Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan o aborcji: "Powinniśmy się jednoczyć"

19.02.2017

"Czasami lekarze mają problem, kiedy powstaje konflikt między obowiązkiem prawnym, a powinnością moralną" - zaznaczył prof. Chazan w rozmowie w Telewizji Republika.

"Czasami lekarze mają problem, kiedy powstaje konflikt między obowiązkiem prawnym, a powinnością moralną" - zaznaczył prof. Chazan.
"Wczoraj wysłałem list do sekretarza generalnego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Medycznego w Norwegii, w którym podziękowaliśmy za to, że całe Stowarzyszenie wsparło panią doktor, że starają się wspomóc finansowo i wyraziliśmy swoją solidarność z kolegami z Norwegii" - dodał.

W Norwegii prawa kobiet są jakimś dogmatem. Wyrok sądu uzasadniono wolą niedyskryminowania kobiet. Koleżanka odwoływała się od niego, się powołując się na sumienie lekarzy, ale jak widać, sumienie lekarzy nie ma tam wielkiego znaczenia. Tu chodziło o to, że sąd występuje w imieniu prawa kobiet. Pani doktor Jachimowicz miała naruszyć zasady równości płci, ponieważ co do mężczyzn nie występuje okoliczność odmowy założenia wkładki antykoncepcyjnej. To jest kuriozalne - ocenił lekarz.

"Fala hejtu, która była obecna w czarnym proteście, są to raczej organizowane akcje zawodowych hejterów i nie odpowiada to sposobowi myślenia większości Polaków" - podkreślił profesor. Jak dodał -  "w ostatnim czasie obudziły się tendencje, mające charakter agresywny. To już nie tylko Czarny Protest, ale też protesty przeciwko organizowaniu sympozjów naukowych na uniwersytetach medycznych. Nieco się zmieniła taktyka podejścia na bardziej agresywną" - mówił prof. Chazan.

Profesor podkreślił realia z jakimi się spotkał przed laty w związku z wyrażeniem sprzeciwu wobec kierownictwu szpitali.
"W roku 2002 zostałem zawieszony jako kierownik kliniki, a dopiero rok później zwolniony. Ale to były czasy, kiedy przeciwstawiałem się uznania choroby Downa jako schorzenia, które usprawiedliwiałoby aborcję. 2 lata temu natomiast, zostałem zwolniony, bo na piśmie oświadczyłem, ze jako lekarz, nie mogę wyrazić zgody na zabicie dziecka w Szpitalu Św. Rodziny. Zostałem wówczas zwolniony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz nie tylko z funkcji dyrektora, ale także z funkcji pracownika szpitala. Powodem było: nieudzielanie w porę informacji pacjentce, również to, że odmówiono aborcji, że nie przekazałem sprawy do innego lekarza" - mówił profesor Chazan.

"Nie powinniśmy być bierni, powinniśmy się jednoczyć, powinno nas być widać i słuchać - mówił prof. Bogdan Chazan. – Stowarzyszenia lekarzy są zbyt ciche i grzeczne. Staramy się występować w obronie kolegów, których sumienia są zagrożone" - zaznaczył lekarz.

[fot.youtube]
MW/telewizjarepublika.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook