Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz: Karbala największą bitwą? A Żołnierze Wyklęci!

11.09.2015

„Wątpliwości budzi rola oficera WSI, który jest tak profesjonalny, że aż czyni cuda”.

Coraz głośniej o filmie „Karbala”. Wchodzący do kin obraz opowiada historię z 2004 roku, gdy polscy żołnierze stoczyli bitwę o ratusz w irackim mieście Karbala. Odznaczyli się wtedy męstwem, odwagą i profesjonalizmem broniąc budynku przed przeważającymi siłami wrogów. W dyskusji o filmie głos zabrał prof. Sławomir Cenckiewicz, znawca historii służb.

Historyk na swoim profilu na Facebooku informuje, że oglądał już film. „Podobał mi się, zwłaszcza rola Bartłomieja Topy, bo cenię autentyzm bez patosu, także patriotycznego. Tak zresztą postrzegam ten film - Polacy walczą bohatersko, choć na początku dysponują tragicznym sprzętem (samochody osłaniają zaczepione kamizelki kuloodporne), wypełniają sojusznicze zobowiązania, ale są traktowani przez Amerykanów jak "kelnerzy". Wielki brat pozostał, choć się zmienił - mówi kpt. Kalicki vel Topa” - pisze Cenckiewicz.

Dodaje, że „wątpliwości budzi trzecioplanowa rola oficera WSI, który jest tak profesjonalny, że aż czyni cuda i wyciąga z opresji przechwyconych przez terrorystów polskich żołnierzy”. „Może tak było, ale mam wątpliwości, zaś ten akcent powracający w filmie kilkakrotnie odczytuje jako głos w debacie na temat sensu rozwiązania WSI” - zauważa Cenckiewicz.

Dodaje, że mimo wszystko film rekomenduje. „Ciekawy, nowoczesny, chociaż mam wątpliwości czy to była rzeczywiście nasza wojna, jak mówił kiedyś Jarosław Kaczyński. Mogę dyskutować i spierać się o sens Powstania Warszawskiego czy bitwy o Monte Cassino, ale mam pewność, że walka toczyła się o Polskę, ale w Karbali nie wiem o co była ta bitwa. O wolność i demokrację w Iraku, który ostatecznie opanowało Państwo Islamskie? O sojusz z Ameryką, która podpaliła Bliski Wschód i północną Afrykę i sprezentowała nam inwazję muzułmanów? Scena z postrzępioną flagą polską na końcu filmu jest poruszająca, ale mojego dylematu w ogóle nie rozjaśnia...” - tłumaczy Cenckiewicz.

Dodaje, że warto przy tej okazji wskazać, że nie jest prawdą że bitwa w Karbali była największą bitwą polskich żołnierzy po II wojnie. „W kontekście udanego filmu "Karbala" jeszcze jedno sprostowanie, bo mówi się, że to największa bitwa WP po II wojnie światowej. Nie wiem jak oni to liczą i interpretują, ale akcje żołnierzy niezłomnych na obozy NKWD, więzienia MBP, posterunki MO, walki z KBW i NKWD, to co to było? A może to nie WP? Zapewne teza o największej bitwie po II wojnie światowej to interpretacja w duchu LWP, ale i tak dobrze, że nie mówią, że Karbala jest największą bitwą WP po "rozładowaniu lasów" z "reakcji" w 1947 r. i później oraz po rozprawieniu się z "faszystowskimi bandami" z UPA w ramach Akcji Wisła, no i Werwolfem” - tłumaczy Cenckiewicz.

ez
[Fot. mat. prasowe]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook