Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cenckiewicz dla Stefczyk.info: Powstanie KOR było przełomem

23.09.2011

23 września przypada 35. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników. Aktem założycielskim organizacji był "Apel do społeczeństwa i władz PRL". W dokumencie ogłoszono powstanie Komitetu, którego celem początkowo miała być obrona uczestników strajków w Radomiu w 1976 roku przed represjami władz.

W Apelu założyciele KOR domagali się m.in. przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, amnestionowania skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji, ukarania osób winnych łamania prawa. Pod dokumentem podpisali się członkowie-założyciele Komitetu. Wśród nich: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn,  Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja, Wojciech Ziembiński.

Zdaniem Sławomira Cenckiewicza, powstanie KOR zdecydowanie było przełomem w PRLu. „Po raz pierwszy od rozbicia Ruchu powstała organizacja niezależna od władzy. Organizacja ta miała początkowo na celu obronę robotników represjonowanych po strajkach w Radomiu, jednak potem zaczęła budować swoje agendy, przyczółki w różnych miastach Polski” – mówi portalowi Stefczyk.info historyk. Zaznacza, że „w krótkim czasie KOR zaczął oddziaływać na całą Polskę”. „To nie było wielkie oddziaływanie, ale Komitet przez sieć współpracowników i emisariuszy zaczął docierać do nowych środowisk. Dzięki temu w niemal całym kraju byli ludzie związani z KORem” – tłumaczy Cenckiewicz. Dodaje, że to była „zupełnie nowa jakość”.

W ocenie historyka władze wobec KORu zachowywały się powściągliwie. „Nie zdecydowały się w tej sprawie na otwarty konflikt. Nie było pokazowych procesów, wsadzania do więzienia. Były działania zdecydowane, ale w formie miękkich metod walki z działalnością antykomunistyczną” – zaznacza Cenckiewicz.

Historyk mówi, że działalność KOR ocenia pozytywnie. Wskazuje jednak na brak proporcji w opisywaniu działalności tej organizacji. „Ubolewam, że ta historia została mocno sfałszowana. Dopiero w ostatnich latach badacze podjęli próbę przełamania monopolu na historię i wiedzę o KORze, którą budowali przez lata ludzie z otoczenia Jacka Kuronia czy Adama Michnika” – tłumaczy historyk.

W rozmowie z portalem Stefczyk.info Sławomir Cenckiewicz zaznacza, że należy pokazywać „genezę KORu, ludzi z otoczenia Antoniego Macierewicza z Czarnej Jedynki i ich zasługi dla działalności Komitetu”. „Należy przypominać rolę seniorów organizacji, którzy nigdy nie zostali odrębnie opisani. Chodzi mi np. o Anielę Steinsbergową, Józefa Rybickiego, Edwarda Lipińskiego, Ludwika Cohna, czy Jana Olszewskiego” – zaznacza nasz rozmówca. Wskazuje także na środowisko skupione wokół pisma „Głos”. „Wszyscy myśląc o KOR myślą o Michniku i Kuroniu oraz ludzi skupionych wokół „Robotnika” oraz Biuletynu KOR. Mało się mówi natomiast o środowisku „Głosu”. Tymczasem należy pokazywać całość, KOR miał bardzo różnorodną warstwę ideową. Tam istniała szeroka paleta poglądów” – podkreśla Cenckiewicz. Dodaje, że m.in. z powodu tej różnorodności w KORze istniały konflikty na tle ideologicznym oraz dotyczące pomysłów na walkę z komuną.

saż

[Fot. Romaszewski.pl]

Warto poczytać

 1. sw657 25.05.2017

  Świrski: Żądamy sprostowania i przeprosin od "El Pais"

  Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi "El Pais".

 2. kukizdratira 25.05.2017

  Kukiz prosi o pomoc "wSieci"

  "Skoro państwo tak mocno poruszacie ten temat uchodźczy - pomóżcie nam dozbierać podpisy- zaapelował do portalu "wPolityce" i tygodnika "wSieci" Paweł Kukiz.

 3. berczynskiwsiecijakprzekrecilemcaracale1270x714 24.05.2017

  Berczyński we „wSieci”: Jak „wykończyłem” caracale

  "Sprawa tych śmigłowców od początku mnie boli. To wciąż nierozwiązany problem".

 4. drwinazPolski 24.05.2017

  Prezydent Warszawy szydzi z Polaków?

  Prezydent Warszawy sponsoruje antypolskie książeczki? Drwi z patriotyzmu za pieniądze warszawiaków.

 5. sel90 24.05.2017

  Sellin: Abonament w Polsce nie jest zbyt wysoki

  Jarosław Sellin powiedział w środę rano w Radiu Zet, że przy kryzysie poboru abonamentu i słabym finansowaniu ze środków publicznych "telewizja robi wszystko, żeby misję wypełniać".

 6. MK5121600IMG3928t586c28b3m800xaf54dd9a 24.05.2017

  Prof. Zybertowicz: Sojusze są niezbędne i Polska o nie zabiega

  "Musimy także posiadać instrumenty do działania w warunkach kompletnego opuszczenia przez sojuszników".

 7. mid-17524005 24.05.2017

  Prezydent Duda: Nie zgadzamy się, żeby siłą przywożono ludzi do Polski

  "Nie zgadzam się na to, żeby ktokolwiek w Polsce był niewolony. I przeciwko temu zdecydowanie protestuję".

 8. mid-epa05979278 23.05.2017

  Franciszek: Kościół, który nie podejmuje ryzyka jest niewiarygodny

  "Kościół, który boi się głosić Jezusa i wyrzucać demony, bożka, którym jest pieniądz, nie jest Kościołem Jezusowym".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook