Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz: Grafolodzy mają bogaty materiał porównawczy

15.11.2016

Prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego oraz członek Kolegium IPN zauważył w Tv Republice, że przyczyny przedłużenia czasu na wydanie ekspertyzy grafologicznej dokumentów TW "Bolka" mogą świadczyć o tym, że grafolodzy mają bogaty materiał porównawczy.

-Trzeba pamiętać, że grafolodzy -z tego co wiem- nie badają tylko samego pisma czy nie porównują samego pisma Lecha Wałęsy, ale przecież materiały z tzw. teczki Bolka czy teczek Bolka, bo tych materiałów jest jednak dużo. To są również rękopiśmienne materiały dotyczące oficerów prowadzących Lecha Wałęsę i osób nadzorujących całą tę sprawę. Tam jest bardzo dużo treści napisanych ręką funkcjonariuszy SB- powiedział Cenckiewicz.

Dyrektor WBH stwierdził, że wystarczy wziąć teczki osobowe funkcjonariuszy SB, żeby porównać je z treścią pisma, które pozostawili po sobie w tzw. teczce personalnej agenta o pseudonimie Bolek. Dodał, że tego typu badaniach bierze się również pod uwagę np. stopień zagrzybienia tych materiałów. -To pozwoli niejako uzna, czy te materiały były naprawdę przechowywane w mieszkaniu Kiszczaka, czy może w jakiś innych, np. zawilgoconych pomieszczeniach. 

Profesor podkreślił, że takie badania, które prowadzi Instytut Sehna, to skomplikowany proces, który przebiega wieloszczeblowo. Stad należy się spodziewać, że ta analiza potrwa trochę dłużej. -Napisałem kiedyś na swoim Twitterze, że kiedyś eks kolega powiedział mi, że w Polsce nie ma takiej instytucji, która uznałaby, że Lech Wałęsa był na pewno agentem SB. W pewnym sensie od lat trzymam się tego pesymistycznego stanowiska kolegi- powiedział Cenkiewicz. 

Dodał, że gdyby jakaś instytucja państwowa uznała wprost, że Lech Wałęsa był agentem, spowodowałoby to daleko idące konsekwencje. -Oczywiście jest taka instytucja państwowa, która uznała już Wałęsę za agenta SB, to Instytut Pamieci Narodowej,przynajmniej w tym pionie naukowym. Ale umówmy się, to nie jest pogląd prawno -karny- zaznaczył profesor. 

Cenckiewicz pytany o zapowiedź Grzegorza Schetyny likwidfac ji IPBN, gdyby Platforma wygrała przyszłe wybory stwierdził, że są to "strachy na lachy PO". -Pogląd Grzegorza Schetyny nie jest nowy, ale trzeba tu wskazać na pewien kontekst w jakim padły te słowa. On jest jednoznaczny, na sali był Lech Wałęsa, który domaga się likwidacji IPN. Po drugie to są strachy na lachy Platformy Obywatelskie. IPN jest potrzebny, tylko inny IPN, w którym sprawy nie są zbyt kanciaste- podsumował Sławomir Cenckiewicz. 


fot.[You Tube/Tv Republika]


pc/Tv Republika

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook