Wyrok sądu uzasadniono wolą niedyskryminowania kobiet. Koleżanka odwoływała się od niego, się powołując się na sumienie lekarzy, ale jak widać, sumienie lekarzy nie ma tam wielkiego znaczenia. Tu chodziło o to, że sąd występuje w imieniu prawa kobiet. Pani doktor Jachimowicz miała naruszyć zasady równości płci, ponieważ co do mężczyzn nie występuje okoliczność odmowy założenia wkładki antykoncepcyjnej. To jest kuriozalne - ocenił lekarz.

"Fala hejtu, która była obecna w czarnym proteście, są to raczej organizowane akcje zawodowych hejterów i nie odpowiada to sposobowi myślenia większości Polaków" - podkreślił profesor. Jak dodał -  "w ostatnim czasie obudziły się tendencje, mające charakter agresywny. To już nie tylko Czarny Protest, ale też protesty przeciwko organizowaniu sympozjów naukowych na uniwersytetach medycznych. Nieco się zmieniła taktyka podejścia na bardziej agresywną" - mówił prof. Chazan.

Profesor podkreślił realia z jakimi się spotkał przed laty w związku z wyrażeniem sprzeciwu wobec kierownictwu szpitali.
"W roku 2002 zostałem zawieszony jako kierownik kliniki, a dopiero rok później zwolniony. Ale to były czasy, kiedy przeciwstawiałem się uznania choroby Downa jako schorzenia, które usprawiedliwiałoby aborcję. 2 lata temu natomiast, zostałem zwolniony, bo na piśmie oświadczyłem, ze jako lekarz, nie mogę wyrazić zgody na zabicie dziecka w Szpitalu Św. Rodziny. Zostałem wówczas zwolniony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz nie tylko z funkcji dyrektora, ale także z funkcji pracownika szpitala. Powodem było: nieudzielanie w porę informacji pacjentce, również to, że odmówiono aborcji, że nie przekazałem sprawy do innego lekarza" - mówił profesor Chazan.

"Nie powinniśmy być bierni, powinniśmy się jednoczyć, powinno nas być widać i słuchać - mówił prof. Bogdan Chazan. – Stowarzyszenia lekarzy są zbyt ciche i grzeczne. Staramy się występować w obronie kolegów, których sumienia są zagrożone" - zaznaczył lekarz.

[fot.youtube]
MW/telewizjarepublika.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook