Jedynie prawda jest ciekawa


Była prawdziwą „Pierwszą Damą”

21.08.2013

Jako prezydentowa pozostawała tak samo otwarta na ludzi, jak wówczas, gdy jej mąż nie pełnił żadnej funkcji państwowej – Maciej Łopiński wspomina w rozmowie ze Stefczyk.info śp. Marię Kaczyńską. Gdyby żyła, skończyłaby dziś 71 lat.

Stefczyk.info: - Kiedy spotkał pan Marię Kaczyńską po raz pierwszy?

Maciej Łopiński, b. szef gabinetu Prezydenta RP, poseł PiS: - Nie pamiętam dokładnie, ale był to rok 1984, może 85. Znaliśmy się dobrze, przez wiele lat.

 

Jakie były pierwsze wrażenia?

Marylka była osobą niezwykle ciepłą, promieniującą tym ciepłem – nie tylko na swoją najbliższą rodzinę, nie tylko na Leszka i Martę, ale na całe otoczenie, na wszystkich znajomych. od razu jawiła się jako osoba niezwykle sympatyczna, otwarta. Drugą jej cechą charakterystyczną, która mi się rzuciła w oczy było to, że pomimo całej swojej otwartości, kontaktowości, zdolności do komunikowania się z ludźmi, osiągania kompromisów, potrafiła niezwykle twardo obstawać przy swoim. W niektórych sytuacjach tych kompromisów nie zawierała. Miała bardzo wyraźny system wartości, którego nie naginała. Dawało to o sobie znać również wówczas, gdy jej mąż zajmował ważne funkcje państwowe, włącznie z prezydenturą. Była znana z tego, że potrafiła mieć swoje zdanie.

 

Często musiała iść na takie kompromisy z samym prezydentem?

Szła na ten kompromis wtedy, gdy uważała to za słuszne. Zdarzało się jej, że miewała inne zdanie na różne tematy niż jej mąż – prezydent Rzeczpospolitej.

 

Czy coś się zmieniło w jej zachowaniu, podejściu do ludzi po 2005 r.?

Absolutnie nie. Zarówno jako żona prezydenta, ministra sprawiedliwości, prezesa NIK, prezydenta Warszawy, wreszcie wtedy, gdy Leszek działał w podziemiu czy był wiceprzewodniczącym „Solidarności”, Marylka się pod tym względem nie zmieniała. Pozostawała tak samo otwarta na ludzi, jak wówczas, gdy jej mąż nie pełnił żadnej funkcji państwowej. A przecież w życiu Lecha Kaczyńskiego były różne okresy – pełnił funkcje znaczące, ale też pozostawał poza polityką.

 

Można powiedzieć, że ożywiała swoją obecnością Pałac Prezydencki?

Nie chciałbym żeby zabrzmiało to tak, jakby Lech Kaczyński tego nie potrafił, ale naprawdę dawała mu bardzo silne wsparcie. Była też osobą, która cieszyła się autorytetem nie tylko jako Pierwsza Dama, ale po prostu jako Maria Kaczyńska. Była niezwykle wartościową osobą. Przyjaźń, jaką pani prezydentowa mnie darzyła niezwykle sobie cenię. Jestem dumny, że mogłem się zaliczać do ludzi jej bliskich. Myślę, że mało jest takich osób jak Marylka.

 

Trudno było jej przestawić się na tryb życia Pierwszej Damy?

Nie. Była osobą, która lubiła towarzystwo, śledziła wydarzenia kulturalne, chodziła do teatru, na wystawy, na premiery filmowe. Zawsze pod tym względem była osobą bardzo aktywną. A trzeba pamiętać, że Lech Kaczyński jako np. prezydent Warszawy robił wiele w dziedzinie kultury i Marylka go w tym bardzo mocno wspierała.

 

To jedna z cech najczęściej wymienianych przy opisywaniu jej – jak była zaangażowana w kulturę, jak była oczytana.

Tak, znała kilka języków, faktycznie mnóstwo czytała, była na bieżąco zarówno jeśli chodzi o wszystkie nowości kulturalne, ale też bardzo ceniła kulturę klasyczną.

 

Dlaczego, pana zdaniem, Polacy mogli być z niej dumni jako Pierwszej Damy?

Dlatego, że po pierwsze była osobą niezwykle mądrą, dobrą, otwartą, wykształconą. Niezwykle interesowała się kulturą, historią, tradycją, ale i awangardą. Dziś widać, jak bardzo jej nam brakuje.

 

Powiedział pan o jej wsparciu dla męża. Jak wiele wniosła do stylu sprawowania prezydentury przez śp. Lecha Kaczyńskiego?

Bardzo wiele – właśnie przez swoje rozliczne kontakty ze środowiskami artystycznymi, prze swoją ogromną wiedzę, oczytanie. Przez to, że była kobietą z klasą, miała swój styl, znakomicie się ubierał, zresztą wyglądała wspaniale. Zachowywała się jak prawdziwa Pierwsza Dama.

 

Rozmawiał Marek Pyza

[Fot. prezydent.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

 

 

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook