Jedynie prawda jest ciekawa


Cenckiewicz: sąd niewiele zrobił

12.01.2012

Pewnym paradoksem jest to, że jedynym skazanym w procesie związku przestępczego o charakterze zbrojnym jest... Adam Słomka, który na pewno pójdzie na 14 dni do więzienia. Natomiast dwie osoby czyli Stanisław Kania i Eugenia Kempara nie poniosą kary, a Czesław Kiszczak dostał 2 lata w tzw. zawiasach. Cała ta sytuacja jest nieco śmieszna, że nikt ze związku przestępczego nie pójdzie do więzienia - mówi portalowi Stefczyk.info historyk, dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Stefczyk.info: Czy poczucie sprawiedliwości społecznej zostało zaspokojone tym wyrokiem?

Nie, ale naiwnością było wiązanie z tym procesem jakichś nadziei na przełamanie impasu w osądzaniu komunizmu. Ja tego nie oczekiwałem. Dzisiejszy wyrok wpisuje się w cały system sprawiedliwości III RP, w której ani komunizm ani jego funkcjonariusze nie zostali skazani za zbrodnie, które popełnili. Jedynymi, którzy zostali realnie skazani na adekwatne wyroki, choć często w zawieszeniu, są funkcjonariusze z lat 40. i 50., bo za nimi nikt przecież nie będzie się ujmował. A w ramach odwilży po 56 roku kult jednostki i stalinizm - mówiąc językiem komunistów - też został potępiony.

System ten opiera się na ochronie tych wszystkich funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL i aparatu władzy, którzy pełnili swoje funkcje w latach 70. i 80., a odegrali bardzo ważną rolę w procesie transformacji ustrojowej w końcu lat 80. Często byli jeszcze czynni po 89 roku, albo bezpośrednio w życiu publicznym czy ekonomicznym, a przynajmniej byli aktywni w debacie publicznej i to miało duże znaczenie.

Czyli pozostaje nam się cieszyć z uznania stanu wojennego, zgodnie z zeszłorocznym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, za nielegalny?

Ale to nie jest zasługa sądu, który dziś skazał Kiszczaka na te 300 zł i 2 lata w zawieszeniu, lecz właśnie Trybunału, szczególnie sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, który w tej sprawie bardzo dużo zrobił i dla którego mam wielki szacunek. Jemu należy się uznanie. Sąd oczywiście jest zobligowany, by powielać to stanowisko. Dziś natomiast nie rozstrzygał o legalności. Natomiast jeśli chodzi o skazanie konkretnych funkcjonariuszy, to ten sąd niewiele nie zrobił.

Ale musi pan przyznać, że od dziś Kiszczak jest przestępcą. I można tylko zastanawiać się, czy wsadzenie go do więzienia nie byłoby uznane za czyn niehumanitarny.

Chodzi o zadośćuczynienie dla tych wszystkich ofiar Czesława Kiszczaka. I to nie są wyłącznie ofiary okresu stanu wojennego, ale również lat 40. On miał duży udział w prowokacji określanej mianem sprawy TUN. Cała historia jego aktywności publicznej, związana jest z szeregiem różnego rodzaju wykroczeń czy nawet przestępstw instytucji, które reprezentował - kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, a później MSW, czyli cywilnych tajnych służb.

Czy doczekamy się dnia, w którym wyrok usłyszy też Wojciech Jaruzelski?

Zdecydowanie nie. On pozostanie poza zasięgiem wymiaru sprawiedliwości. To zostało już dawno ustalone. Formalnie stan zdrowia nie pozwala, żeby go sądzić, ma na to wszystkie niezbędne zaświadczania lekarskie. Poza tym procesy toczą się w oparciu o zasady demokratycznego państwa prawa, z których komuniści potrafią bardzo dobrze korzystać.

A tak naprawdę nad wszystkim wisi kwestia polityki. Od lat mamy przecież festiwal obrony gen Jaruzelskiego. Sam fakt, że w czasie, gdy miał zarzuty, był zapraszany przez prezydenta do pałacu i do wspólnej podróży służbowej do Moskwy i Katynia pokazuje, jaki jest stosunek naczelnych władz do osoby postawionej w stan oskarżenia. To jest czytelny sygnał dla wymiaru sprawiedliwości, który może to odpowiednio zinterpretować: ten pan nie powinien być skazany, skoro władze uważają go za kogoś ważnego, konsultanta kulisów polskiej polityki zagranicznej.

not. zrk
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook