Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz: Proces likwidacji WSI nie został zakończony

18.06.2015

„Tłumaczką prezydenta jest żona Dukaczewskiego. Ona ma dostęp do informacji niejawnych”.

Sławomir Cenckiewicz, historyk zajmujący się służbami, biorący udział w likwidacji WSI, uważa, że weryfikację WSI i sytuację w służbach należy uporządkować. „Wiele wskazuje na to, że komisja weryfikacyjna pod kierownictwem Jana Olszewskiego została nielegalnie „rozpędzona” przez Donalda Tuska. Żeby to wszystko na nowo uporządkować, trzeba mieć premiera, ministra obrony narodowej i szefów tajnych służb” – mówił w Telewizji Republika prof. Sławomir Cenckiewicz.

Odnosząc się do związków Bronisława Komorowskiego z WSI historyk wskazał, że tłumaczką prezydenta jest Małgorzata Dukaczewska, prywatnie żona gen. Marka Dukaczewskiego – byłego szefa WSI, szkolonego w Moskwie. „To pokazuje, że ludzie ze stowarzyszenia SOWA (założyli je byli żołnierze i pracownicy WSI - red.) chcą być blisko prezydenta. Ona (Dukaczewska - red.) ma przecież dostęp do informacji niejawnych” – tłumaczył Cenckiewicz.

Pytany o ewentualną publikację aneksu do raportu WSI historyk stwierdził, że musi on zostać najpierw odnaleziony, przeczytany i rozpatrzony na nowo - z uwzględnieniem ostatnich rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. „Odchodząca z Kancelarii Prezydenta ekipa rządząca określiła swoich przeciwników politycznych jako wrogów, których należy zwalczyć. Dlatego ewentualne działania podjęte przez analityków nowego prezydenta powinny objąć ostatnie 5 lat, ponieważ nie wiemy de facto co się w tych służbach działo” – powiedział Cenckiewicz.

Historyk wskazał, że to, co robili żołnierze WSI, nie miało nic wspólnego z ochroną kontrwywiadowczą państwa. „Ich działalność była w 90 proc. skierowana przeciwko Polakom, również tym, przebywającym zagranicą” – przypomniał Cenckiewicz.

Historyk pytany o nowo mianowanego koordynatora służb Marka Biernackiego powiedział, że sprawia on wrażenie „osoby znającej tę problematykę”. „Chyba wie o czym mówi, bo tajnymi służbami interesuje się od lat. Jest też członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych” – stwierdził Cenckiewicz. Jednak przypomniał o złej strategii nadzorowania służb za rządów PO-PSL. „Po tych licznych zmianach, które wprowadził Donald Tusk, sam już nie wiem jaki jest tutaj status prawny. Wcześniej służby nadzorował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Teraz wydaje się, że Biernacki otrzymał nominację w oparciu o jakieś rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Jeśli wywalczy sobie pozycję, a może wywalczył ją w negocjacjach, będzie prawdziwym, a nie malowanym koordynatorem” – stwierdził Cenckiewicz.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook