Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cenckiewicz: Fikcja praworządności

02.09.2015

„Pokradli akta, zakopali lub wywieźli, chodzą na wolności, część już zmarła, a ściganie zbrodni komunistycznych dotyczy zazwyczaj okresu do 1956 r. – podkreśla Sławomir Cenckiewicz, historyk.

Na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”  Cenckiewicz wylicza dalej, „ta ciągłość instytucjonalna pomiędzy MBP, GZI, WSW i Zarządem II a UOP, ABW, AW i WSI!”.

- „Nasi” z UOP u i ABW muszą zwalniać gangsterów z SB z tajemnicy państwowej, jako prawni następcy ich szefów! Fikcja praworządności – zauważa i podkreśla:

„Pozostaje jedynie osąd historii, ale tu też idzie jak po grudzie, bo etaty, kredyty, oportunizm i polityczne uwikłania... Ale nadziei całkiem jeszcze nie straciłem: jest wielu, którzy przynajmniej chcą. Więc potencjał zmiany jest” – konkluduje.

Z kolei w jednym z wpisów na Facebooku Cenckiewicz podkreśla, że co należy zmienić. I tu wymienia:

'Ważne instytucje polskiej pamięci historycznej. Myślę głownie o: IPN, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II wojny światowej, Muzeum Historii Polski, Centralne Archiwum Wojskowe, Narodowe Centrum Kultury. Bo to, że one wymagają fundamentalnej zmiany personalnej i programowej nie ulega dla mnie wątpliwości. Pomijam tu inne instytucje, patologie związane z zatrudnianiem "przyjaciół królika" i "przewalanie" publicznych pieniędzy na inicjatywy, stypendia, projekty i książki "przyjaciół królika". Wśród źle funkcjonujących instytucji pamięci Archiwum Akt Nowych, Archiwum MSZ i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - zaznaczył historyk.

Facebook/"Gazeta Polska Codziennie"

[Fot. YouTube]

Słowa kluczowe:

Cenckiewicz

,

historyk

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook