Jedynie prawda jest ciekawa


Byli ministrowie: Arłukowicz odpowiada za ten chaos

19.04.2012

Byli ministrowie zdrowia krytykują Bartosza Arłukowicza za chaos i błędy związane z lekami onkologicznymi. Okazuje się, że wbrew zapowiedziom resortu w Polsce brakuje leków dla chorych walczących z nowotworami. Sprawa jest bardzo niepokojąca, ponieważ powoduje, że pacjenci są zmuszeni do jeżdżenia po kraju w poszukiwaniu medykamentów niezbędnych im do życia. Bolesław Piecha uważa, że minister zdrowia powinien zostać odwołany. Nad takim rozwiązaniem zastanawia się również Marek Balicki.

W czwartkowym "Super Expressie" możemy przeczytać dwa komentarze dotyczące sytuacji chorych, którzy muszą przyjmować leki onkologiczne. Choć Bolesława Piechę i Marka Balickiego politycznie dzieli niemal wszystko, obaj są zgodni, że za chaos i zamieszanie odpowiada minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Wina leży po stronie rządu i Ministerstwa Zdrowia. Ustawa związana z listą leków refundowanych tak zdominowała myślenie rządzących, że ci po prostu zapomnieli o tym, że problemy mogą wystąpić również na innych polach. Całe napięcie związane z tamtą sprawą, wykupywanie leków na zapas, spowodowało, że do końca marca rząd myślał tylko o tym, co się dzieje w aptekach. Zupełnie wyparł ze świadomości, że druga połowa rynku leków, za które płaci NFZ, jest do uregulowania – mówi Piecha.

Z kolei Balicki wskazuje, że sprawa leków onkologicznych była znana od dawna. To dla mnie kompletnie zaskakujące i zdumiewające, że doszło do takiej sytuacji. Sprawa była znana praktycznie od jesieni zeszłego roku i było aż nadto czasu, by podjąć działania zapobiegawcze. Tymczasem ministerstwo dopuściło do sytuacji, która nie miała prawa się wydarzyć. To skandal, bo w leczeniu onkologicznym po prostu nie może być przerwy. Brak leków, który może ją spowodować, oznacza de facto, że cała terapia traci skuteczność – wskazuje były minister.

Piecha pytany, czy wina może leżeć po stronie firmy, która mogła się nie zgodzić na warunki oferowane przez polskie ministerstwo odpowiada, że „firma Sandoz mogła dojść do wniosku, że po prostu nie opłaca jej się dostarczać leków na nasz rynek”. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć - taka sytuacja nie jest niczym niezwykłym, to się zdarza i rząd powinien być gotowy na taki scenariusz – tłumaczy Piecha. W jego ocenie problemu są „kolejnym przykładem gigantycznego chaosu i niekompetencji, które trawią Ministerstwo Zdrowia”.

Marek Balicki również wskazuje, że w przeszłości już miały miejsce podobne problemy. Parę dni temu poprzednik wiceministra Szulca, który odpowiadał w MZ za politykę lekową, powiedział, że kiedy za jego czasów doszło do podobnego problemu z lekami, to zaczęto na gwałt ściągać je transportami lotniczymi. Obecnie nikt nawet się nie zająknął o takiej możliwości, a nawet mamy do czynienia z bagatelizowaniem całego problemu – tłumaczy Balicki.

Obaj byli ministrowie zauważają, że minister Arłukowicz obecnie zamiast stawić czoła problemom uciekł. Myślę, że jest on po prostu przerażony tym, co się dzieje. To wszystko go wyraźnie przerosło. I to mimo że doskonale wiedział, gdzie idzie. Podczas pracy w komisji zdrowia stykał się z ustawami, które weszły w życie za jego urzędowania i wiedział, że są one spartaczone. Nic z tym jednak nie zrobił i to on ponosi odpowiedzialność za to, co się teraz dzieje – tłumaczy Piecha.

Podobne odczucia ma Marek Balicki, który wskazuje, że „minister Arłukowicz bardzo lubi występować w mediach, kiedy wszystko jest dobrze, ale kiedy coś w trybach jego ministerstwa szwankuje i trzeba wziąć odpowiedzialność za błędy, nagle zapada się pod ziemię”. To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, zwłaszcza że wina ministerstwa jest oczywista – zaznacza były minister.

Balicki zaznacza, że w obecnej sytuacji należy się zastanowić, czy Bartosz Arłukowicz nie powinien zostać zdymisjonowany. W ocenie byłego ministra „w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne problemy”. Z kolei Bolesław Piecha uważa, że sprawa już teraz jest oczywista, a minister zdrowia powinien odejść. Ukrywanie się za swoimi podwładnymi, wiceministrami tego nie zmieni. To minister Arłukowicz powinien podać się do dymisji, nikt inny – kwituje Bolesław Piecha.

Więcej o ocenie Bartosza Arłukowicza w „Super Expressie”.

saż
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook