Jedynie prawda jest ciekawa


Cezary Gmyz: Znowu „winni” dziennikarze

03.10.2012

Prezes Sądu Najwyższego, Stanisław Dąbrowski uznał za „podłość” publikacje prasowe na temat domniemanej korupcji w SN. O sprawie rozmawiamy z dziennikarzem „Rzeczpospolitej” Cezarym Gmyzem.

Stefczyk.info: Prezes Dąbrowski zaklina się, że nie istnieje cień wątpliwości co do nieskazitelnej postawy wszystkich sędziów SN. Co pan sądzi o tych zapewnieniach?

Cezary Gmyz: Pierwszy prezes SN uznał, że główną winę w tej sprawie ponoszą jak zwykle dziennikarze, którzy całą sprawę opisują. Odnosił się m.in. do moich publikacji, co sobie bardzo cenię. Natomiast rzeczywiście on nie ma wiedzy na ten temat.

Dlaczego?

Szkoda, że nie zainteresował się tą sprawą w maju 2011 r., kiedy były już wówczas szef CBA ogłosił publicznie w liście skierowanym do Andrzeja Seremeta, że jest sprawa dotycząca podejrzeń zachowań korupcyjnych w Sądzie Najwyższym. Reaguje dopiero teraz na publikacje prasowe.

Z czego wynikają podejrzenia?

CBA w toku dwóch operacji o kryptonimie „Yeti' i „Astrea” zgromadziło dowody,  które świadczą o tym, że mogło dochodzić do zachowań korupcyjnych w wymiarze sprawiedliwości, w tym również do nieprawidłowości w Sądzie Najwyższym. Problem polega na tym, że prokuratura apelacyjna uznała, że są to dowody niedopuszczalne, bo zostały rzekomo zgromadzone z naruszeniem prawa.

Zgadza się pan z tym?

Jestem innej opinii. Uważam, że te dowody zostały zgromadzone zgodnie z prawem. Dziwne się wydaje, iż przez ponad trzy lata kiedy ta sprawa była prowadzona przez prokuraturę apelacyjną i CBA nikt się w niej nie dopatrzył nieprawidłowości. A była prowadzona pod bezpośrednim nadzorem prokuratury generalnej, a konkretnie wydziału przestępczości zorganizowanej, który nadzoruje zastępca prokuratora generalnego, Marzena  Kowalska.

Prezes Dąbrowski nazwał publikacje w sprawie domniemanej korupcji w SN „podłością”. Co pan na to?

Rozumiem, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego, który jest najwyższym przedstawicielem władzy sądowniczej w Polsce, może być zszokowany podawanymi przez prasę informacjami. Ale to, że dziennikarze są nosicielami złych nowin jeszcze nie oznacza, iż postępują w sposób podły. Bardzo będę ciekaw oceny ze strony pierwszego prezesa SN całej tej sprawy po tym kiedy zapozna się z materiałem dowodowym. Nie może być tak, że po raz kolejny wszystkiemu winni są dziennikarze.

JKUB

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook