Jedynie prawda jest ciekawa


Cel państwowy: asymilacja Polaków

11.03.2012

Litwa świętuje 22-lecie odzyskania niepodległości. Jak po tych ponad dwóch dekadach wygląda sytuacja polskiej mniejszości na Litwie? Pytamy o to Michała Dworczyka ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska, od lat zaangażowanego w niesienie pomocy Polakom na Wschodzie.

- Jeśli chodzi o sytuację Polaków na Litwie, to po tych 22 latach niepodległości tego kraju niestety trzeba powiedzieć, że w wielu sprawach sytuacja nie poprawiła się, jest dokładnie tak, jak było te 22 lata temu. Co gorsza, w niektórych sprawach jest nawet gorzej, i co ważne, te zmiany na gorsze pojawiły się w ciągu ostatnich 2, 3 lat.

Trzeba powiedzieć przede wszystkim o oświacie. Jakby to paradoksalnie nie brzmiało, to w czasach Związku Radzieckiego dostęp do oświaty polskojęzycznej był lepszy niż obecnie. Polacy mieli zagwarantowaną możliwość nauka wyłącznie w języku polskim w szkołach na Wileńszczyźnie. Od pół roku tej możliwości już nie ma, ponieważ państwo litewskie, zmieniając ustawę oświatową, odebrało Polakom tę możliwość. Presja w sprawie oświaty wzrasta zresztą cały czas. Chodzi nie tylko o ograniczanie nauczania języka polskiego i w języku polskim, ale także o zniechęcanie nauczycieli i rodziców, by nie puszczali nauczycieli do szkół polskojęzycznych.

Trwa również - bardzo konsekwentnie prowadzona i rozwijana cały czas - akcja lituanizacji. Przejawia się to m. in. tym, że w miejscowościach czysto polskich są budowane nowoczesne szkoły litewskie, podczas gdy funkcjonujące tam od zawsze szkoły polskie są niedoinwestowane, mają problemy z pozyskaniem jakichkolwiek środków na remont czy utrzymanie. W tych nowych litewskich szkołach nauczyciele są o wiele lepiej opłacani, szkoły otrzymują o wiele lepsze wyposażenie.

Poza tym na Litwie, tak jak w Polsce, funkcjonuje coś takiego jak koszyczek ucznia. I tak litewskie szkoły, które funkcjonują w miejscowościach, gdzie jest przewaga Polaków, mają przyznany specjalny dodatek finansowy. Wszystko po to, by zachęcić nauczycieli i rodziców do funkcjonowania w litewskiej, a nie w polskiej szkole.

Ciągle mają też miejsce różnego rodzaju ataki polityczne na polską mniejszość. Zarówno tę zorganizowaną, skupioną wokół Akcji Wyborczej Polaków na Litwie czy też Związku Polaków na Litwie, jak i na pojedyncze osoby. Ostatnio miały miejsce głośne ataki polityków litewskich na tych Polaków, którzy mieszkają na Litwie, a jednocześnie posiadają Kartę Polaka. Robią to także, w sposób populistyczny, litewscy konserwatyści z panem Landsbergisem na czele, wywołując niechęć do całej polskiej mniejszości.

O atmosferze wokół polskiej mniejszości świadczą takie przypadki jak pobicie ucznia polskiej szkoły przez przechodzącą obok grupę litewskich nastolatków. A został pobity, bo mówił po polsku.

Litwa jest członkiem Unii Europejskiej, na arenie międzynarodowej stara się prezentować jako kraj na wskroś europejski, przestrzegający wszelkich standardów demokratycznych. Niestety, jeżeli chodzi o polską mniejszość, to Litwini sobie z tym nie radzą, i zwyczajnie dyskryminują Polaków. I to jest kwestia polityki państwa. Te rzeczy nie dzieją się same z siebie dlatego, że społeczeństwu tak w duszy gra, tylko jest to wynik konkretnej polityki w sferze oświaty, mediów, właściwie we wszystkich możliwych dziedzinach życia publicznego. To jest polityka realizowana niezależnie od tego, kto rządzi na czele litewskiego rządu, jakie ugrupowanie. Bo tę politykę prowadzi średni szczebel urzędników, a politycy - niezależnie od barwy - takie działania akceptują. To jest przemyślana, długofalowa polityka państwa litewskiego, która ma na celu zasymilowanie Polaków. A my w Polsce, jak wiadomo, z polityką długofalową we wszelkich dziedzinach mamy generalny problem. 

Jak
[fot. PAP/Artur Reszko]

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook