Jedynie prawda jest ciekawa

Cenckiewicz: Wałęsa naczelną „gumką” III RP

03.09.2015

„Wałęsa jest naczelną "gumką" III RP ustalającą kto był, a kogo nie było w „Solidarności"'.

Historyk Sławomir Cenckiewicz z rozbawieniem przyjął tezy mainstreamowych mediów, które skrytykowały prezydenta Andrzeja Dudę za przemówienie w rocznicę powstania „Solidarności”. Media wskazały, że prezydent próbował „wygumkować” Lecha Wałęsę i jego zasługi historyczne, ponieważ nie wspomniał o nim w przemówieniu. W reakcji na ten słowa Cenckiewicz wskazał, że to sam Wałęsa jest naczelną "gumką III RP ustalająca, kto był, a kogo nie było w Solidarności".

„Zabawna jest ta dyskusja o rzekomym „wygumkowywaniu" Wałęsy z dziejów „Solidarności". Tym bardziej zabawna, że sam Wałęsa jest naczelną "gumką" III RP ustalającą kto był, a kogo nie było w „Solidarności"' – napisał historyk i przytoczył kilka cytatów z „rozmów” Wałęsy z SB. „Nie zarzuci pan mi nic, że w Gdańsku miał pan jednego człowieka, który wam mógł się nie podobać. Wyczyściłem. Nie zarzuci mi pan też, że tam, gdzie miałem wpływ, to znaczy w prezydium KK [NSZZ „Solidarność”], które dobierałem, dobrałem jednego człowieka, który wam nie odpowiadał. Pytałem się nawet" – mówił Wałęsa 14 XI 1982 r.

„W Gdańsku wyrzuciłem wszystkich, którzy wam się mogli nie podobać – Borusewicza, Walentynowicz" – dodawał 14 XI 1982 r.

Cenckiewicz wskazał, że w 2009 roku Wałęsa ogłosił, że „Walentynowicz nie należała do »Solidarności«, a z tej, w której on był, została wydalona”.

Cenckiewicz kończy zdaniem, że więcej "gumkowych" złotych myśli Wałęsy jest w książce "Wałęsa - człowiek z teczki" jego autorstwa.

ez
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook