Jedynie prawda jest ciekawa

Cejrowski: Na prerii śnieg wywołuje sensację

03.01.2015

„Tutejsi ludzie siedzieli w domu i przez szybę oglądali dziwny świat”.

Znany i ceniony podróżnik i dziennikarz Wojciech Cejrowski w zabawny i ciekawy sposób opisuje, co dzieje się w USA w rejonie, w którym mieszka on w swoim domu w Arizonie. „Podobno na Polsacie pokazywali zaśnieżoną prerię w Arizonie i teraz ludzie mnie pytają "czy to prawda?". A do tego, z przekąsem dodają, że w PL 3 stopnie "ciepła"” - wskazuje na Facebooku.

I opisuje, że „w tej części prerii gdzie mieszka, śnieg pojawia się ze dwa razy w roku”. „Trzy lata temu spadł w dzień Bożego Narodzenia, a ponieważ zrobił to właśnie w dzień - nie nocą - i przetrwał do dnia następnego, wywołał sensacje i lokalne zatory drogowe. Opony zimowe są tu nieznane, skrobaczki do szyb wożą w samochodzie jedynie te osoby, które mają rodzinę w Montanie, albo w Nebrasce i spędziły tam kiedyś święta. Reszta towarzystwa po prostu nie wyjeżdża z domu, gdy pojawi się śnieg lub lód” - opisuje panikę Amerykanów Cejrowski.

Dodaje, że w ostatni Nowy Rok „śniegu nie widział, ale cały dzień padało i zamarzało”. „Na oko drogi czyste, ale próba wyjścia na żwir przed domem groziła połamaniem nóg, rąk i pleców. Wszystko pokrywała doskonale przezroczysta szklana warstwa lodu. Na drzewach zamarznięte kropelki, na liściach błyszcząca powłoka, żwir, ziemia, beton na drodze - wszytko ze szkła. Temperatura 31 farenhajtów. Odwołano msze w kościołach, gdyż proboszcz nie był w stanie wyjść z plebanii” - tłumaczy co dzieje się, gdy popada chwilę. Dodaje, że nawet solą nikt nie sypie dróg, ponieważ „po sól do Walmarta tutejsi ludzie -NIEPRZYZWYCZAJENI DO ŚNIEGU I LODU - pojadą dopiero dzisiaj. Wczoraj siedzieli w domu i przez szybę oglądali dziwny świat”.

Na koniec wskazuje, że w kolejnych dniach „na prerii nie ma śladu po śniegu, ni śladu po lodzie”. „Ciepło niestety też nie za bardzo - w naszych warunkach 40F (4C) uznajemy za skandaliczne mrozy !!! (Za które w tym roku odpowiada polityka klimatyczna Baraka Obamy.)” - tłumaczy Cejrowski.

Jak widać w niektórych rejonach USA śnieg to prawdziwa sensacja. Paraliż murowany...

ez
[Fot. Profil WC na Facebooku]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook