Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cenckiewicz: Proces likwidacji WSI nie został zakończony

18.06.2015

„Tłumaczką prezydenta jest żona Dukaczewskiego. Ona ma dostęp do informacji niejawnych”.

Sławomir Cenckiewicz, historyk zajmujący się służbami, biorący udział w likwidacji WSI, uważa, że weryfikację WSI i sytuację w służbach należy uporządkować. „Wiele wskazuje na to, że komisja weryfikacyjna pod kierownictwem Jana Olszewskiego została nielegalnie „rozpędzona” przez Donalda Tuska. Żeby to wszystko na nowo uporządkować, trzeba mieć premiera, ministra obrony narodowej i szefów tajnych służb” – mówił w Telewizji Republika prof. Sławomir Cenckiewicz.

Odnosząc się do związków Bronisława Komorowskiego z WSI historyk wskazał, że tłumaczką prezydenta jest Małgorzata Dukaczewska, prywatnie żona gen. Marka Dukaczewskiego – byłego szefa WSI, szkolonego w Moskwie. „To pokazuje, że ludzie ze stowarzyszenia SOWA (założyli je byli żołnierze i pracownicy WSI - red.) chcą być blisko prezydenta. Ona (Dukaczewska - red.) ma przecież dostęp do informacji niejawnych” – tłumaczył Cenckiewicz.

Pytany o ewentualną publikację aneksu do raportu WSI historyk stwierdził, że musi on zostać najpierw odnaleziony, przeczytany i rozpatrzony na nowo - z uwzględnieniem ostatnich rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. „Odchodząca z Kancelarii Prezydenta ekipa rządząca określiła swoich przeciwników politycznych jako wrogów, których należy zwalczyć. Dlatego ewentualne działania podjęte przez analityków nowego prezydenta powinny objąć ostatnie 5 lat, ponieważ nie wiemy de facto co się w tych służbach działo” – powiedział Cenckiewicz.

Historyk wskazał, że to, co robili żołnierze WSI, nie miało nic wspólnego z ochroną kontrwywiadowczą państwa. „Ich działalność była w 90 proc. skierowana przeciwko Polakom, również tym, przebywającym zagranicą” – przypomniał Cenckiewicz.

Historyk pytany o nowo mianowanego koordynatora służb Marka Biernackiego powiedział, że sprawia on wrażenie „osoby znającej tę problematykę”. „Chyba wie o czym mówi, bo tajnymi służbami interesuje się od lat. Jest też członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych” – stwierdził Cenckiewicz. Jednak przypomniał o złej strategii nadzorowania służb za rządów PO-PSL. „Po tych licznych zmianach, które wprowadził Donald Tusk, sam już nie wiem jaki jest tutaj status prawny. Wcześniej służby nadzorował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Teraz wydaje się, że Biernacki otrzymał nominację w oparciu o jakieś rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Jeśli wywalczy sobie pozycję, a może wywalczył ją w negocjacjach, będzie prawdziwym, a nie malowanym koordynatorem” – stwierdził Cenckiewicz.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 2. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 3. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 4. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 5. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 6. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 7. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 8. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook