Jedynie prawda jest ciekawa

Były opozycjonista nokautuje KOD-owców

28.12.2015

"Gdybym dał się ponieść emocjom, dałbym w mordę idiocie, który wpina sobie opornik".

Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, bezlitośnie ocenia działania KOD-u. W jego ocenie dla tych, którzy wpinają sobie oporniki w klapy, nie ma wytłumaczenia. "Trudno zaakceptować sytuację, w której złodzieje krzyczą: "Łap złodzieja!". Każdy porządny obywatel powinien bronić demokratycznie wybranych władz" - mówi Rozpłochowski "Super Expressowi".

I pyta: "A gdzie był KOD, kiedy demokrację niszczono za poprzednich rządów, kiedy obywatelskie referenda wyrzucano do kosza, kiedy kolesie obsadzali kolejne instytucje państwa? Albo kiedy poprzedni rząd przy udziale sędziów Trybunału Konstytucyjnego łamał konstytucję, pisząc swoją ustawę o TK. Wtedy nikt nie mówił o łamaniu zasad demokratycznych".

W ocenie opozycjonisty "samo istnienie tego trybunału jest rzeczą gorszącą". "Przecież utworzyli go komuniści, przygotowując się do tzw. transformacji ustrojowej. Tenże Trybunał Konstytucyjny jako niewybieralne, a mianowane ciało ma pod pozorem badania zgodności z konstytucją uprawnienia do kwestionowania praw stanowionych przez Sejm. Dla mnie takie kompetencje są zupełnie nie do przyjęcia" - tłumaczy.

Odnosząc się do akcji noszenia oporników, która kojarzyć ma się z czasami opozycji w stanie wojennym Rozpłochowski wskazuje na brak uzasadnienia dla takich działań. "Gdybym dał się ponieść emocjom, dałbym po prostu w mordę takiemu idiocie na ulicy, który dzisiaj wpina sobie opornik w proteście przeciwko działaniom obecnej władzy. Dla mnie tacy ludzie mogą sobie wpiąć cały zestaw elektroniki, a większość i tak będzie się z nich śmiać. Jestem osobą, która na własnej skórze doświadczyła dyktatury komunistycznej i za coś wysoce niegodnego uważam wykorzystywanie symboli walki z komuną do bieżącej polityki. Osoby z Komitetu Obrony Demokracji wywołują we mnie ogromny niesmak" - zaznacza.

W jego ocenie tacy ludzie "kpią sobie bowiem z pamięci ludzi, którzy rzeczywiście walczyli o wolność i demokrację w naszym kraju".

ez
[Fot. Youtube.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook