Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz komentuje sprawę TW "Bolka"

08.02.2017

"Jestem zaskoczony jednoznacznością opinii, że jest to opinia, która doprowadziła kwestię agentury Wałęsy do ściany, już nikt nie będzie mógł powiedzieć, że akta są fałszywe"

Gościem w programie "Wolne Głosy" na antenie TV Republika był historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego oraz autor książek dotyczących m. in. agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.

"Jestem zaskoczony jednoznacznością opinii, że jest to opinia, która doprowadziła kwestię agentury Wałęsy do ściany, już nikt nie będzie mógł powiedzieć, że akta są fałszywe" - powiedział historyk.

W połowie listopada 2016, w rozmowie z portalem internetowym Telewizji Republika prof. Cenckiewicz, powiedział, cytując słowa swojego ex kolegi – że „w Polsce nie ma takiej instytucji państwowej, która uznałaby, że Lech Wałęsa był agentem SB”. Tydzień temu IPN potwierdził, że Lech Wałęsa to tajny współpracownik SB o pseudonimie "Bolek".

"Jako wieloletni badacz historii Lecha Wałęsy, ale przy okazji badacz tzw. sprawy Lecha Wałęsy, czyli tego, co Państwo Polskie robiło po roku 1989 z tą sprawą robiło i wiemy, że na różnych etapach, ta sprawa była zamiatana pod dywan. Odpowiadałem pani na to pytanie w listopadzie ubiegłego roku, ponieważ nie wierzyłem, że opinia grafologiczna może być tak jednoznaczna. Uważałem, że ona będzie taką opinią, z której każda strona sporu o Wałęsę może być do pewnego stopnia zadowolona albo niezadowolona, zależy od poziomu wrażliwości i optymizmu. Odpowiadając wprost – jestem zaskoczony jednoznacznością opinii, że jest to opinia, która doprowadziła kwestię agentury Wałęsy do ściany, już nikt nie będzie mógł powiedzieć, że akta są fałszywe" - powiedział gość "Wolnych Głosów".

Prof. Cenckiewicz podkreślił, że Instytut Sehna jest "najbardziej prestiżową w Polsce instytucją tego typu, niekwestionowaną przez np. sądy czy policję, ale i poważaną na świecie". – Nikt poważny, przy zdrowych zmysłach, tej opinii kwestionować nie może i nie będzie – dodał.

W dalszym ciągu zachowuję pewien dystans i pesymizm

W tej samej rozmowie, w listopadzie ubiegłego roku, historyk powiedział, że "trudno mu uwierzyć w to, że jakaś instytucja państwowa uzna wprost, że Lech Wałęsa był agentem SB, bo uznanie tego już fakty, niosłoby za sobą daleko idące konsekwencje".

"To jest bardzo ciekawa sytuacja, w której znalazła się Prokuratura IPN i sam Lech Wałęsa. W świetle tej analizy, opinii grafologicznej, oczywiście, po wyczerpaniu wszystkich kolejnych procedur, pełnomocnicy Lecha Wałęsy zapowiadają apelację, ale co by się nie stało ta opinia niewątpliwie zostanie potwierdzona, to pojawi się problem postawienia zarzutów Lechowi Wałęsie składania fałszywych zeznań – powiedział gość Telewizji Republika. – Sam fakt odczytania tych zeznań przez prokuratora Pozorskiego, dyrektora Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępcy prokuratora generalnego, co nadało całej sprawie nieprawdopodobnej rangi, odczytanie tych zeznań i zestawienie ich z opinią grafologiczną, było ciosem w samo serce tego strukturalnego kłamstwa, w którym żyliśmy już prawie 30 lat, a fundamentem, jeśli chodzi o kłamstwo publiczne III RP, jest kłamstwo o przeszłości Lecha Wałęsy – mówił. – Jak wracamy do tej naszej rozmowy, za tym moim pesymizmem stało i stoi doświadczenie. Przecież wszyscy wiedzą, że Lech Wałęsa przywłaszczył sobie różne materiały w latach 1992-1995, były nawet prowadzone śledztwa w tej sprawie, ale w ramach tych śledztw Lech Wałęsa nie został nigdy przesłuchany, nie mówiąc już o wejściu do mieszkania i przeszukaniu go. To, że on je posiada, to bardzo prawdopodobna teza, bo często zamieszcza na swoich stronach internetowych dokumenty, których po prostu nie powinien mieć. Dokumentów tych nie ma w archiwach UOP czy IPN. To są pytania, które powinny pojawić się właśnie po tej opinii grafologicznej. W dalszym ciągu zachowuję pewien dystans i pesymizm" - stwierdził prof. Cenckiewicz.

MW/TV Republika

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook