Jedynie prawda jest ciekawa


CBOS: Większość Polaków przeciwna aborcji

19.09.2011

Opinie Polaków na temat zakazu przerywania ciąży są wyraźnie podzielone, jednak większość jest mu przeciwna (47 proc.), nie wiele mniej go popiera (46 proc.) - wynika z badania CBOS.

Niezależnie od tego, czy badani określają się jako zwolennicy czy przeciwnicy legalizacji aborcji, w kwestii okoliczności, w jakich kobieta powinna mieć możliwość jej przeprowadzenia, mają zbliżone opinie - nawet wśród przeciwników aborcji powszechne jest przyzwolenie na przerywanie ciąży, gdy zagraża ona życiu kobiety. Z drugiej strony większość osób opowiadających się za prawem do aborcji ma obiekcje, jeśli jedyną przesłanką jest sytuacja życiowa kobiety.

Zdaniem analityków CBOS zawarty w ustawie "aborcyjny kompromis" wydaje się rozwiązaniem dobrym, ponieważ Polacy w większości popierają prawo do usunięcia ciąży w sytuacjach, w których zezwala na to prawo. W mniejszości pozostają osoby akceptujące bardziej radykalne rozwiązania legislacyjne - zarówno w kwestii łagodzenia, jak i zaostrzania ustawy.

Paradoksalnie, największą akceptację aborcji można było zaobserwować tuż po wejściu w życie ustawy z 1993 r. znacząco ją ograniczającej - o tym, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne, przekonanych było wówczas prawie dwie trzecie ankietowanych (64 proc.).

Obecnie prawie połowa Polaków (47 proc.) popiera prawo do przerywania ciąży, w tym co dziewiąty (11 proc.) uważa, że aborcja powinna być całkowicie dozwolona, a więcej niż co trzeci (36 proc.) opowiada się za jej częściowym ograniczeniem. Porównywalna grupa (46 proc.) jest zdania, że przerywanie ciąży powinno być zakazane - z pewnymi wyjątkami (31 proc.) lub całkowicie (15 proc.).

Ankietowani niemal powszechnie przyznają, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia matki (87 proc.). Prawie cztery piąte respondentów uważa za słuszne zagwarantowanie prawa do takiego zabiegu, gdy ciąża może wywołać u kobiety komplikacje zdrowotne (79 proc.) lub gdy jest wynikiem czynu zabronionego (78 proc.). Niemal trzy piąte ankietowanych sądzi, że aborcja powinna być dostępna także wtedy, kiedy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone (59 proc.).

Zdecydowanie mniej badanych zgadza się na przerywanie ciąży w takich przypadkach, w których ustawa tego zakazuje. W mniejszości pozostają osoby uważające, że do aborcji powinna uprawniać trudna sytuacja materialna (24 proc.) lub osobista (21 proc.) ciężarnej. Jeszcze mniej respondentów (16 proc.) opowiada się za przeprowadzaniem zabiegów na życzenie, a więc wtedy, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka.

Ponad połowa respondentów (53 proc.) opowiada się za zmianą obowiązującego prawa o przerywaniu ciąży, więcej niż jedna czwarta (28 proc.) nie widzi takiej konieczności, a niemal jedna piąta ankietowanych (19 proc.) nie ma zdania na ten temat.

Wśród osób dostrzegających potrzebę modyfikacji ustawy niemal powszechne jest przekonanie, iż prawo aborcyjne powinno zostać złagodzone (84 proc.). Oczekuje tego 43 proc. Polaków, 7 proc. Wyraża opinię przeciwną, mówiąc o konieczności ograniczenia możliwości przerywania ciąży.

Chociaż respondenci w większości opowiadają się za przyznaniem prawa do aborcji co najwyżej w sytuacjach, w jakich zezwala na to obecna ustawa (71 proc.), największa część z nich (43 proc.) uważa, że przepisy w tym zakresie wymagają złagodzenia. Analitycy CBOS tłumaczą tę sprzeczność nieznajomością obecnie obowiązującej ustawy.

Badanie przeprowadzono w dniach 18-24 sierpnia na liczącej 1051 osób grupie dorosłych Polaków.

PAP

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook