Jedynie prawda jest ciekawa


Carska uroczystość na Kremlu

08.05.2012

Wczoraj na Kremlu odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Władimira Putina na nowego prezydenta Rosji (choć wcześniej był już przez dwie kadencje prezydentem), tym razem aż na 6-letnią kadencję.

Uroczystość miała iście carską oprawę i takiż rozmach. Wcześniej Putin przejechał na Kreml szerokimi ulicami kompletnie wyludnionej i pozbawionej samochodów Moskwy, co oznacza, że nie tylko zablokowano ruch samochodowy w dużej części rosyjskiej stolicy, wywieziono z centrum wszystkie samochody ale także jak donoszą niezależne media, nakazano mieszkańcom tych dzielnic, przez parę godzin nie opuszczać własnych mieszkań.

Putin przeszedł kilkaset metrów po czerwonym dywanie rozłożonym na kremlowskich korytarzach i salach ociekających złotem, wśród  prawie 3 tysięcy zaproszonych  gości i złożył prezydencką przysięgę.

Wygłosił także krótkie przemówienie, które nie powinno pozostawiać światu żadnych złudzeń. Putin będzie w dalszym ciągu budował imperialną Rosję, która jak to ujął „zostanie liderem i centrum ciężkości całej Euroazji”.

Stwierdził także, „że przeszliśmy razem ogromną drogę-uwierzyliśmy w siebie, wzmocniliśmy kraj, świat widzi Rosję odrodzoną. Dzisiaj mamy wszystko aby ruszać dalej dla wzmocnienia kraju. Nadchodzące lata będą określać los Rosji na najbliższe dziesięciolecia”.

Wygląda więc na to, że Rosja korzystając ze swoich zasobów surowców energetycznych, a także z korzystnych cen na nie, będzie rozszerzała swoje wpływy w tzw. bliskiej zagranicy (byłe państwa RWPG) ale także wszędzie tam, gdzie to tylko będzie możliwe.

Zwracała uwagę obecność byłego premiera Włoch Sylwio Berlusconiego i byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, którzy już wcześniej piastując swoje funkcje, wyraźnie wspierali, dążenia rosyjskie do wykorzystywania dostaw surowców energetycznych do poszerzania wpływów politycznych Rosji.

Dzięki Schroederowi Rosja przeforsowała budowę gazociągu Północnego pod dnie Bałtyku co znacząco osłabia pozycję państw nadbałtyckich, Ukrainy i Polski wobec Rosji, z kolei postawa Berlusconiego doprowadziła do tego, że bardziej realna jest budowa przez Rosję, Włochy i inne kraje zachodnie gazociągu Południowego, a nie gazociągu Nabucco, będącego projektem unijnym.

Schroeder został za to wynagrodzony intratną posadą szefa Rady Dyrektorów (rady nadzorczej) spółki Nord Stream będącej operatorem teraz już oddanej do użytku pierwszej nitki gazociągu Północnego (druga nitka jest w budowie).

Berlusconi wsparcia finansowego nie potrzebuje, ale jest wręcz stałym gościem każdej ważnej  uroczystości organizowanej przez swojego przyjaciela Putina.

Charakter tej uroczystości na Kremlu i wystąpienie Putina w skrócie przedstawiające jego zamierzenia na najbliższe 6 lat, pokazują jak ryzykowną decyzję podjął Donald Tusk, decydując się na bliską współpracę z Putinem, wciągając go do swojej rozgrywki z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Po zachowaniach Tuska i jego najbliższego otoczenia coraz wyraźniej widać jak bardzo teraz boi się, ujawnienia szczegółów tej bliskiej współpracy.

Jak pisze Marek Pyza w ostatnim numerze „Uważam Rze” okazuje się, że pomiędzy 1 października 2009 roku, a 12 grudnia 2011 roku odbyło się aż osiem rozmów pomiędzy obydwoma premierami(3 lutego, 10 kwietnia - dwie rozmowy, 29 kwietnia, 14 maja, 15 maja, 9 sierpnia oraz 29 października - wszystkie w 2010 roku).

Okazuje się, że notatka z rozmowy z 3 lutego ma klauzulę „zastrzeżone”, z 10 kwietnia notatek nie ma w ogóle, a notatki z rozmów 14 i 15 i 29 kwietnia, mają klauzulę „poufne”. Tylko notatkę z rozmowy z 9 sierpnia opublikowano na stronie KPRM.

Widać więc, że sam Tusk i jego otoczenie  boi się ujawnienia Polakom szczegółów rozmów z Putinem, a chyba wręcz panicznie tego, że trochę faktów z tych rozmów może ujawnić sam Putin.

Przebieg wczorajszej uroczystości potwierdza jedynie, że jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, to Putin przed tym się nie zawaha.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook