Jedynie prawda jest ciekawa

Cejrowski: W Polsce ulegamy mentalności sługi

15.02.2016

"W USA ludzie mają mentalność ludzi wolnych, w Europie mamy tendencję do poddawania się rozkazom władzy".

Wojciech Cejrowski z okazji 20. rocznicy emisji programu "WC Kwadrans" pisze o różnicach między mentalnością ludzi w USA i Europie.

"Dwadzieścia lat temu miałem taki program w TVP -"WC KWADRANS". Oglądalność miał wyższą, niż "Boso przez świat". Siedziałem wówczas przed dekoracją przedstawiająca mój domek w Arizonie i z takiej perspektywy komentowałem wydarzenia w Polsce" - pisze Cejrowski.

I dodaje: "Czemu z perspektywy prerii, a nie np. Pomorza? Bo tu - w Arizonie, w USA, ludzie mają mentalność ludzi wolnych, w Polsce zaś, w Europie mamy tendencję do biernego poddawania się rozkazom władzy, czyli ulegamy mentalności sługi, lub niewolnika" - pisze Cejrowski.

Podróżnik odnosi się również do ustawy dotyczącej kontroli operacyjnej. W jego ocenie prezydent nie powinien tej ustawy podpisywać, a wyrzucić ją do śmieci. "Zapisany w tej ustawie "monitoring internetu" oznacza, że każda wiadomość może być inwigilowana, aby wykluczyć ewentualne przestępstwa. Prezydent jeżeli jest strażnikiem Konstytucji, nie powinien takiej ustawy konsultować, lecz od razu wsadzić do kubła. Inwigilacja obywatela musi być poprzedzona śledztwem, zebraniem dowodów, a potem nakazem prokuratorskim, zezwoleniem sądowym na inwigilację etc. Traktowanie ustawowo wszystkich obywateli jako potencjalnych przestępców, których trzeba inwigilować prewencyjnie oznacza państwo policyjne, a nie wolność" - uważa Cejrowski.


ez
[Fot. Youtube.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook