Jedynie prawda jest ciekawa

Cenckiewicz: Dukaczewskiego szkoliło GRU

02.02.2016

„W moim przekonaniu tacy ludzie nigdy nie powinni służyć w armii wolnej Polski”.

Prof. Sławomir Cenckiewicz, który w kierowanym przez siebie Centralnym Archiwum Wojskowym odnalazł teczkę gen. Marka Dukaczewskiego nie wyklucza, że w tej sprawie będzie kierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. „Dysponentem akt dotyczących generała Marka Dukaczewskiego powinien być Instytut Pamięci Narodowej. Wygląda na to, że ktoś nie dopełnił obowiązków i być może będę musiał złożyć jakieś zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie” – mówił w TV Republika prof. Cenckiewicz.

 

Odnosząc się do samej teczki Dukaczewskiego historyk wskazał: „W Ludowym Wojsku Polskim powielano akta personalne oficerów, ponieważ przerzucano ich na różne kierunki działań. Gdy Dukaczewski wyjechał do USA, wyciągano dokumenty z akt głównych i dokumentowano w odrębnej teczce. Wszystko to widziałem w IPN, natomiast nigdy nie mogłem dotrzeć do tych akt głównych” – mówił dyrektor CAW.

 

Cenckiewicz zaznaczył, że teczka Dukaczewskiego powinna znajdować się w tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN a nie w CAW. Historyk zaznaczył, że w kierowanej przez siebie placówce odnalazł również akta dotyczące Zdzisława Żyłowskiego (szefa Oddziału "Y" nadzorującego osobiście m.in. działalność dyrektora generalnego FOZZ) i Czesława Wawrzyniaka (pierwszego szefa WSI).

 

„Do momentu publikacji raportu z likwidacji WSI nikt nie przyznawał się do kursów odbywanych w KGB lub GRU. W moim przekonaniu tacy ludzie nigdy nie powinni służyć w armii wolnej Polski” – podkreślił Cenckiewicz. Jego zdaniem kwestia sowieckiej przeszłości żołnierzy i funkcjonariuszy służb specjalnych stała się po 1989 r. problemem wewnątrz NATO. „Nagle okazało się, że przedstawiciele polskich tajnych służb w Kwaterze Głównej NATO to osoby, które wywiady państw zachodnich zdekonspirowały jako ludzi tworzących komunistyczną sieć szpiegowską na Zachodzie” – tłumaczył historyk.

 

ez

[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook