Jedynie prawda jest ciekawa


„Byliśmy w Polsce o krok od zamachu terrorystycznego”. WSI znów nadaje!

16.10.2017

W emitowanym w telewizji Polsat News programie „Tło” wystąpili byli szefowie WSI – gen. Marek Dukaczewski i płk. Krzysztof Surdyk. Dukaczewski, w przeszłości oficer wywiadu wojskowego PRL i uczestnik moskiewskich kursów GRU, opowiadał jak walczyć z rosyjską agenturą w Polsce. W drugiej części programu Surdyk potwierdził ujawnioną wcześniej informację o tym, że w Polsce planowany był duży zamach terrorystyczny. Wykonawcami mieli być terroryści z Al-Kaidy.

Całość programu przypominała swoją konstrukcją swoistą reklamę byłych Wojskowych Służb Informacyjnych. Służb, które - przypomnijmy - zostały utworzone w 1991 roku, w oparciu o struktury peerelowskich służb specjalnych. Historycy mówią wprost – WSI powstały na bazie organizacji zbrodniczych, a same stanowiły organizację przestępczą.

Rozwiązanie WSI pokazało, że służby te były spenetrowane przez rosyjską agenturę. UOP aresztował wielu szpiegów, którzy funkcjonowali w szeregach WSI. Skąd więc wziął się pomysł, aby to właśnie Dukaczewskiego wybrać do tego, aby opowiadał, jak walczyć z rosyjską agenturą w Polsce? O to trzeba zapytać właścicieli telewizji Polsat i osoby decyzyjne. 

W pierwszej części programu Dukaczewski żalił się na ujawnienie raportu WSI i odnosił się do informacji o ujawnieniu aneksu, który wciąż jest tajny: – Raport narobił bardzo wielu szkód. Aneks jest jeszcze większym gniotem niż raport. Publikowanie niezweryfikowanych, niewiarygodnych informacji, często pomówień… – mówił Dukaczewski. A ten a ten aneks komuś zagraża? dopytywał dziennikarz. – Staje się elementem gry między panem Ministrem Obrony Narodowej a panem Prezydentem – mówił były szef WSI.

W drugiej części programu informacje o rzekomych szkodach, jakie wyrządziło ujawnienie raportu WSI, zestawiono z informacją o zamachu terrorystycznym, który terroryści Al-Kaidy rzekomo mieli planować pod koniec 2004 roku. Całość oczywiście nie była przypadkowa. Widzowie mieli odnieść wrażenie, że zamachu udało się uniknąć właśnie dzięki pracy oficerów WSI, z którymi walczył obecny szef resortu obrony. To właśnie Antoni Macierewicz 12 lutego 2007 r. przekazał tekst raportu na ręce prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Treść raportu opublikowano w Monitorze Polskim 4 dni później.

Wróćmy do zamachu terrorystycznego, który według słów byłych oficerów WSI planowano w Polsce w 2004 roku. Informacja nie jest nowa, Dukaczewski mówił o tym już w 2014 roku w RMF FM: -W 2004 roku dwóch terrorystów rozpoczęło przygotowania do zamachów w Polsce. Kiedyś nie mogłem o tym mówić, ale informacje o planach Al-Kaidy potwierdził później w publikowanych przez siebie materiałach Julian Assange. Polski wywiad miał tę wiedzę. Nie mogę mówić, na ile realne było to zagrożenie, bo to informacje ściśle tajne, ale walką z takim zagrożeniem zajmowały się WSI – ujawnił w rozmowie z redaktorem Piaseckim.

Dziś do tego wątku odniósł się na antenie Polsat News płk. Surdyk, który przyznał, że polskim służbom wywiadowczym udało się tę informację zweryfikować w kilku źródłach. Nie chciał opowiadać o szczegółach. – Dwóch prominentnych działaczy Al-Kaidy spotkało się w Pakistanie i rozmawiało o planowanym zamachu, który miał uderzać w interesy amerykańskie w Polsce. Byliśmy o krok o zamachu – mówił.

Zakończenie programu i rozmowy z Surdykiem znów dotyczyło walki z rosyjską agenturą w Polsce. – Czy ludzi z WSI można było wykorzystać do tych działań? dopytywał redaktor. – Z powodzeniemodpowiedział były oficer służb.

Ostatnim fragmentem rozmowy i podsumowaniem program była debata o raporcie WSI i jego „szkodliwości”. – Jak duże szkody wyrządził raport o WSI? dopytywał dziennikarz Polsatu.

– Sam osobiście przeżyłem szok. Szczególnie wtedy, kiedy czytałem raport, w którym wyczytywałem raport o bieżących operacjach wywiadowczych, które trwały. To było też szokiem dla wielu moich współpracowników. (…) Niektórzy z nich nie wiedzieli jak się zachować. Nie będę cytował tego, co mówili na ten temat, ale to było dramatyczne – mówił Surdyk. Przyznał też, że nie obawia się publikacji wciąż niejawnego tajnego aneksu do raportu ujawnionego w 2006 roku. – Większych szkód wyrządzić nie można. Najwyżej można spowodować zamieszanie polityczne – zakończył były oficer WSI.

Artur Ceyrowski

fot. screen Polsat News

Warto poczytać

 1. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 2. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 3. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 4. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 5. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 6. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 7. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook