Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz dla Stefczyk.info: Powstanie KOR było przełomem

23.09.2011

23 września przypada 35. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników. Aktem założycielskim organizacji był "Apel do społeczeństwa i władz PRL". W dokumencie ogłoszono powstanie Komitetu, którego celem początkowo miała być obrona uczestników strajków w Radomiu w 1976 roku przed represjami władz.

W Apelu założyciele KOR domagali się m.in. przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, amnestionowania skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji, ukarania osób winnych łamania prawa. Pod dokumentem podpisali się członkowie-założyciele Komitetu. Wśród nich: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn,  Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja, Wojciech Ziembiński.

Zdaniem Sławomira Cenckiewicza, powstanie KOR zdecydowanie było przełomem w PRLu. „Po raz pierwszy od rozbicia Ruchu powstała organizacja niezależna od władzy. Organizacja ta miała początkowo na celu obronę robotników represjonowanych po strajkach w Radomiu, jednak potem zaczęła budować swoje agendy, przyczółki w różnych miastach Polski” – mówi portalowi Stefczyk.info historyk. Zaznacza, że „w krótkim czasie KOR zaczął oddziaływać na całą Polskę”. „To nie było wielkie oddziaływanie, ale Komitet przez sieć współpracowników i emisariuszy zaczął docierać do nowych środowisk. Dzięki temu w niemal całym kraju byli ludzie związani z KORem” – tłumaczy Cenckiewicz. Dodaje, że to była „zupełnie nowa jakość”.

W ocenie historyka władze wobec KORu zachowywały się powściągliwie. „Nie zdecydowały się w tej sprawie na otwarty konflikt. Nie było pokazowych procesów, wsadzania do więzienia. Były działania zdecydowane, ale w formie miękkich metod walki z działalnością antykomunistyczną” – zaznacza Cenckiewicz.

Historyk mówi, że działalność KOR ocenia pozytywnie. Wskazuje jednak na brak proporcji w opisywaniu działalności tej organizacji. „Ubolewam, że ta historia została mocno sfałszowana. Dopiero w ostatnich latach badacze podjęli próbę przełamania monopolu na historię i wiedzę o KORze, którą budowali przez lata ludzie z otoczenia Jacka Kuronia czy Adama Michnika” – tłumaczy historyk.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info Sławomir Cenckiewicz zaznacza, że należy pokazywać „genezę KORu, ludzi z otoczenia Antoniego Macierewicza z Czarnej Jedynki i ich zasługi dla działalności Komitetu”. „Należy przypominać rolę seniorów organizacji, którzy nigdy nie zostali odrębnie opisani. Chodzi mi np. o Anielę Steinsbergową, Józefa Rybickiego, Edwarda Lipińskiego, Ludwika Cohna, czy Jana Olszewskiego” – zaznacza nasz rozmówca. Wskazuje także na środowisko skupione wokół pisma „Głos”. „Wszyscy myśląc o KOR myślą o Michniku i Kuroniu oraz ludzi skupionych wokół „Robotnika” oraz Biuletynu KOR. Mało się mówi natomiast o środowisku „Głosu”. Tymczasem należy pokazywać całość, KOR miał bardzo różnorodną warstwę ideową. Tam istniała szeroka paleta poglądów” – podkreśla Cenckiewicz. Dodaje, że m.in. z powodu tej różnorodności w KORze istniały konflikty na tle ideologicznym oraz dotyczące pomysłów na walkę z komuną.

saż

[Fot. Romaszewski.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook